Je ti dobře?
Podle zkušeností terapeutky Kristýny Šorfové z poradny Calmea dospívající děti nejčastěji trápí úzkosti. Ty se pak promítají do běžného života – zasahují vztahy s kamarády, rodiči či partnery, ovlivňují sexualitu, schopnost komunikovat či zvládat stres. Na otázku, jestli úzkostmi trpí více kluci, nebo holky, terapeutka odpovídá: „O pomoc si řekne mnohem více děvčat. Nemyslím si ale, že kluků se problematika duševních poruch netýká. Spíše se často stydí říct, že jim není dobře.”
Příčin úzkostí je přitom celá řada. Dědičnost, výchova, ale i přemrštěný důraz na výkon v uspěchané době orientované na výkon. „Teď navíc máme za sebou období přijímacích zkoušek na střední školy a nám v poradně výrazně přibylo dospívajících klientů. Tyto děti se půl roku pod tlakem okolí nervují tím, že na výsledcích testů stojí jejich budoucnost. Předchozí generace to v tomto směru zase tak složité neměla,” říká Kristýna Šorfová.
Svou roli mohou hrát také sociální média. „Ta chrlí obrovský proud informací, které děti zahlcují. V případě psychicky zdravých dětí si s tím jejich mozek poradí. Pokud je však dítě úzkostné, mozek vynaloží spoustu sil na to, aby se s úzkostí popral. Scrollovat na síti a čerpat nekonečné množství dat je pro ně únavné,” vysvětluje odbornice. Upozorňuje také na to, jakou roli mohou hrát sociální média u dívek s poruchou příjmu potravy a u chlapců trpících přehnanou touhou po dokonale svalnatém těle: Vidí zde spoustu „dokonalejších” lidí, než jsou sami, a zároveň nepřeberné množství návodů, jak zhubnout a cvičit. „Kvůli tomuto neustálému tlaku se pak vidí jako méně šťastní, úspěšní, výkonní a dokonalí,” myslí si Kristýna Šorfová. Připouští ale, že spoustu dětí na druhou stranu chápe, že videa a fotky na Instagramu jen málokdy odráží realitu.