Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Sousedská válka o úrodu: Komu skutečně patří, když se obsypané větve ocitnou na vedlejší zahradě

Padá vám úroda přes plot k sousedovi a nevíte, zda je vaše? Ač to působí jako otázka s jednoznačnou odpovědí, tak jednoduché to úplně není. Lidé jsou schopni kvůli pár jablíčkům rozpoutat nepříjemný sousedský spor. Na čí straně je v tomto případě zákon? Patří jablko za plotem u souseda majiteli stromu nebo právě sousedovi?

Martina Mádlová | 5. 09. 2024

Mnoho lidí si ještě z dětství pamatuje, jak obírali rybíz, maliny a ostružiny z keříků nebo trhali jablka a švestky z větví, které na jejich zahradu nebo zahradu u babičky přesahovali ze sousedního pozemku. Většinou to nikomu nevadilo a nikdo těch pár plodů neřešil. Doba se ovšem změnila a dnes dokáže taková "maličkost" nenávratně rozbít sousedské vztahy. Některé konflikty vygradují až tak, že spor skončí na obecním úřadě nebo u soudu. I když v tomto směru už uplynulo pár let od novelizace občanského zákoníku, občas k nějaké menší třenici dojde. Zákon ale hovoří jasně.

Info ikona
Podělit se o úrodu s druhým zlepší vzájemné vztahy.

Dobré a kamarádské vztahy jsou rozhodně víc než pár kousků ovoce za plotem.

Co visí na větvích, patří majiteli stromu

Máte na zahradě krásný, košatý strom, jehož větve sahají až na pozemek souseda? Plody na větvích stále patří vám a nikdo jiný nemá právo je sklízet, pokud mu nedáte svolení. Dokonce jste oprávnění požádat souseda o přístup na pozemek a vlastní úrodu si v klidu vysbírat. Na druhou stranu není možné vaším přístupem způsobit na cizím pozemku jakoukoliv škodu. Tu byste museli nahradit. Dalším, často sporným, bodem je odstraňování přerostlých větví. Možná už váš soused nechce, abyste mu chodili po zahradě a sklízeli. V takovém případě vás musí požádat o jejich odstranění. Když nevyhovíte, může jednat sám a ve správný čas a šetrně větve odstranit, aniž by poškodil samotný strom a jeho úrodu. Hovoří o tom § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Abyste měli jistotu, že k žádnému poškození nedojde, doporučujeme si raději udělat čas a ořezat větve sami.

Čtěte také: Vertikální zahrada: Pěstujte květiny, zeleninu a ovoce, i když nemáte moc místa

Máte jen malou zahrádku nebo balkon, a přesto byste se rádi pustili do zahradničení? Pak bude ideální vertikální způsob, který využije každý prostor. Vypěstujete si tak květiny, zeleninu i ovoce.
Info ikona
Švestky na větvích může sklízet jen majitel stromu.

Jakékoliv plody, které nespadnou, ale zůstávají na větvích, patří vám a soused je otrhat pro svou spotřebu nesmí. Pokud ale máte úrody dostatek, podělte se. V budoucnu se vám dobrý skutek může hodit. 

Spadlé plody patří sousedovi

Na druhou stranu tu máme plody, které už z větší části spadli a leží za cizím plotem a na cizí zahradě. Jsou vaše nebo ne? Občanský zákoník hovoří jasně – nejsou. Jakmile ovoce, ořechy nebo jiné plody samovolně spadnou, už patří sousedovi a vy si je nemáte právo nikterak vynucovat. Záležitostí majitele pozemku je ovšem i napadané listí z vašeho stromu. Pokud soused zuří, že listí dělá nepořádek na jeho anglickém trávníku, má smůlu. Nemáte povinnost jít k němu uklízet. Hrábě a lopatu musí v tomto případě popadnout sám.

Info ikona
Listí z vašeho stromu na cizí zahradě sklízí soused.

Nejen spadlé dobroty, ale také listí na zemi už není vaše starost. Opět je tu ale otázka nějakého soužití. Když chcete, aby se mezi vámi nenarušily vztahy, nabídněte pomoc s odklízením. 

Celou problematiku upravuje klíčový paragraf 1016/1 nového občanského zákoníku:

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.

Čtěte také: Prořezáváme ovocné stromy a keře: Jak na to

Než sáhnete po nůžkách nebo pilce, seznamte se se základními pravidly – předejdete tak zbytečným chybám. Ne nadarmo se říká: dvakrát měř, jednou řež!
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Ze starého žebříku dokonalý adventní kalendář: Pusťte se s námi do vánočního vyrábění

Ze starého žebříku dokonalý adventní kalendář: Pusťte se s námi do vánočního vyrábění

Poradna
Vánoční stromečky z kartonu a příze: Vyrobte si s námi nenáročnou dekoraci za pár korun

Vánoční stromečky z kartonu a příze: Vyrobte si s námi nenáročnou dekoraci za pár korun

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

×