1. Bojí se? Mluvte o tom a povzbuzujte.
Některým dětem ve spánku brání nejrůznější strachy: ze tmy, strašidel, zlodějů, pavouků… Podle klinické psycholožky Anny Loiterstein by rodiče měli s dětmi o jejich obavách mluvit. Nejprve by měli pochopit, z čeho je dítě nervózní. Jsou to známky ve škole, konflikty s přáteli, nebo bubáci pod postelí? Ať už je starost dítěte jakákoliv, nesnažte se ji vyvrátit a říkat, že "to nic není".
Zkuste se do dětského strachu vcítit a místo toho, abyste jej bagatelizovali, řekněte: „Chápu, že se bojíš a je to opravdu těžké. Rozumím tomu, že se bojíš tmy, ale můžeme spolu postupně nacvičovat, jak se bát méně. Jsem si jistá, že to časem zvládneš.”
2. Trénujte rituály
Rituály jsou uklidňující a dítěti pomohou dobu před usínáním lépe kontrolovat. Potvrzuje to i terapeutka Monika Zajíčková z organizace Zemědary. „Výhodou rituálů je, že dětem do života přinášejí předvídatelnost a klid. Snižují úzkost a nejistotu a mohou dobře zafungovat jak u malých, tak i větších dětí. A koneckonců i u dospělých,” upozorňuje terapeutka. Vymyslete si tedy plán svého večera: například večeře v šest, poté koupel, čištění zubů, povídání si o uplynulém dni, čtení pohádky, zhasnutí světla. Každý den ideálně ve stejný čas. Neměnný sled činností před spánkem a důslednost je základ.