Rady odborníka: Jak správně pečovat o domácí saunu, aby fungovala dlouhá léta
Domácí sauna je skvělým místem pro relaxaci, regeneraci a posílení zdraví. Aby však dlouhodobě dobře sloužila, musíte ji pravidelně udržovat a věnovat jí dostatečnou péči. Správné čištění, ošetření dřeva a kontrola technických prvků ji pomáhají udržet v perfektním stavu po mnoho let. Jaké zásady by měl každý majitel domácí sauny dodržovat?
U sauny je udržování čistoty více než důležité nejen kvůli estetice, ale také z hlediska hygieny a bezpečnosti. Po každém použití odstraňte zbytky potu a vlhkosti, abyste předešli tvorbě plísní nebo nepříjemných pachů. Na údržbu lavic, stěn a podlahy postačí jemný hadřík. Tím se zabrání nadměrnému hromadění vlhkosti. Vhodné je také jednou za čas použít dezinfekční přípravek, který je speciálně určený pro saunové prostředí. „Správná a pravidelná údržba sauny je klíčem k její dlouhé životnosti a zajištění bezpečného i komfortního prostředí pro vaši relaxaci. Ošetření dřeva speciálním saunovým olejem a pravidelná kontrola topidla výrazně přispívají k bezproblémovému a spolehlivému provozu. Stačí jen dodržovat pár jednoduchých pravidel, která je potřeba zařadit do své saunové rutiny,“ uvádí Martin Knotek, CEO společnosti Hanscraft, která je předním evropským výrobcem vířivek a saun.
Do sauny agresivní chemikálie nepatří
Dřevo, ze kterého je sauna vyrobena, je neustále vystaveno vysokým teplotám a vlhkosti. Aby si zachovalo svou kvalitu a estetiku, je důležité ho pravidelně ošetřovat a chránit před vysycháním a praskáním. Ošetření olejem by mělo probíhat alespoň dvakrát ročně, ideálně před začátkem zimní sezóny a po jejím skončení. Nikdy nepoužívejte nic, co není přímo určené k ošetření sauny, jinak byste mohli narušit vlastnosti dřeva i jeho strukturu. „Abyste zajistili dlouhou životnost sauny, je zapotřebí pravidelná hygiena. Lavice, podlahu i další povrchy je třeba čistit po každém použití. Nepotřebujete k tomu žádné speciální chemické přípravky. Ty by mohly poškodit dřevo nebo snížit jeho odolnost vůči vysokým teplotám. Stačí jemný čisticí prostředek určený pro péči o sauny. Pokud chcete být důkladní, aplikujte jednou týdně dezinfekční prostředky na sauny. Tyto přípravky jsou šetrné ke dřevu i kovovým částem a pomáhají eliminovat škodlivé bakterie,“ radí Martin Knotek. Po každém saunování je nutné nechat saunu vyvětrat. Otevření dveří a větracího otvoru umožní, aby vlhký vzduch unikl ven a dřevo mohlo přirozeně vyschnout. Jedním z největších nepřátel sauny je vlhkost, proto je důležité dbát na dostatečnou cirkulaci vzduchu.
U infrasauny kontrolujte pravidelně elektroinstalaci
Infrasauny prohřívají tělo trochu jiným způsobem a mají také jiné nároky na péči. Je důležité věnovat pozornost především topným panelům, aby nedošlo ke zkratu nebo nepříjemné nehodě. Jednou za rok byste také měli nechat zkontrolovat elektrické části sauny odborníkem. Při jakýkoli známkách opotřebení, například uvolněných kabelů nebo nepravidelného chodu topidla, je třeba ihned zasáhnout. Dřevo v infrasauně má stejné požadavky na péči jako dřevo ve finské sauně. Pobyt v sauně má spoustu pozitivních účinků na zdraví i duševní pohodu. Pravidelné saunování podporuje lepší krevní oběh, imunitní systém a detoxikuje organismus. Dochází k uvolnění svalového napětí, zmírnění stresu a ke zlepšení kvality spánku. Investice do sauny není malá, proto se vyplatí věnovat čas pravidelné údržbě. Dodržováním jednoduchých pravidel si zajistíte její dlouhou životnost a zároveň i bezpečné a hygienické prostředí.
- Zdroj článku
-
hanscraft.cz