Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Domácí recepty na rýmu a kašel: Tinktura, sirup nebo čaj z bylinek

S nástupem chladného deštivého počasí a začátkem školek a škol se přiblížilo také období nachlazení. Ucpaný nos, kašel a bolesti hlavy se opět postupně stávají nepříjemným společníkem mnoha lidí a zejména dětí. Letos se ovšem můžete včas připravit. Poradíme vám, jak si vyrobit domácí tinktury a sirupy. Dozvíte se, které bylinky a další pomocníci mají největší účinek na dýchací cesty, a jak z nich připravit účinné přírodní léky. Připravte se na chladné měsíce s vlastní domácí lékárničkou!

Martina Mádlová | 14. 09. 2024

Na trhu je k dostání mnoho preparátů, které slibují zázračné účinky takřka na počkání. Některé fungují dobře, jiné trochu hůř, ale často nejsou úplně levné. Naštěstí u běžného kašle a rýmy není nutné běžet hned do lékárny, protože spoustu zázračných věcí můžete mít doma. Než se ale pustíme do výčtu toho, co vám může pomoci, začneme tím nejdůležitějším, a to je imunita. Tu byste měli podporovat stále a momentálně je nejvyšší čas začít. Nezapomeňte na kvalitní vitamín C (acerola, camu camu apod.), vitamín D a hořčík, který by měl být samozřejmostí. Malým zázrakem jsou betaglukany, houba reishi a hlíva ústřičná.

Info ikona
Abyste neskončili s rýmou, kašlem a teplotou, myslete na svou imunitu.

U bylinkových čajů myslete na konzumované množství. Pijte čaj maximálně třikrát denně a bylinek ne více než 15 gramů.

Bylinky, které doporučujeme mít doma po ruce

Začneme tím nejznámějším, a to medem s cibulí. Nakrájíte cibuli na kostičky do medu a šťávu, která se brzy začne objevovat, po lžičkách podáváte. Zázračný všelék je pak dozajista Manuka med. Ten nepatří do čaje ale rovnou do úst. Zapomenout nesmíme ani na úžasný zázvor v podobě tinktury nebo čaje. Co se týká bylinek, při nastuzení, chřipkách a na různé záněty funguje skvěle měsíček lékařský. Stačí polévková lžíce sušených květů, čtvrt litru horké vody, nechat vylouhovat a scedit. Pijte vlažný po malých dávkách několik šálků za den. Čaj z heřmánku pravého také nesmí chybět v našem výčtu, zejména pro své zklidňující a protizánětlivé účinky. Lze jej pít v podobě čaje, inhalovat, a dokonce odvar použít i na výplach nosu. Večer vyzkoušejte čaj z květů lípy. Látky v ní uvolňují hleny, mají protizánětlivé účinky a zároveň zklidňují, což je skvělé právě na spánek. Na úporný kašel je vždy dobré mít doma podběl lékařský, který dokáže zklidnit dýchací cesty a posílit imunitu. Využijete takřka celou rostlinu, protože květy jsou skvělé jako odvar k pití a podbělové lístky můžete přikládat na prsa. K terapii kašle a bolesti v krku využijte sléz lesní. Nejlepších účinků dosáhnete, když zalijete jednu lžíci květů 250 ml studené vody a necháte louhovat přes noc. Druhý den můžete trochu prohřát a po celý den popíjet. Do macerátu můžete druhý den přidat diviznu, černý bez a lípu (hodí se i na potíže s průduškami). Další silnou bylinou v boji proti kašli a bolení v krku je šalvěj lékařská. Dopřejte si ho v čaji s kapkou medu. Uleví vám, rozředí hlen a začne uvolňovat dýchací cesty. Skvěle se hodí také na kloktání. Chybu neuděláte ani odvarem z tymiánu doplněným o trochu majoránky.

Galerie: Léčivá síla přírody pro každého

Čtěte také: Babské rady proti nachlazení. V aprílovém počasí se vám hodí!

Počasí je jako na houpačce, a to přispívá k nachlazení. Zabojujte s ním stejně jako naše babičky a zkuste jejich rady.

