Zábavná pyrotechnika na Silvestra: Co o ní říká legislativa a jaká jsou pravidla jejího používání?
Silvestr je dnem, dobrého jídla, pití, zábavy a také ohňostroje. Používání zábavné pyrotechniky je neodmyslitelnou součástí těchto oslav, ale nese s sebou i určitá rizika. Neuškodí připomenout si pár pravidel a seznámit se s legislativou, než novoroční veselí vypukne.
Trh momentálně nabízí ohromnou nabídku nejrůznějších typů dělových ran, velkých ohňopádů, raket a rachejtlí. Jejich prodej i nákup se řídí určitými pravidly. Nikdy nesmí chybět český návod a údaj o způsobu a místu zapalování. „Výrobek musí být označen certifikátem státní zkušebny, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti, a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti," upozorňuje Ladislav Zágiba, jihočeský policejní pyrotechnik. Odborníci vždy doporučují číst návody a dodržovat pokyny. Důležitým bodem je nákup pouze u autorizovaných výrobců. Cokoliv poškozeného nebo podezřele levného vynechte. Pokud předmět nevybuchl, znovu už se ho zapálit určitě nesnažte. „Nejeden těžký úraz způsobilo i to, že když zábavný pyrotechnický předmět neexplodoval, amatér se snažil přijít na to proč. To je chyba. Je bezpodmínečně nutné jej nechat alespoň 15 minut bez povšimnutí (například zahrabat do sněhu), a nezkoumat, proč tato skutečnost nastala," varuje Zágiba.
Dětem zábavná pyrotechnika do ruky nepatří
Podle legislativy se zábavná pyrotechnika dělí do několika kategorií. Třída I. umožňuje prodat osobám nad 15 let. Jde o prskavky, bouchací kuličky do 2,5 mg třeskavého stříbra a blikavky. Třída II. je určená lidem nad 18 let a jsou sem zařazené petardy, rakety nebo bengálské ohně. Předměty třídy III. mohou být prodávány pouze odborníkům s kvalifikací odpalovače ohňostrojů a jde o dělové rány, velké ohňopády, různé rakety apod. Jakékoliv zábavné dělbuchy používejte pouze na místě, kde nemůžete nikomu ublížit nebo něco poškodit. Vyvartujte se nadměrnému pití alkoholu při této zábavě, aby zbytečně nedošlo k neštěstí. Berte v potaz, že v případě poškození něčího majetku nebo poškození cizího zdraví se můžete dopustit přestupku nebo dokonce trestního činu. Jsou zakázané jakékoliv úpravy pyrotechniky nebo jejich kombinování.
Příští rok přinese legislativa změny
Letošní rok bude pravděpodobně posledním, kdy lidé mohou ještě poměrně volně pyrotechniku užívat. Vláda schválila novelu zákona, která přináší zásadní změny v této oblasti. Velkou novinkou je zákaz prodeje pyrotechniky mimo kamenné prodejny až na třídu I. Větší pravomoc získají i obce. „Obce budou moci vydat obecně závaznou vyhlášku, kterou na celém svém území nebo na jeho částí zakážou používání pyrotechnických výrobků, a to po celou dobu nebo po určené časy. Zároveň budou moci obce rozhodnout, že tento zákaz se bude vztahovat pouze na některé kategorie pyrotechnických výrobků,“ říká vrchní ředitel ekonomické sekce Petr Doškář. Každý bude mít povinnost dodržet také bezpečnou vzdálenost minimálně 250 metrů od některých budov. „Jedná se například o nemocnice, domovy pro seniory, stacionáře, útulky, záchranné stanice, ZOO a další,“ dodává Doškář. Koneckonců, mnohá města omezují používání pyrotechniky na veřejných místech nebo zavádějí úplně zákazy už teď, především s ohledem na životní prostředí a bezpečnost obyvatel.
Ohňostroje prokazatelně škodí životnímu prostředí, ohrožují zvířata a zvyšují riziko zranění. To je hodně důvodů k tomu, zkusit to letos bez nich.
Zkuste to letos bez petard
Ohňostroje mohou být velkou zábavou, ale otázka je, zda všechna negativa, která se s nimi pojí, za to stojí. Způsobují stres mnoha zvířatům, od domácích mazlíčků až po divokou zvěř nebo ptáky. Například podle studie německého institutu Maxe Plancka, kteří zkoumali stěhovavé ptáky, mají obrovský vliv. Několik let sledovali divoké husy a zjistili, že se nikdy nevrátí na místo, odkud je ohňostroj vyhnal. Jejich úprk je často zbytečně vysiluje a ohrožuje. Výbuchy dochází prokazatelně k poškození životního prostředí a vy při kochání se tou krásou dýcháte prach, různé kovy, oxidy dusíku, oxid siřičitý a další látky. A nakonec je tu určité riziko, které se s manipulací s těmito věcmi vždy pojí. Ostatně lékaři sloužící silvestrovskou noc by mohli vyprávět. Pokud hledáte alternativu, ale úplně se výbušných a světelných efektů nechcete vzdát, můžete zkusit tiché ohňostroje, které nevydávají velké rány. V některých městech se konají videomappingy. Ty jsou bezpečné a přinesou možná ještě lepší zážitek. Jinde zase připravují různé akce, zlevněné vstupné apod. A nakonec lze vždycky jít na procházku a užít si chvíli se svými nejbližšími bez třaskavých ran a světel.
- Zdroj článku
-
policie.cz, mpz.cz, hzscr.cz