Lucie se po letech vrátila do rodného bytu: Inspirujte se dokonalou proměnou a zjistěte, jak byla rekonstrukce náročná
Hurá! Naše Lucie, art directorka Marianne Bydlení, má domov, na který se těšila. Vrátila se do klidné pražské čtvrti, do bytu, kde vyrostla. Proměna to byla kompletní, téměř žádná místnost není, kde bývala. Srdeční záležitostí pro Lucčinu rodinu byl obývák s kuchyní, které vám představujeme jako první.
„Lucka s manželem měli jasnou představu o novém uspořádání místností. Pokojíček pro dceru Julii a svou ložnici chtěli umístit dále od vstupu, a naopak k němu přitáhnout kuchyň s obývákem, což je výborné a logické řešení. Byt má naštěstí jen jednu nosnou zeď, takže jsme směli hodně bourat. Celou stěnu naproti lodžii jsem si dokonce mohl dovolit nahradit ‚skříní‘ se zabudovanými posuvnými dveřmi, čímž se maximálně využil prostor. Je částečně oboustranná a využitelná i z chodby – buď symetricky, nebo ve prospěch jedné strany. Na moodboardu s barvami a materiály jsme se všichni shodli při první schůzce – jemné ladění jsme doplnili akcentní cihlovou, aby se v prostoru taky něco dělo. Lucka chtěla hlavně vzdušnou atmosféru, kuchyňská, jídelní a obývací zóna tak do sebe volně přecházejí a díky čistým liniím nábytku i doplňků místnost působí opravdu lehce. Co dodat? Pro mě to byla milá spolupráce s ‚kolegyní‘, která je na stejné vlně,“ vysvětluje designér Ondřej Červený.
Nejdůležitější volbou byl designér projektu
„Moji rodiče se před rokem rozhodli pro menší byt, a tak se starý čtyřpokoják na chvilku stal návratem do mého dětství a hned potom novou budoucností. Hodně pečlivě jsem vybírala designéra, myslím, že to je vlastně nejdůležitější krok při rekonstrukci. Ondřejovy realizace umísťuji co chvíli do časopisu a jeho práce s prostorem, věci, které dokáže vymyslet, jsou neuvěřitelné. Byl pro nás jasnou volbou a výsledek je perfektní. Části nábytku z lamina mají jemný, sametový povrch, navíc je tu i spousta dřeva. Každý centimetr Ondřej dotáhl do detailu a já nelituju jediné investice. Dělicí stěna je propracovaná, kovové úchytky na spodních skříňkách v kuchyni se přelakovávaly do barvy dvířek, jemná off-white výmalba je příjemná pro oči. Lněné závěsy jsem si nechala ušít na míru a v kolejnici vytvářejí krásný pravidelný meandr. Funkčně je to taky úplně jiná liga, když vařím na ostrůvku, konečně nekoukám do zdi! Naopak, mám výhled ven, na oblohu a střechy domů, a jsem stále v centru dění s rodinou,“ pochvaluje si Lucie.
3 OTÁZKY PRO DESIGNÉRA:
Původní byt měl docela hezké parkety, proč jste je nakonec nezachovali?
Docela jsme to řešili. Jenže kvůli bourání by se v místech původních příček musely parkety dodělávat, někde navíc nebyly výšky podlah stejné, takže jako jednodušší se ukázala nakonec nová pokládka. Zvolili jsme třívrstvé dřevěné lamely „na click“ z jasanového dřeva. Jasan se pak objevuje i v dělicí stěně.
Jak jste vybrali digestoř?
Lucka nechtěla žádnou „kostku“ visící v prostoru nad ostrůvkem, takže jsme zvolili recirkulační digestoř integrovanou do varné desky a tu si moc chválí. Místnost má i dobré odvětrání přes lodžii a v této kombinaci jsou vůně z vaření vyřešené. Dál do bytu je případně nepustí posuvné dveře. Zvažovali jsme, že by stěna zůstala volně průchozí bez dveří, ale nakonec tu jsou a odcloní nejen prostor, ale i zvuky a právě vůně.
Není kuchyň rozdělená na linku, ostrůvek a lednici se spíží přes dveře moc „rozcouraná“?
Určitě ne, na fotkách to vypadá velké, ale je to vzdálenost na dva kroky. Posunutí spíže s lednicí byl prostorový kompromis, který se někdy musí udělat. Byty nejsou nafukovací.
ROZPOČET:
Stavební a řemeslné práce 165 000 Kč
Oboustr. stěna s dveřmi a kuchyní 200 000 Kč
Podlaha 80 000 Kč
Nábytek a další vybavení 140 000 Kč
Spotřebiče 100 000 Kč
Svítidla 20 000 Kč
Celkem 705 000 Kč
Článek vyšel v časopise Marianne Bydlení, redakčně upraveno
Článek vyšel pod původním titulkem „Vysněný prostor“ v časopise Marianne Bydlení číslo 12/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde.
- Zdroj článku
-
Článek vyšel v časopise Marianne Bydlení, redakčně upraveno