Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jak si poradit s výchovou jedináčka

O jedináčcích se někdy říká, že nepřítomností sourozence musí zákonitě "trpět". Podle dalších názorů z nich vyrůstají neempatičtí sobci, kteří jsou zvyklí na neustálou pozornost a prosazují se na úkor ostatních. Jedináčci ale nejenže rozhodně nemusí trpět, v něčem mohou mít dokonce i výhodu. 
Kladnou stránkou jedináčkovství může být fakt, že tyto děti "nasají" mnohem více vědomostí a dovedností, protože rodiče mají více času se jim věnovat.

Iva Hadj Moussa | 29. 04. 2023

„Už v předškolním věku mívají mnozí jedináčkové bohatší slovní zásobu a vytrénovanou sluchovou paměť. Jsou schopni dobře zpracovávat informace a často prohlubují nějaký svůj specifický zájem,” uvádí například speciální pedagožka Marina Šimanová.

Co můžete jako rodiče udělat pro to, aby z vašeho jediného dítěte vyrostla sebevědomá a vyrovnaná osobnost?

1. Podporujte interakci s ostatními

Děti, které vyrůstají bez sourozenců, se někdy mohou cítit osamělé. Ačkoliv se snažíte jim věnovat svůj čas a pozornost, děti vrstevníky potřebují. Zajistěte jim proto dostatek příležitostí, při kterých mohou navazovat nová přátelství. Umožněte jim prožít společenské situace a učit se sociálním dovednostem a komunikaci.


2. Vytvořte hranice a pravidla



Jedináčci potřebují pravidla, stejně tak jako ostatní děti. Je důležité jim vysvětlit, proč jsou pravidla důležitá a co se stane, když je poruší. Čím mladší dítě je, tím pevnější by hranice měly být.


3. Jděte dítěti příkladem.

Je zřejmé, že děti, které mají jednoho či více sourozenců, mají možnost lépe
 "natrénovat" náročné či konfliktní situace. Například prohra v nějaké hře, čekání na to, až přijdu na řadu nebo připojení se do nového kolektivu tak mohou být pro jedináčky obtížné. Kromě toho, že dětem zajistíte co nejvíce kontaktu s vrstevníky, jim mnohé můžete ukázat jako rodič: ukažte jim sami na sobě, jak se dělají kompromisy, jak projevujete ohleduplnost a laskavost vůči ostatním, jak umíte uznat chybu, omluvit se, prohrát. Děti mají tendenci rodiče přirozeně napodobovat.

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz


4. Podporujte nezávislost


Někteří jedináčci se skutečně mohou kvůli nadměrnému opečovávání ze strany rodičů stát příliš závislými. Je proto nesmírně důležité dítěti umožnit, aby mělo určitou odpovědnost, například za některé domácí práce, nebo samostatné vypracování domácích úkolů a projektů. Zároveň se přitom nesnažte vyvíjet tlak na dokonalost. Častou chybou rodičů je, že děti za provedení úkolů kritizují (Jak jsi to proboha naškrábal? Vždyť se to nedá číst! nebo Ten prach jsi utřela špatně, musím to po tobě předělat.) 



5. Dovolte svému dítěti, aby bylo dítětem

V článku uveřejněném na serveru Parents.com americký psycholog Carl E. Pickhardt říká, se jedináčci často srovnávají s dospělými, protože právě v jejich světě se často nachází. A protože své rodiče chtějí častokrát potěšit, přebírají si standardy dospělých. Vaše dítě ale nemusí být perfektní. Může chybovat i selhávat. Děti skutečně nejsou malí dospělí. A dětství mají jen jedno.


6. Nepřehánějte to s dárky


Pokud jsou děti neustále zahrnovány dárky a odměnami, může se u nich vytvořit dojem, že vždy získají vše, co chtějí. Uvědomte si, že největším dárkem je pro dítě dobře strávený čas - ať už s vámi, prarodiči nebo kamarády.

7. Dítě nemusí být šťastné 24 hodin denně


Cílem rodiče by nemělo být udržovat své dítě ve stavu maximálního štěstí sedm dní v týdnu. I špatné emoce (vztek, smutek, lítost) patří k životu. Povídejte si o nich, naučte dítě tyto pocity pojmenovat a nevyčítejte dítěti, že je občas mrzuté nebo naštvané.

Mohlo by se vám líbit

Za maminku, za tatínka aneb Jak „naučit“ dítě jíst?

Možná i vy patříte mezi rodiče, kteří jsou zoufalí z toho, že mají doma malého nejedlíka. Třeba i vy se strachujete, aby vám dítě "neumřelo hlady", snažíte se ho odměňovat za každé snědené sousto, a naopak trestat, když jíst nehodlá. A možná i vy zjišťujete, že to nejde po dobrém ani po zlém.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit