Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete
Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody, přitom dešťová voda může nahradit až 40 % této spotřeby. Využíváte dostatečně tu dešťovou?
Využíváte dostatečně dešťovou vodu? Můžete ji používat nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Díky tomu, že neobsahuje chlor a je měkká, šetří nejen rostliny, ale také spotřebiče, u kterých nehrozí usazovaní vodního kamene.
Využití do poslední kapičky
Dešťová voda je ideální na zavlažování zahrady, protože neobsahuje chlor a má malý podíl soli a minerálů – nedochází tedy k zasolování půdy. Kvalita zachycené vody však závisí na typu střešní krytiny. Sběr vody se realizuje v akumulačních nádržích a sudech, které jsou obvykle umístěné přímo u okapu. „Vodu ze sběrného sudu jednoduše rozvedete po zahradě buď samospádem, pomocí čerpadla, nebo vybavíte sud podstavcem, který ulehčí napouštění konví přímo ze sudu,“ dodává odborník Hornbachu David Benda. Zahrady hrají důležitou roli i při prevenci záplav v obytných oblastech. Tyto zelené prostory vsakují déšť – na rozdíl od dlažby, asfaltu a betonu, které jsou méně pórovité a neumožňují vodě vsáknout se do země. „ Abyste tento problém zmírnili, vybírejte na zahradu propustnou dlažbu,“ radí David Benda. Dešťovku nemusíte použít pouze k zavlažování rostlin, ale osvěžit může také vás. Instalace zahradní sprchy je jednoduchá, lze ji umístit téměř kdekoli. Je k tomu potřeba pouze rovný povrch a hadice napojená ke zdroji vody. „V podstatě stačí, když sprchu propojíte s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek, přípojek a zahradní hadice. Pokud chcete využívat dešťovou vodu, na sběrný sud jednoduše napojte čerpadlo,“ radí David Benda.
Jak doma využít dešťovou vodu a jak pracovat s tou pitnou?
Jestliže plánujete novostavbu, nezapomeňte na pozemku zahrabat velkou nádrž určenou na sběr vody. Na ni pak můžete napojit odpady a dešťovou vodou splachovat. Využít se dá také voda odtékající z umyvadel, van a praček, která se dá dále použít například na zalévání rostlin (na rozdíl od černé vody z toalet, kterou je potřeba speciálně upravit). Využívání šedé vody nejen snižuje náklady domácnosti, ale též šetří životní prostředí. Hospodaření se šedou vodou začíná jejím sběrem do sběrné nádoby, ve které se následně vyčistí. „Akumulační nádrž je nejvhodnější umístit do země nebo do suterénu budovy, kde je dostatečně chráněna před světlem a teplem. Velikost sběrné nádoby závisí na množství šedé vody a technologii čištění. Ta může být chemická, mechanická, biologická nebo přirozená. Šedá voda by se neměla skladovat příliš dlouho, optimálně 24 hodin. Velikost nádrže by tomu měla být úměrná,“ vysvětluje David Benda.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení, Hornbach