Proč děti nepozorností rodičů trpí
Ať chcete nebo ne, dokud není dítě v pubertě, tak jste pro toho malého človíčka, co nese polovinu vašich chromozomů tím nejdůležitějším člověkem na světě. To právě rodiče dávají dítěti naplňování všech jeho fyziologických potřeb (aspoň zpočátku), pocit bezpečí, lásku a dodávají mu sebevědomí. Tedy všechny čtyři faktory nezbytné, aspoň podle Abrahama Maslowa, zakladatele humanitní psychologie, pro jeho sebeaktualizaci – naplnění potřeby dosahovat té nejlepší verze sebe sama. Tedy chcete-li, pro jeho zdravý vývoj, pro vyniknutí a rozvoj jeho vloh, pro to, aby z dítěte vyrostl co možná „nejlepší“ dospělý. A ne, iPad, Xbox ani 55“ LCD televize tohle dítěti dát neumí.
Přitom nedat dítěti vztah je stejně závažné, jako když mu v potravě nebudeme dávat nějakou životně důležitou látku, jak říkává přední český dětský psycholog Jaroslav Šturma. A stejně jako u kojenců, tak i zde jsou na tom hůř děti, které mívaly rodiče, co se jim věnovali, a teď se jim nevěnují. Současné studie ukazují, že takové děti mají v dospělosti řadu vlastností totožných s dětmi, které vyrůstaly v dětských domovech. Konkrétně se jedná o následující aspekty.
Takový dospělý má sníženou schopnost setrvat dlouhodobě na jednom pracovním místě, často tedy mění zaměstnání a spíše se může stát nezaměstnaným. Dále pozná sám sebe, až když se stane rodičem, což jeho partner ale ani děti nemusí vždy úplně ocenit. Často mění vztahy, což není třeba pro založení rodiny úplně ideální. Obvykle mívá nižší vzdělání, než odpovídá jeho inteligenci, bez dostatečné lásky od rodičů totiž není podle Maslowa cesty k získání sebevědomí. A konečně, častěji je trestaný ve vězení. Rodiče, které na děti nemají čas, jim to totiž obvykle kompenzují rozvolněnými pravidly, a to se pak v dospělosti na pevná pravidla daná zákony hůře zvyká.