Rodiče, klid!
Když se vám narodí syn a vy ho obalíte láskou, péčí, plyšáky, knížkami, vlaky a nějakým tím autem, ale on chce po vás panenku, kočárek, vaše šaty a kosmetickou taštičku, nic to neznamená. Ani když mu později nic neříká fotbal a spíš se přihlásí o lístek na Louskáčka. Nebo když vaše mladá slečna leze po stromech, baví ji auta, “střílečky” a do šatů ji zaboha nenarvete. Neškatulkujte a nedělejte předčasné závěry. Vaše dítě jen objevuje svět a hledá své místo pod sluncem. A to, že se jeho vývoj neshoduje s vašimi představami, není jeho problém. Zpozornět byste měli v okamžiku, kdy cítíte, že vaše dítě není ve své kůži. Obrazně i přeneseně.
Puberta a genderová dysforie
“S šikanou u nás na škole naštěstí problém nemáme. Co ale teď řešíme poměrně často v osmé a deváté třídě je, že se děvčata necítí jako děvčata a kluci jako kluci. Měli jsme tady také nějaké případy sebepoškozování. Ale snažíme se s tím pracovat, spolupracujeme se školním psychologem. Ale těch dětí je hodně, psychologů málo a mnohdy si ani oni neví rady, tak to spíš řešíme my tady spolu s pedagogy,” říká otevřeně ředitelka jedné české školy. Štěstí pro děti, které mají takové osvícené vedení školy.
Nemíchat hrušky s jabkama
Je třeba zdůraznit a podtrhnout, že genderová dysforie se automaticky nerovná transsexualita. Zatímco genderová dysforie, tedy neschopnost nebo nemožnost dospívajících smířit se s tělesným pohlavím, je psychosociální problém, problematika transgenderu je biologicky podmíněnou poruchou pohlavní identity. Zjednodušeně a laicky řešeno u transsexuality se v určité fázi prenatálního vývoje člověka mozek vyvine jedním směrem a tělo druhým. U genderové dysforie jde o problém duše a sociálního prostředí.