Velká změna za málo peněz: takhle vylepšíte interiér rychle a levně
Máte velkou touhu něco udělat s vaším domovem, ale stav vašeho účtu už tak velkolepý není? Netrapte se tím a radši promyslete, jaké změny by se daly udělat i za málo peněz. Je jich dost a některé jsou dokonce úplně zadarmo, chce to jen dobrý nápad!
Nepřidávejte, spíš uberte
Změnit interiér nemusí vůbec znamenat nakoupit hromadu nových věcí. Takové pokusy většinou vedou k tomu, že ve snaze ušetřit a zíkat hodně za málo koupíte hromadu nesmyslných, laciných a kýčovitých ozdůbek. Zkuste si raději promyslet, jestli byste se nemohli něčeho zbavit. Probrání starých knih, časopisů a papírů vám například může udělat najednou volnou celou polici v knihovně. Proberte se zkrátka věcmi a co nepotřebujete, dejte pryč. Může se to týkat i nábytku – jestli vám zděděný kousek, který si s sebou taháte už od prvního bydlení, všude jen překáží, prostě ho vyhoďte.
Když se zbavíte starých časopisů a listin, které už dávno nepotřebujete, vyprázdní se vám hned nejméně jedna police. Zbyde tak i místo na pár dekorací! Foto: Pixabay.com
Přemístěte nábytek
Zkuste se na místnost podívat úplně novýma očima. Nikde není psané, že uspořádání nábytku, které tu už pár let máte, je jediné správné. Velkou změnu udělá i malé přeskupení. Například z horní nástavby šatní skříně se může stát pěkná a snadno přístupná komoda na ložní prádlo nebo nehezký a neforemný konferenční stolek může z malého obýváku úplně zmizet. Děti tak budou mít před gaučem místo na hraní a vy si můžete na kávu a časopisy klidně pořídit menší a stylovější odkládací stolek, který postavíte k pohovce z boku. Přeskupení nábytku má největší efekt a je zdarma, ale nezapomínejte na to, že musí dávat smysl – pokud ho děláte jen kvůli změně, ale nové řešení je nepraktické, poleze vám za pár dní na nervy.
Kdo říká, že u gauče musí nutně zabírat místo konferenční stůl? Pokud máte malý obývák a na pohovce spíš lenošíte, než pořádáte večírky, nepotřebujete ho! Postačí vám postranní odkládací stolek. Foto: Bonami
Pohrajte si s barvami, ale...
Natřít jednu nebo dvě stěny výraznou barvou, případně polepit tapetou, je první věc, která většinu lidí napadne, když chtějí něco nového. Může to ale být mnohem větší změna, než jste si mysleli, a tak opatrně s barvami na velkých plochách! Všechno si dobře rozmyslete – hodí se k nové barvě původní nábytek? Nebude moc tmavá a nezmenší tak opticky prostor? Pokud máte nábytek z masivního dřeva, dá se snadno natřít akrylovou barvou na jakýkoliv odstín, a výsledek může být leší, než u natírání stěny. Dobrá volba je to hlavně v případě, kdy máte víc kousků nábytku namořeného do různých odstínů, které k sobě navíc ani stylem nepasují – stejná barva je může krásně sjednotit. A nemusí to být jen bílá! Proměnu skříněk pak můžete završit třeba pěknými novými úchytkami. Natřít nemusíte jen stěny nebo nábytek, ale klidně i radiátor nebo dlaždičky v koupelně. Na obojím vrstva nátěru v pohodě vydrží, jen se poraďte v obchodě s barvami o vhodném typu.
Obyčejnou skříňku promění k nepoznání třeba zajímavé úchytky. Foto: Fler.cz/alexxi
Proměňte pohovku
Pokud je stará pohovka flekatá, vybledlá a celkově za zenitem, ale nemáte prostě peníze na novou, můžete se pokusit ji přečalounit. Chce to trochu zručnosti, ale není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, zvlášť pokud se pustíte jen do sedáků a opěrek a složitěji tvarované područky necháte původní. Procesdomácího přečalounění jde nejlépe s nábytkem, jehož kostru tvoří dřevo, překližka nebo dřevotříska. Budete potřebovat jen elektrickou sponkovačku a hodně pevnou látku, ideální je bavlna s vysokou gramáží (za dobrou cenu ji seženete ve spoustě krásných vzorů například v IKEA). Potah už nebudete moci sundat, proto doporučujeme vybírat spíš tmavší a bohatě vzorované látky, na kterých se nějaká ta šmouha nebo stopa po čistidle ztratí. Zkuste to a budete mile překvapeni. Novou pohovku vám ta přečalouněná sice nenahradí, ale do té doby, než na ni našetříte, je tohle skvělé řešení!
Pokud je vaše pohovka kvalitní, jen už trochu okoukaná, nemusíte ji hned vyhazovat – stačí ji nechat přečalounit. Vyměňte ještě konferenční stolek, třeba za dva menší odkládací, a budete se divit, jak celý obývák prokoukne. Foto: Pixabay.com
Textil dělá divy
Bytový textil dokáže hodně, hlavně pokud má syté barvy a bohaté vzory. Někdy stačí jen položit na podlahu nový koberec, a celý pokoj vypadá hned jinak. Velké změny ale můžete dosáhnout naopak i tím, že látky naopak uberete – pokud například máte přímo před oknem košatý strom nebo keř, zkuste sundat záclony! Do interiéru se dostane mnohem víc denního světla a před pohledy zvenku jste chráněni živou zelenou clonou.
Starou pohovku zvládnete s trochou šikovnosti potáhnout novou látkou za víkend. Vybírejte látku s vyšší gramáží (okolo 280 g/m2) a ideálně s bohatými vzory, které zamaskují případné šmouhy a skvrny. Foto: IKEA
Líbil se vám tento článek? Spoustu krásných interiérů, proměn, návštěv a další inspirace vám pravidleně přinášíme také v časopise Marianne Bydlení.