Jak poznat toxického rodiče?
1. Nemá dostatek empatie. Toxický rodič postrádá schopnost vcítit se do emocí svých dětí. Tím pádem ignoruje jejich potřeby a nerozumí jim. Dětské obavy a úzkosti má sklon zlehčovat, nebo se jim vysmívá. Negativní emoce dítěte jako vztek nebo smutek zásadně odmítá, reaguje na něj prudce, naštvaně a vyčítavě. Častokrát své děti hodnotí jako přecitlivělé. Stává se například, že brečícího chlapce či dívku označí za bábovku nebo máslo.
2. Kontroluje a manipuluje. Je samozřejmé, že rodič chce mít nad dítětem určitou kontrolu, ale v případě toxického rodiče je tato touha velmi intenzivní a neustálá: pravidelně mluví dítěti do zájmů, vztahů a do všech rozhodnutí. Zároveň v dítěti často vyvolává pocit viny.
3. Je příliš kritický. Toxičtí rodiče své děti přehnaně kritizují. Ať už za vzhled, chování, názory, výběr oblečení, účesu… Nezřídka mají tendenci děti ponižovat a srážet jim sebevědomí. Dítě si pak připadá nejen bezmocné, ale také bezcenné.
4. Tlačí na výkon. Běžný je nadměrný tlak na děti, aby dosáhly určitých výkonů a naplnily jejich očekávání. Děti může tento neustálý tlak velmi stresovat a vyvolat různé úzkosti, například ze selhání a nesplnění očekávání.
5. Nerespektuje hranice. Toxický rodič neuznává, že i dítě má nějaké své osobní hranice. Proto bez zaklepání vstupuje dětem do jejich pokoje, pročítá jejich zprávy, neustále je kontroluje. V okamžiku, kdy je dítě příliš autonomní, toxický rodič zbystří a zasáhne.