Zkuste domácí sirupy a tinktury z darů přírody

Sirupy z bylinek a rostlinek přináší spoustu benefitů nejen, co se týká účinnosti. Vydejte se do přírody pro ty správné ingredience nebo zajděte do nejbližšího bylinkářství. Začneme sirupem z tymiánu. Vezměte přibližně 200 g cukru, 200 ml vody, 10 g bylinky. Svařte vodu s cukrem, přidejte tymián a nechte louhovat delší dobu, ideálně do druhého dne. Sceďte a uchovávejte v chladu a temnu. Užívejte několikrát denně lžičku. Takto můžete využít i další bylinky jako majoránku či saturejku. Na zázvorový sirup využijete 1,5 citronu, 250 g medu, cca 5 cm zázvoru, 1,5 lžičky hřebíčku a lžičku skořice. Nandejte do nádoby kolečka citronů, plátky oloupaného zázvoru, hřebíček a skořici. Zalijte medem tak, aby vše bylo ponořené. Můžete vytvořit několik vrstev, poté nádobu uzavřete nebo zakryjte a nechte pár dnů v lednici. Sirup používejte ideálně jako prevenci, ale funguje i během nachlazení. Využít můžete také diviznu, kterou možná ještě najdete na loukách. Zasypte její květy cukrem v nádobě, nechte odležet, druhý den promíchejte a přisypte klidně další květy a cukr. Následně promíchejte a nechte pár dnů být v tmavém místě. Sirup sceďte a máte účinný lék na kašel a rýmu. Pokud nejste milovníci sladkého, vyrobte si tinkturu. Jde o bylinky louhované několik týdnů v alkoholu. Takto si můžete vyrobit třeba tymiánovou, zázvorovou, diviznovou apod. Skvěle funguje směs bylin bezu, divizny, jitrocele, lípy, měsíčku a podbělu. Buď si ji vyrobíte sami nebo koupíte už hotovou. Působí efektivně na dýchací cesty a pomáhají při vykašlávání. Takovým lékem „na všechno“ je pak tinktura z lichořeřišnice. Jde skutečně o zázračnou bylinku. Má antivirotické, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Působí dobře při zánětech horních cest dýchacích, různých infekcích a na podporu imunity.

Info ikona
Tinktura ze smrkových výhonků je velmi účinná.

Skvěle na nachlazení i jako prevence funguje smrkový sirup. Mladé výhonky sbírejte na jaře, to už teď neseženete, ale můžete pořídit už hotový. Příští rok ale svou chvíli nepropásněte. Nasypte výhonky do sklenice, přidejte kolečka citronů a cukr. Naplňte nádobu, cukr musí být nahoře, dobře zakryjte a nechte na slunném místě louhovat až tři týdny. Hotový scezený sirup dejte do lahvičky a uchovávejte na tmavém místě a v chladu.

Rýmovník, cibule a mořská sůl jako zázrak na rýmu

Rýmovník citronový je rostlina, kterou má dnes doma snad každý. Na běžnou prevenci stačí mít v blízkosti bylinku v květináči a dýchat její aroma. Pokud máte rýmu, utrhněte pár lístků a nasávejte vonné silice a esence. Lístky můžete dát také k posteli přes noc. Ještě efektivnější pomocí je sirup, který vyrobíte z asi 250 g cukru, 25 lístků rýmovníku a půlky citronu. Poskládejte do nádoby rýmovník, cuk a plátky citronu. Cukr musí být poslední vrstva, protože má funkci konzervantu. Uzavřenou nádobu nechte stát asi tři týdny, než se cukr rozpustí a vznikne samotný sirup. Na silnou rýmu pomohou i inhalace tea tree olejem v difuzéru, ovšem pozor na množství a sílu esenciálních olejů. Mohou snadno popálit sliznice, zejména u nejmenších dětí. Pomohou i inhalace vincentkou, rozkrájená cibule u hlavy a pravidelné prostříkávání nosu mořskou vodou a proplachování nosní konvičkou.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Čokoláda klidní kašel lépe než mnohé léky, tvrdí vědci

A další důvody, proč je čokoláda našemu tělu prospěšná.
Zdroj článku

Související články

Poradna
Vyrobte si geniální šatník, který si zamiluje celá rodina: Za pár korun zatočíte s nepořádkem

Vyrobte si geniální šatník, který si zamiluje celá rodina: Za pár korun zatočíte s nepořádkem

Poradna
Kouzelný svícen vyrobíte za pár minut a skoro zadarmo

Kouzelný svícen vyrobíte za pár minut a skoro zadarmo

Poradna
Nezvaní hosté ve spíži: Zbavte se potravinových molů jednou provždy

Nezvaní hosté ve spíži: Zbavte se potravinových molů jednou provždy

Poradna
Sousedská válka o úrodu: Komu skutečně patří, když se obsypané větve ocitnou na vedlejší zahradě

Sousedská válka o úrodu: Komu skutečně patří, když se obsypané větve ocitnou na vedlejší zahradě