Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

5 věcí, které je dobré si říct během těžkých rodičovských chvilek

Rodičovství je náročnou disciplínou, která učí lidi nejen obrovské lásce, ale i trpělivosti. I když je občas opravdu těžké zůstat klidný. Influencerka zabývající se pozitivním rodičovstvím radí, jak na to.

Tereza Čaladi | 16. 03. 2023

Když děti pláčou a nepřestávají, nebo mají záchvaty vzteku, nejde to vždy hned „napravit“ – tedy zastavit, změnit – ať se snažíte, jak chcete. V tu chvíli je pro rodiče snadné cítit se bezmocně. A když se člověk cítí bezmocný, často jedná impulzivně. Začnou tak na dítě například křičet. To ale mnohdy nikam nevede, protože začne brečet, nebo se vztekat, ještě více.

Na toto téma sdílela na svůj instagramový profil zajímavý příspěvek influencerka @mom.ma.g, která má dvě dcery a která prosazuje zásady pozitivního rodičovství. To spočívá zejména v tom, že rodiče své děti netrestají a snaží se s nimi více komunikovat. Vysvětlují jim tak danou situaci a vedou je k uvědomění si jejich chování a toho, jaké má důsledky. Je tak netřeba říkat, že to vyžaduje spoustu trpělivost a je to někdy opravdu náročné. Dle odborníků to ale stojí za to.

Mohlo by se vám líbit

Pohled na dětské chování podle zásad pozitivního rodičovství

Pozitivní rodičovství si mnoho lidí vykládá mylně, jako volné rodičovství bez hranic. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Jak tedy pozitivní rodičovství vypadá?
marianne.cz

Zmiňovaná influencerka v jednom svém nedávném příspěvku zmiňuje pět manter, které jí pomáhají zůstat klidná i v nesnadných situacích, kdy se rodič cítí téměř bezmocný. Třeba pomohou i vám:

1. Nedělá mi to těžké, ona (dcera) to má těžké.

Bezmocnost se může snadno změnit v defenzivu, když si člověk situaci bere příliš osobně a bere to jako jakýsi útok na něho samotného. Můžete tak dítěti začít říkat: „Dáváš mi zabrat.“ „Přivádíš mě k šílenství.“ „Kazíš mi den.“ Děti ale obvykle nechtějí dospělým ztěžovat den záměrně. Chtějí jen, aby věděli, že je něco trápí a že i ony s něčím bojují.

2. Čím klidnější budu, tím budu efektivnější.

Když na dítě začne rodič křičet a nadávat mu, situace nejspíše eskaluje a ještě se zhorší. Zde je tedy potřeba myslet na to, že vaším cílem je, aby se dítě zklidnilo. Pokud si budete tedy pamatovat, že důvodem k vašemu zklidnění je být efektivní, nikoli vypnout své pocity, pak je snazší to dodržet a uklidnit se.

3. Neexistuje žádné špatné chování. Snaží se mi říct něco důležitého.

Toto je pravděpodobně ten nejdůležitější bod, který člověku dokáže otevřít oči. Chování je důležitá komunikace. Novorozenci nemají expresivní jazyk, takže dospělé jejich pláč může rozčilovat, ale nevyžadují, aby „používali svá slova“. Ovšem jakmile jsou děti verbální, očekává se od nich, že budou vždy používat jazyk. Své pocity ale často nedokáží vyjádřit slovy ani dospělí. Mnohem více to platí pro malé děti. Je mocné předpokládat, že znepokojivé chování je pokus o komunikaci – nejlepší možný pokus dítěte – a rodiče se mohou snažit to pochopit.

4. Pravděpodobně jí (dceři) to připadá jako opravdu velký problém.

Každý vnímá svět odlišně a pro každého mají různé problémy různou váhu. Někdo je v pohodě s tím, že ho vyhodí z práce, ale ne s tím, že se s ním jeho partner v patnácti rozešel kvůli někomu jinému. Nelze tak očekávat, že pro dospělého budou stejné věci zásadní a mít stejnou váhu jako pro dítě. Může brečet pouze kvůli tomu, že chtělo SAMO otevřít dveře. Snažte se je tak pochopit.

5. Chci pomoct, neubližovat. Dokážu to.

Toto je zásadní si říct, když už opravdu chcete bouchnout. Uvědomíte si tak, že to akorát zhorší situaci. Pomáhá vzpomenout si na situace v minulosti, kdy váš klidný přístup pomohl. I zde si tak zkuste připomenout, že vaším cílem je pomoci vašemu dítěti, ne mu ubližovat. A k ublížení by mohl výbuch vzteku vést.

Můžete mu zkusit říct nějaké z následujících vět, které použila i dotyčná: „Můžu tě obejmout?“ „Chápu, že se teď cítíš smutně.“ Můžeš plakat. Ano, můžeš plakat.“ „Jsem tu.“

Jak je zmíněno výše, pozitivní rodičovství se sice vyplácí, ale je velmi náročné. To si uvědomuje i zmiňovaná influencerka a na svých stránkách klade důraz na to, aby rodiče nezapomínali na péči i o sebe samé.

Mohlo by se vám líbit

Výchova vysoce citlivých dětí: Pomocí 10 hlavních znaků dokážete určit, zda sem patří to vaše

Každé dítě je citlivé svým způsobem – některé více, některé méně. Pokud už však v některých aspektech dítě překročí normální hranici, může spadat do kategorie tzv. „vysoce citlivých dětí“, se kterou přišel psycholog Dr. Elaine. Přečtěte si hlavní znaky takových dětí a zjistěte, jak s takovým dítětem nejlépe jednat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit