Dokonalé soukromí
„Střecha je z falcované plechové krytiny a venkovní dřevěné obložení nechává rodina přirozeně stárnout, což stavbě dodává na autentičnosti,“ pochvaluje si architektka Klára. Díky rozšíření půdorysu se podařilo i oddělit vchody: vstup po schůdkách náleží rodině, z druhé strany do přistavěné chodby vcházejí hosté. „Dostali jsme od rodiny zadání navrhnout stěnu, kam by se ukládaly knihy a dřevo. Nejdřív jsme byli trochu zaskočení, ale nakonec jsme problém vyřešili vestavnou kovovou příčku na míru, kde vedle sebe knihy i polena do krbu fungují, aniž by celkové vyznění bylo nějak násilné,“ popisuje Klára Kuncová. Dřevěný nábytek na míru v domě vyrobila firma Woodface.cz, obklady a dlažby jsou od Proceram.cz.
V ČEM JE PROMĚNA VÝJIMEČNÁ
„Chalupa stojí v řadě podobných více či méně rekonstruovaných domů podél potoka. Je to klasický okál z druhé poloviny minulého století. V ateliéru nás velmi bavilo – a tím je i celý projekt výjimečný –, že jsme mohli tvořit současný design, i když jde o chalupu v horách. Stavba neměla žádnou autentickou historii v podobě například starých dřevěných trámů, špaletových oken nebo kamenných zdí a majitelé si zde nepřáli vytvářet fiktivní tradici. Inspirovali jsme se jednoduše krásnými alpskými chalupami, které má rodina ráda. Exteriéru dominuje masivní dřevěný obklad bez barevného nátěru, kamenné podnoží a celkově spíš tlumená barevnost. Ve velkém souladu s vnějším pojetím domu je velmi jednoduše pojatý, moderní interiér s čistými liniemi.“
PETRA KOCOURKOVÁ, ARCHITEKTKA
PLÁNY, MOŽNOSTI, NÁPADY
„Musím říct, že na řešení exteriéru i vnitřních dispozic jsme se s rodinou shodli na první dobrou. Ani rozsah prací nebyl otázkou, chalupa nevyhovovala dnešním stavebně technickým požadavkům, bylo třeba udělat novou tepelnou izolaci, střechu, okna a přizpůsobit vnitřní dispozice. Výsledek je následující: v suterénu je malé spa a technické zázemí, v prvním nadzemním podlaží bydlí rodina a v podkroví jsou tři apartmány: z každého z nich vedou schůdky do vlastní spací kóje pod střechou. V původních návrzích jsme například měli výraznější barevné vyznění či více dřeva v ubytovacích prostorách. Ale výsledek se nám i bez těchto drobností moc líbí, je to čisté, jednoduché a hlavně praktické. Chápu, že Lucie se čtyřmi dětmi nebude leštit ani turistické známky, ani vázičky na policích.“
ŠTĚPÁN SVEJKOVSKÝ, ARCHITEKT, MOOZA-ARCH.CZ
TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: VÁCLAV KAHOUN