Sestra v zádech
„V poradenské práci se zaměřujeme na kontext sourozenecké pozice převážně v rodinné terapii, kdy nám ve spojitosti s výchovným stylem rodičů může pomoci zmapovat případné potíže dítěte. Častým příkladem je prvorozený chlapec, který má o pár let mladší sestru. Holčička je moc šikovná a v rodině zabírá čím dál větší prostor, takzvaně chlapci dýchá na záda.
Pokud k tomu rodiče nejsou dostatečně vnímaví, může staršího bratra svým způsobem převálcovat a detronizovat. Chlapce může tato zkušenost znejistit a formovat problematický postoj k sobě a druhým. Projevem může být úzkostně depresivní ladění, které přetrvává až do dospělosti,“ uvádí psycholožka jeden z mnoha příkladů, jak se vztah se sourozencem může vyvinout.
Podle psycholožky Kateřiny Herrmannové bychom však tento otisk neměli brát jako fatální a neměnný: „Každý člověk má možnosti, jak svůj život řídit, a volit takové cesty a vztahy, které jsou pro něj přínosné. Měl by být také schopen v průběhu života nahlédnout na své primární vztahy v jiném světle – říct si třeba, že rodiče v té době dělali to, co tenkrát uměli.“ Fakt, že jsou sourozenecké vztahy často zatížené mnoha boji, srovnáváním a žárlivostí, je podle ní do určité míry normální. „Je to dobré to vnímat tak, že sourozenecký vztah je tréninkem pro další vztahy v životě. Učíme se spolu vycházet, vymezujeme si svůj prostor, určujeme si své hranice, učíme se spolupracovat a také se podporovat. Je to svým způsobem takové cvičební hřiště,” říká Kateřina Herrmannová a zdůrazňuje, že rodiče by se podobného chování neměli bát.
„Rodiče se často děsí toho, že spolu sourozenci nevycházejí. Máme ideální představu, jak by to mezi nimi mělo být, ale málokdy se nám to naplní. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby, o které nějakým způsobem bojuje. To, že jsou mezi sourozenci šarvátky, ještě neznamená, že vztah mezi nimi není pevný. Ukáže se to často v případě, kdy je potřeba se za sebe postavit a semknout se.“