Částečné úvazky vs. Česká republika
Zdá se, že zatím se částečným úvazkům v České republice příliš nedaří. Data OECD z roku 2021 ukazují, že pouhých 5,1 % zaměstnanců pracuje na částečný úvazek. Pokud tyto statistiky porovnáme například s Nizozemskem, kde částečný úvazek využívá 36 % zaměstnanců, pak je jasné, že máme ještě hodně co dohánět. Dobrou zprávou ale je, že čím dál tím více zaměstnavatelů začíná částečné úvazky poskytovat.
K firmám, které fandí částečným úvazkům, patří například Vodafone. Ten v květnu 2021 zavedl možnost částečného úvazku dokonce pro všechna pracovní místa. V prvním roce využilo tuto možnost 20 % zaměstnanců, kteří do společnosti nově nastoupili. V následujícím roce už do Vodafonu nastoupilo na částečný úvazek 21 % nováčků. „Zvedá se i podíl mužů. Z lidí, kteří k nám od dubna 2022 do března 2023 nastoupili právě na částečný úvazek, tvořili muži více než čtvrtinu,“ vysvětluje Ondřej Luštinec, mluvčí společnosti Vodafone, a dodává, že díky částečným úvazkům se daří obsazovat pozice, na které by jinak sháněli lidi velmi obtížně. Jde například o pozice v IT, jako je vývoj softwaru, testování a podobně. Zároveň se ale částečným úvazkům daří například v oddělení marketingu, pricingu nebo v oblasti péče o zákazníky. Kromě částečných úvazků nabízí Vodafone také práci z domova nebo odkudkoliv v Česku. „Ve Vodafonu zjednodušeně platí, že 60 % pracovní doby jsme na home officu a 40 % v kanceláři. Z interního průzkumu nám vyšlo, že toto je kombinace, kterou si zaměstnanci přejí. Většinu doby mohou soustředěně pracovat z domova, ale je také nutné se potkávat, domlouvat, radit, koordinovat, vymýšlet společně nápady, udržovat vztahy v týmu, a na to je lepší potkávat se osobně,“ doplňuje Luštinec.
Blýská se na lepší časy?
Věřme, že částečným úvazkům pomůže také novela zákona o sociálním pojištění, díky které zaměstnavatelé odvádějí o pět procent nižší odvody za zaměstnance s částečným úvazkem. Tato novela platí od letošního února. „Podpora částečných úvazků je jen jeden z prvků, který je potřeba změnit, abychom na trhu práce udrželi či na něj dostali zranitelné skupiny jako rodiče vracející se do práce nebo lidi nad 55 let věku,“ uvedl pro Český rozhlas Plus Ondřej Strava, poradce ministra práce a sociálních věcí.