1. Bude se vám bydlet lépe. Různé domácí činnosti vyžadují jiné osvětlení. Na vaření, čtení a práci potřebujete světla víc, při relaxu na gauči nebo v posteli naopak méně.
Co sledovat: Svítivost udávanou v lumenech. Když ji vydělíte plochou v metrech čtverečních, kterou potřebujete osvětlit, zjistíte potřebnou intenzitu. Ta se udává v luxech a v bytě se doporučuje v romezí od 200 (koupelna, jídelna) přes 300 (dětský pokoj, obývák) až po 500 luxů (kuchyň, pracovna, studentský stůl v pokojíčku). Zvážit je ale třeba i výšku stropů, s přesným výpočtem pomůže speciální program, který mají k dispozici designová studia a obchody se svítidly.
2. Snížíte účty za elektriku. Stejný počet lumenů, jiná spotřeba energie. Rozdíl je v technologii světelného zdroje. Nejhůř vychází klasické žárovky s wolframovým vláknem, které většinu své energie spotřebovávaly na výrobu tepla, na světlo zbyly cca čtyři procenta. Minulý čas je na místě. Evropská unie jejich výrobu zakázala v roce 2012. Stejný osud loni potkal i halogenové žárovky. Na trhu jsou stále k dostání zbylé zásoby obou zdrojů, aktuální výroba už se ale týká jen úsporných zářivek a LED žárovek (spotřeba tepla jen asi 20 procent). A jak je to s těmi počty? Na svítivost kolem 450 lumenů odpovídající klasické 40 W žárovce stačí LED alternativě výkon pouhých 5 W, u svítivosti 806 lumenů (60 W žárovka) je to dvakrát tolik. Výměnou klasiky za moderní LED ušetříte ročně tisíce korun.