Zapalujte svíčky jako profíci: Tipy, jak na to správně a bezpečně
Dlouhé večery, příjemná atmosféra a vánoční čas. To vše jsou příležitosti lákající k zapálení svíčky. Ač to není žádná raketová věda, mnozí z nás svíčku zapalují špatně a co je ještě horší, nechávají ji hořet jen tak bez dozoru. Na tuto nedbalost doplatí každoročně spousta lidí. Proto jsme si pro vás připravili pár rad a tipů, jak se svíčkou zacházet správně a bezpečně.
Ne všechny svíčky jsou stejné a při spalování nekvalitních svíček se do ovzduší uvolňují saze a škodlivé látky, které mohou dráždit dýchací cesty, způsobovat bolesti hlavy nebo zhoršovat astma. Pokud si zapálíte svíčku jednou za čas, asi to příliš nevadí a stačí řádně větrat. Jestliže jste ale svíčkový maniak a nějaká u vás hoří pořád, měli byste dávat přednost kvalitě před kvantitou. Vybírejte svíčky z přírodních materiálů bez umělých barviv a parfémů. Ekologičtější variantou jsou sójové svíčky, které i krásně čistě hoří, chybu neuděláte ani s pravým včelím voskem. Má jemnou vůni a hoří dlouho. Naopak běžné parafínové svíčky sice stojí pár korun, ale při spalování uvolňují toxické látky do ovzduší.
Zapalujte svíčku správně
Základním pravidlem je zastřihávání knotů. S každým zapálením jej zkraťte na 3 až 5 mm. Příliš dlouhý knot znamená delší hoření, neklidný plamen a větší kouř. Aby se svíčka nepálila příliš rychle, dejte ji před prvním použitím do mrazáku. Malou tak na hodinu a velkou klidně na šest až osm. Rovnoměrné hoření zajistí rovný a stabilní povrch, kde stojí svíčka kolmo. Důležité je také nesfoukávat plamen, dokud není celá horní vrstva vosku rozpuštěná až ke krajům a nevznikne rovnoměrná „miska“. Častý „tunýlek“ není žádoucí, protože by se pokaždé rozpouštěl vosk jen v blízkosti knotu, a to nechcete. Po prvním zapálení a zhasnutí můžete nasypat do tekutého vosku malinko soli a párátkem ji smísit s voskem. Sůl zpomaluje rychlost, s jakou se vosk taví, tudíž máte zajištěné delší hoření. Nakonec zbývá už jen zhasnutí. Překvapivě se nedoporučuje foukání do plamene, protože se dostává popel a nečistoty do vosku. Použijte zhášedlo na svíčky, víčko, jestli není z plastu nebo opatrně namočte knot do vosku.
Jak minimalizovat riziko spojené se zapalováním svíček?
Pamatujte na to, že hořící svíčky, a i prskavky jsou otevřeným ohněm. Nikdy je nenechávejte bez dozoru. Ve vzdálenosti 10 cm od plamene svíčky může teplota dosahovat až 200 °C. To bohatě stačí na to, aby chytl papír, plast, textilie nebo třeba vánoční stromeček. Hořící svíčka má své místo na stabilní a nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od čehokoliv hořlavého. Nepatří do průvanu, do polic ve skříňkách apod. Hlídejte, aby na ní nedosáhly děti a domácí zvířata. Tam mimo požáru hrozí navíc i riziko nepěkného poranění. Oblíbené prskavky používejte jen nad nehořlavým povrchem a držte dál od těla. Ani v jejich okolí nemá být žádný hořlavý materiál. Proto není vhodné je pálit na vánočním stromečku, ač je to oblíbená kratochvíle. Po vyhoření každou prskavku zchlaďte například ve vodě, abyste ji nevyhodili ještě žhnoucí a nechytl odpad. „Co dělat v případě požáru? Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky: např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě bychom ale neměli přeceňovat své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pomocí linky 150 nebo 112 zavolejte hasiče, kteří na místo dorazí za několik minut,“ radí Ing. Eva Holá z HZS Bruntál.
- Zdroj článku
-
HZS ČR, sojovecajovesvicky.cz, mubruntal.cz