4. Spojují rodinu
Přítomnost zvířat dokáže formovat pevné a bezpečné vazby v rodině. Tím, že zvířata vyžadují pravidelnou péči, ke které patří například procházka se psem nebo nebo třeba i návštěvy cvičáku nebo výstav, nás motivují k aktivnímu životnímu stylu. To celé rodině přináší nejen zdravotní výhody, ale také může povzbudit komunikaci a spolupráci mezi členy rodiny. Zvířata se stávají společným zájmem a tématem pro rozhovory a sdílení zážitků. Například to, že si u večeře vyprávíte, co jste se psem zažili v parku, vyprávění zábavných historek zahrnující mazlíčka, nebo prohlížení fotek a videí – to vše může posilovat vztahy a zlepšovat celkovou rodinnou atmosféru.
5. Budují sebedůvěru
Děti se učí, jak se psem či kočkou komunikovat, a to verbálně i neverbálně. Učí se, jak rozpoznat potřeby dítěte i to, jak na ně správně reagovat. Pokud dítě zvládne krmit kočku nebo venčit psa, dodává mu to sebejistotu a dobrý pocit ze zvládnutého úkolu. Dítě se učí překonávat výzvy a získává sebevědomí v řešení problémů.
V každém případě je důležité si uvědomit, že zvíře je živý tvor, o kterého musí být náležitě pečováno. Není proto rozumné pořizovat dětem koťátko nebo štěňátko z náhlého rozmaru. Rozhodnout to musí rodiče po pečlivém uvážení: budeme schopni se o zvíře dostatečně starat? Nezařaďte se proto po bok lidí, kteří koncem prázdnin dávají mazlíčky do útulků, jako se to bohužel děje každý rok.