Děti, které jedí málo nebo konzumují jenom určité typy jídel, jsou často zdrojem trápení rodičů. Ti se obávají, že dítě nebude dostatečně vyživené, přestane růst, bude mít dost energie... Kdy mají rodiče své obavy konzultovat s dětským lékařem a případně s psychologem či terapeutem?
S lékařem bych doporučila řešit situaci v momentě, kdy dítě zaostává v růstu, je nezdravě vyhublé, nemá energii, často zvrací, bolí ho bříško či se objevují další zdravotní potíže. S dětským psychologem pak může být užitečné řešit obavy z určitých jídel, úzkosti, velkou vybíravost či případy, kdy dítě rodiče jídlem vydírá: „Jestli mi nepustíte pohádku, nebudu jíst.”
Jak mohou rodiče rozpoznat, zda je za odmítáním jídla skrytý emoční problém?
Velké emoce obecně snižují chuť k jídlu. Když něco intenzivně prožíváme, nemáme náladu soustředit se na potravu. Aktuální silné emoce bývají na dítěti zpravidla dobře čitelné. Horší to může být třeba s chronickými smutky či strachy, které dítě nechce přiznat. Typicky když je nepohoda v rodině, rodiče se hádají či se jejich partnerství dokonce rozpadá. Dítě v takové situaci buď docela obyčejně nemá chuť a myšlenky na jídlo, anebo, a to může být ještě horší: se (nevědomě) snaží spojit rodiče tím, že o něj budou mít společně starost, společně budou řešit jeho zdraví.