Wabi Sabi: Jak najít krásu v nedokonalostech vašeho domova
Představte si domov, kde nemusí být vše perfektní. Místo, kde každá rýha na stole vypráví příběh a kde praskliny v keramice nejsou vadou, ale oslavou jedinečnosti. Přesně o tom je japonská filozofie wabi sabi. Tento starobylý přístup klade důraz na přijetí nedokonalosti, pomíjivosti a přírody. Ačkoli vznikl v Japonsku, stále více lidí po celém světě začíná vnímat krásu tohoto stylu, který přináší do interiéru harmonii a klid.
Wabi sabi není jen designový směr, je to způsob, jak vnímat svět. V interiéru to znamená přijetí přirozených nedokonalostí a neustálého vývoje prostoru. V našich moderních domovech, kde často převládá touha po dokonalosti, přináší wabi sabi uvolnění. Žádné ostré linie, žádná sterilní čistota – jen přirozenost, která dává věcem duši. Přijetí wabi sabi neznamená nepořádek, ale spíše uznání, že opotřebované a staré může být stejně krásné jako nové. Starý dřevěný stůl se škrábanci nebo ošlapaný koberec mohou být symboly domova, který je živý a plný vzpomínek. Každý škrábanec, každá rýha a každá nepravidelnost je přirozenou součástí tohoto stylu a zdůrazňuje autenticitu prostoru.
Barvy a materiály hrají ve stylu wabi sabi hlavní roli
Při zařizování interiéru ve stylu wabi sabi hrají barvy klíčovou roli. Zapomeňte na jasné a syté odstíny. Místo toho sáhněte po tlumených, přírodních tónech, které vyvolávají pocit klidu a pohody. Ideálními barvami jsou zemité odstíny hnědé, šedé, béžové a jemně zelené, které můžete doplnit o cihlovou a tmavě olivovou. Tyto tóny navozují harmonii a propojují interiér s přírodou. Tyto barvy můžete snadno aplikovat na stěny, nábytek i doplňky. Důležité je, aby každá barva ladila s okolním prostředím a vytvářela přirozený tok. Příroda je v srdci wabi sabi, a to se odráží ve výběru materiálů. Přírodní materiály jako dřevo, kámen, len, hlína a keramika mají schopnost „stárnout“ a s časem získávat na kráse. Namísto perfektně lesklých povrchů volíme materiály, které ukazují svou přirozenou patinu – dřevo se škrábanci, hrubou strukturu kamene či nepravidelné tvary keramiky. Důležité je i zpracování materiálů – ručně vyráběné předměty, které nesou známky lidského doteku, jsou v wabi sabi stylu vítány. Každý takový kousek přináší do interiéru jedinečnou energii a příběh.
Minimalismus je pro wabi sabi zásadní. Nepřeplňujte svůj interiér množstvím dekorací nebo nábytku. Nechte prostory dýchat. Prázdné místo může mít silný účinek – přináší klid a umožňuje, aby jednotlivé prvky vynikly. I v prázdnotě je krása, a ta vám pomůže vytvořit vyvážený a harmonický domov.
Myslete na minimalismus při vybavování svého domova
Wabi sabi v interiéru volá po jednoduchosti a funkčnosti. Nábytek je často rustikální, s přírodním vzhledem, a jeho nedokonalosti nejsou skryty. Naopak, jsou oslavou jedinečnosti. Stůl s oprýskanou barvou nebo prasklinou v dřevě je považován za hodnotný, protože nese známky života. Můžete vyhledávat kusy, které byly opraveny nebo mají výraznou patinu, protože právě v nich se odráží skutečná wabi sabi estetika. Dokonalost tu není cíl, ale spíše cesta. Vyberte si nábytek, který je kvalitní, jednoduchý a nadčasový. Přírodním materiálům dávejte přednost i při výběru textilií. Pořiďte si měkké přikrývky ze lnu, bavlny nebo vlny, které mají přirozenou texturu a mohou vypadat „neučesaně“. Povlaky na polštáře nemusí být nažehlené, a dokonce i mírně pomačkaný vzhled vnáší do interiéru klid a autentičnost. Skvělou volbou jsou ručně vyráběné dekorace, které nesou známky lidského doteku. Například keramické vázy, misky či hrnky, které mají drobné nepravidelnosti, dodají vašemu domovu autentičnost. Ručně tkané koberce, proutěné košíky nebo ručně malované obrazy přidávají do prostoru jedinečný charakter. Velkou roli v celkové atmosféře hraje osvětlení. Pro wabi sabi styl je typické jemné, tlumené světlo, které neoslňuje, ale navozuje pocit klidu. Ideální jsou lampy s textilními stínidly nebo lucerny, které rozptylují světlo jemně po místnosti. Místo ostrého bílého světla preferujte teplejší odstíny, které dodají prostoru příjemnou atmosféru. Wabi sabi může najít své místo i na zahradě nebo balkónu. Místo dokonale zastřiženého trávníku nebo pečlivě upravených záhonů zkuste nechat přírodu volně růst. Stará lavička s oprýskanou barvou nebo nepravidelné kameny mohou dodat vaší zahradě pocit přirozenosti a klidu. Dřevěné nebo kamenné prvky, které s časem získávají patinu, ještě více umocní přirozený ráz prostoru.
Dělejte si každý den drobnou radost. Třeba v podobě nové svíčky.
Wabi sabi není jen estetický směr, ale i životní filozofie
Přijímání nedokonalostí a pomalé životní tempo, které styl podporuje, může mít pozitivní vliv na psychiku. Zbavíme se tak neustálého tlaku na dokonalost, což přináší větší klid a spokojenost. Člověk se učí ocenit přítomný okamžik a drobné radosti života. Otevřený prostor, světlo a přírodní prvky přispívají k harmonii a vyrovnanosti, které se přenášejí i do každodenního života. Pokud chcete, aby váš domov byl nejen stylový, ale také místem, kde se budete cítit vyrovnaně a uvolněně, zkuste přijmout wabi sabi a nechte nedokonalosti zazářit.
- Zdroj článku
-
Wikipedia, Wabi sabi: Beth Kemptonová