Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Všechno, co jste chtěli vědět o koupacích sudech a báli se zeptat: Celoroční pohoda zaručena

Máte v plánu pořídit horký sud neboli hot tub? Zjistěte, jaké důležité parametry byste si měli hlídat, než vyrazíte do showroomu nebo prodejny. Koupání si navíc můžete užívat po celý rok!

Olga Procházková | 5. 07. 2024

Na to, jaké technické parametry, co sud potřebuje, kam jej umístit a ještě mnohem víc, jsme se ptali Milana Kužela, majitele firmy Kegel.

Z jakého dřeva je nejvhodnější sud vybrat?

Mělo by být rozhodně kvalitní a trvanlivé. Sudy ze smrkového dřeva jsou nejlevnější, ale smrk má velmi krátkou životnost. Vhodné jsou naopak sibiřské borovice, modřín, tepelně upravené evo ThermoWood a exotická dřeva. Ovšem cena sudu z exotického dřeva mnohdy převýší cenu sudu s vnitřní vložkou, který je z hlediska trvanlivosti a údržby nesrovnatelný s celodřevěným.

Jak se obvykle řeší přítok a odtok vody?

Přítok je řešený klasickou zahradní hadicí, která současně poslouží při vyplachování sudu. Odtok by měl být vždy externě přístupný: nejlépe u dna umístěný „kulový“ ventil. Klasický vanový špunt není vhodný. Když budete chtít sud vypustit, budete muset použít prodloužený háček na vytrhnutí špuntu a nebo ho mít uvázaný na provázku, o nějž můžete kdykoli nešťastně zavadit. V neposlední řadě vanový špunt mnohdy netěsní perfektně a může se stát, že třeba po návratu z dovolené najdete sud prázdný, což u celodřevěného typu znamená mnohdy nenávratné poškození.

 

Info ikona
Všechno, co jste chtěli vědět o koupacích sudech a báli se zeptat: Celoroční pohoda zaručena

Je vždy potřeba koupit sud s poklopem?

Krycí víko je velmi důležité. Brání rychlému ochlazování vody a také vniknutí nečistot, například listí, do vody. Pokud je z nepropustného materiálu, například sklolaminátu, anebo tepelně izolační, dokáže zabránit i prolínání dešťové vody do sudu.

Jak dlouho v sudu vydrží voda?

Bez ošetření a bez „pohybuse voda v sudu poměrně rychle zkazí. Zásadním „problémempři provozování sudu, jsou organické nečistoty, zejména pot a taky šupinky odmočené kůže. Po třech dnech používání sudu bez filtrování vody, dojde k obarvení vody do odstínu heřmánkového čaje vlivem potu ve vodě a na dně sudu se usazují šedé šupinky kůže.

Je tedy nutná filtrace?

Ano, zejména koupete-li se denně. Bez filtrace je nutné vodu měnit a tedy opět ohřívat z počáteční teploty 3–8 °C. Pokud vodu filtrujete, vždy sud jen „dohřívátena požadovanou teplotu, 38 – 40 °C. Po 24 hodinách teplota vody v sudu podle okolní teploty klesne obvykle o několik, maximálně však 10 – 15 °C. Filtraci lze použít v podstatě jakoukoli. Použitelná je i nejlevnější kartušová filtrace. V případě pískové filtrace doporučujeme používat místo klasického křemičitého písku zeolit. Je jen o pár korun dražší než písek ale dokáže na sebe daleko lépe navázat organické nečistoty. Množství vody v sudech se podle velikosti produktu pohybuje v průměru od jednoho do tří kubických metrů vody, je tedy nesrovnatelně menší než u bazénu a tomuto je nutné přizpůsobit i množství přípravků na ošetření vody.

Info ikona
Všechno, co jste chtěli vědět o koupacích sudech a báli se zeptat: Celoroční pohoda zaručena

Kam sud nejlépe umístit a je třeba odborná instalace?

Sud by měl být co nejblíže k domu aby jste se v zimním období vyhnuli dlouhému přecházení a cestám do domu například pro občerstvení. Odborná instalace není vždy nutná ale záleží na typu produktu a jeho výbavě. Naprostou většinu sudů v dnešní době vybavujeme masážními systémy, v tom případě je lepší nechat si sud ustavit odborníky, současně se nechat proškolit a vyslechnout několik provozních rad. Přímý kontakt je vždy lepší, než následné studování návodu se základními informacemi.

Jak pečovat o celodřevěný sud, aby vydržel co nejdéle?

