Co s penězi
Jednou z „rad nad zlato“, které autorky zformulovaly, je opatřit si právníka, a to i v případě, že máte samy právnické vzdělání nebo nechcete utrácet finance navíc. V dlouhodobém horizontu se toto rozhodnutí vyplatí, protože s právničkou, která vás rozvodovým řízením provede, je pravděpodobnější, že se snadněji a spravedlivěji dohodnete na péči o dětech včetně výše výživného a také rovnoměrněji „naporcujete medvěda“. Právě společné jmění manželů radí publikace vyřešit ještě před samotným rozvodem. „První návrh nech na manželovi. Možná tě překvapí svojí velkorysostí,“ píší Svobodová s Tetzeli. Bohužel realita je často jiná, a proto další rada zní přidat všechny finanční dohody do soudního spisu a nebát se otázku alimentů otevřít znovu i po rozvodu. Například když se změní finanční nároky na péči o děti nebo se s nimi otec přestane pravidelně vídat z vlastního rozhodnutí. To je totiž opravdu jeho právo. Pokud se z každého druhého víkendu, na kterém jste se spolu dohodli, stane až každý třetí nebo čtvrtý, musíte potřeby potomků v neuskutečněné návštěvní dny zajišťovat vy, což jednoznačně zvyšuje vaše výdaje.
Další dobrou radou, kterou vyznává i známá rozvodová právnička hollywoodských hvězd a autorka podcastu o rozvodu It’s All Good Laura Wasser, je mít plán. Je třeba vytvořit si scénář toho, co vás v následujících měsících po podání žádosti čeká. Kupte si šanon, fólie a všechno dokumentujte. Nenechte se semlít emocemi, držte si otevřenou mysl a chtějte se dohodnout. Pokud je toho na vás příliš, promluvte si s kamarádkami nebo se obraťte na psychoterapeutku. V krizových chvílích pomůže i linka důvěry. Například Aperio – společnost pro zdravé rodičovství provozuje na čísle 739 416 408 anonymní a bezplatnou Linku pro mámy a táty, na které každé pondělí a čtvrtek od 10 do 16 hodin můžete sdílet své problémy třeba i z rozchodu a rozvodu.
Silná pro děti
Udržujte se fyzicky i psychicky fit, protože jen tak budete pevná v rozhodnutích a situacích, která jsou možná nejtěžší v životě, a nejen v tom vašem. Ta nejdůležitější rada v knize NEzlomená rozvodem se totiž týká dětí: „Musíte být silná a jednoznačná v tom, co říkáte a děláte. Děti se kvůli vlastnímu přežití přiklánějí na stranu silnějšího.“ Ne toho, kdo jim nakupuje drahé dárky, nechává je jíst ve fastfoodu a píše jim omluvenky, aby mohly jet na hory, ale toho, kdo je vychovává. Kdo jim nastavuje pravidla a vyžaduje je, protože to znamená být rodičem. S kým se cítí v bezpečí, protože vědí, že je nikdy neopustí, s tím, kdo respektuje jejich pocity a přání. V ideálním případě jste to oba a potom si gratulujte.
Ale možná ta role silnějšího rodiče zůstala na vás, na nemilosrdném bojovníkovi MMA v puntíkovaných koktejlkách. Vězte, že pokud se jí zhostíte, vaše děti vám jednou poděkují.
Zdroj: autorský článek