Z kousku střepu hodnotné umění
Japonské umění dává druhou šanci všemu rozbitému a místo toho, aby nedokonalosti maskovalo, dělá z nich přednost. Pojďte si s námi techniku Kintsugi vyzkoušet a místo vyhazování, zkuste starou a rozbitou keramiku znovu přivést k životu.
Kintsugi je umění restaurace keramických výrobků. Rozbité nádoby jsou slepovány, přičemž praskliny nejsou maskovány, naopak, každá je pečlivě zdůrazněna speciálním tmelem smíchaným se zlatým, stříbrným nebo platinovým prachem, nebo mohou být jednotlivé spáry po zaschnutí namalovány. Filosofickým základem je myšlenka, že věci nepatří na smetiště. Je třeba pokusit se je opravit a zdůraznit přitom, že historie předmětu nesmí být zapomenuta. Kintsugi je blízké filosofii wabi sabi, která je v Japonsku vykládána jako „umění přirozené jednoduchosti“, „umění nedokonalosti“.
Z kousku střepu hodnotné umění
Kolebkou umění kintsugi je Japonsko a údajně se poprvé objevilo v 15. století za vlády šóguna Ašiskagy Jošimasy. Právě z tohoto období totiž pochází legenda, jak šógun Ašiskaga Jošimas rozbil svůj oblíbený čajový šálek. Toužil ho opravit a tak ho poslal čajovým mistrům až do Číny. Ti ho sice opravili, ale na šálku zůstaly hrubé spoje. Poprosil tedy své čajové mistry, aby mi vrátili původní krásu. Nejenže šálek znovu slepili, ale jednotlivé spoje vyplnili zlatem. Šálek byl díky tomu mnohem krásnější než dřív. To praví legenda a my se můžeme o její pravdivosti přesvědčit.
Jak vyrobit Kintsugi?
Potřebujeme:
- všechny kousky rozbité keramiky
- lepidlo vhodné na nádobí
- třpytky nebo zlatý či stříbrný prach, nebo vhnodnou barvu
Základem je pořídit dostatečně silné lepidlo, určené na keramiku, které vydrží častý kontakt s vodou a současně nebude škodlivé pro naše zdraví. S výběrem vám jistě poradí v nějakém hobby marketu.
Vybrané lepidlo smíchejte se třpytkami nebo s barevným (nejlépe zlatým, stříbrným či černým) prachem. Štětcem nanášejte na jednotlivé úlomky lepidlo a opatrně slepujte jednotlivé kousky keramiky tak, aby keramika opět získala svůj původní tvar. Je také možné keramiku nejdřív pouze slepit a až poté zdobit.
Po zaschnutí můžete ještě znovu jednotlivé praskliny dobarvit, aby víc vynikly.
Foto: francinesplaceblog.com, saatchiart.com