Celodřevěný sud nesmí být nikdy zcela vypuštěný, jen na nezbytně nutnou dobu. Pokud by došlo k vysychání sudu, jednotlivé lamely – a mnohdy stačí pouze jedna –, se můžou začít kroutit, což způsobí protékání. Oprava bývá velmi náročná. Sud musí být zcela rozebrán a opětovně sestaven. U starších sudů taková oprava, v případě poškození dřeva způsobeného rozkladem dřeva, už možná není.

Co impregnace vnitřní a vnější části?

Uvnitř nelze sud ošetřit žádnými běžnými přípravky, protože naprostá většina z nich je zdraví škodlivá. Jediný možný a přijatelný přípravek je včelí vosk. Nejlepší je aplikovat ho rozpuštěný – i dřevo sudu by mělo být taky dostatečně teplé. To se týká i dřevěného krycího víka a pádla. Z vnější části, doporučuji dřevo ošetřit oleji pro venkovní dřevěné terasy, které by měly vždy obsahovat přírodní lněný olej. Pozor, samotný lněný olej ale taky není příliš vhodný. Rozhodně nedoporučujeme lazury a jiné barvy. Stejně tak olej na nábytek není vhodný, protože se rychle odpaří.

Je možné v horkých sudech koupání, když je teplota pod nulou? 

V mrazivých dnech a dnech kdy je venku pochmurné počasí, je koupání v sudu nejhezčí a nejzábavnější. Například při teplotách -10°C a nebo -20°C, zažijete sněžení i při obloze bez mraků. Pára ze sudu se pár metrů nad sudem promění ve vločky, které na vás budou padat.

Info ikona
Všechno, co jste chtěli vědět o koupacích sudech a báli se zeptat: Celoroční pohoda zaručena

A jak sud ošetřit, když jsou mrazy, aby nepopraskal zamrzlou vodou?

Pokud je voda v průměrném sudu ohřátá na 38 °C, venkovní teplota je -10 °C a sud zakryjete krycím víkem, voda začne zamrzat nejdříve po třech dnech. Pokud sud nebudete používat je nutné v celodřevěném sudu upustit na úroveň 15 cm ode dna a vodu silně zasolit na úroveň mořské vody, tedy 3,5 % koncentrace a dostatečně sůl rozmíchat. Sudy s vnitřní vložkou jednoduše zcela vypustit a napustit až když budete sud chtít používat.

Za jak dlouho se sud ohřeje? 

Záleží na typu sudu, typu ohřívacích kamen, počáteční teplotě vody a v neposlední řadě na kvalitě dřeva a jeho vysušení. Obecně se dá říct, že celodřevěný sud, který má vodu ve všech místech sudu, tedy taky pod lavičkami, budete ohřívat 4 – 6 hodin. Sudy s vnitřní vložkou, které nemají vodu pod lavičkami a v místech, kde je vody zbytečná, budete ohřívat 1,5 – 3 hodiny.

Jaký typ kamínek na ohřívání vody je nejlepší?

Předesílám, že nejvhodnější materiál je nerezová ocel. Nejběžnější a současně nejlevnější, jsou vnitřní kamna. Mají vysokou účinnost a z technického hlediska jsou jednoduchá na výrobu. Nevýhodou je, že zabírají místo v sudu a také je třeba manipulace se dřevem a následně popelem nad vodní hladinou. Dále používáme externí kamna. Ty jsou velmi vhodná pro snadnou manipulaci, nezabírají místo v sudu ale při silných mrazech mají tendenci zamrzat. Námi nejvíce používanými kamny, jsou kamna integrovaná do stěny sudu. Je s nimi snadná manipulace, mají vysokou účinnost, nikde nepřekážejí a obsluha je stejná, jako u krbových kamen.

Vy osobně byste doporučil sud s tryskami nebo bublinkami? Nebo spíš bez dalších technických vymožeností?

Tím že sudy vyrábíme, vyzkoušel jsem si všechny možnosti. Sud bez masáže má své kouzlo, masážní systém a osvětlení sudu jsou přidaná hodnota. Pokud se s mou rodinou koupeme v sudu, většinu z doby, kdy jsme v sudu, máme zapnutou bublinkovou masáž. Koupání je zajímavější, bubliny masírují i když jste pasivní. Světlo v sudu dokáže, pokud není předimenzované, prosvětlit sud a hlavně koupající na sebe vidí. Pokud je zapnuté externí osvětlení, vždy někomu svítí do očí a je nerovnoměrné.

Mohlo by se vám líbit

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody, přitom dešťová voda může nahradit až 40 % této spotřeby. Využíváte dostatečně tu dešťovou?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×