„Už v předškolním věku mívají mnozí jedináčkové bohatší slovní zásobu a vytrénovanou sluchovou paměť. Jsou schopni dobře zpracovávat informace a často prohlubují nějaký svůj specifický zájem,” uvádí například speciální pedagožka Marina Šimanová.
Co můžete jako rodiče udělat pro to, aby z vašeho jediného dítěte vyrostla sebevědomá a vyrovnaná osobnost?
1. Podporujte interakci s ostatními
Děti, které vyrůstají bez sourozenců, se někdy mohou cítit osamělé. Ačkoliv se snažíte jim věnovat svůj čas a pozornost, děti vrstevníky potřebují. Zajistěte jim proto dostatek příležitostí, při kterých mohou navazovat nová přátelství. Umožněte jim prožít společenské situace a učit se sociálním dovednostem a komunikaci.
2. Vytvořte hranice a pravidla
Jedináčci potřebují pravidla, stejně tak jako ostatní děti. Je důležité jim vysvětlit, proč jsou pravidla důležitá a co se stane, když je poruší. Čím mladší dítě je, tím pevnější by hranice měly být.
3. Jděte dítěti příkladem.
Je zřejmé, že děti, které mají jednoho či více sourozenců, mají možnost lépe
"natrénovat" náročné či konfliktní situace. Například prohra v nějaké hře, čekání na to, až přijdu na řadu nebo připojení se do nového kolektivu tak mohou být pro jedináčky obtížné. Kromě toho, že dětem zajistíte co nejvíce kontaktu s vrstevníky, jim mnohé můžete ukázat jako rodič: ukažte jim sami na sobě, jak se dělají kompromisy, jak projevujete ohleduplnost a laskavost vůči ostatním, jak umíte uznat chybu, omluvit se, prohrát. Děti mají tendenci rodiče přirozeně napodobovat.