Postel šitá na míru! Zkombinujte si správně matraci, rošt a rám postele
Můžete mít sebelepší matraci, pokud ji ale zkombinujete s nevhodným roštem nebo špatným rámem, narušíte její funkčnost. Nevhodná podpěra během spánku vám pak může přivodit i nepříjemné blokády zad. Přinášíme vám tipy, jak lůžko správně poskládat.
PŘIPRAVILA: KATEŘINA ČÍŽKOVÁ
Pohodlí na prvním místě
Neexistuje jedna univerzální skvělá postel. Každý máme totiž trochu jinou představu o pohodlí. Pokud však při nákupu zohledníte několik klíčových věcí, získáte postel, která bude sedět právě vám. V prvé řadě lůžko přizpůsobte vaší postavě (rozhodující je vaše váha a výška) a případným zdravotním omezením (lidé s pohybovými problémy ocení například polohování v oblasti nohou a hlavy). „Nezapomeňte také zohlednit tvrdost matrace. Obecně platí, že s rostoucí vahou uživatele by se měla zvyšovat celková tuhost matrace,“ radí Stanislav Šabršula, obchodní ředitel firmy SNOOZE s.r.o. Zvolíte-li matraci příliš tvrdou nebo naopak měkkou, je velká pravděpodobnost, že se během spánku dostanete do nepřirozené polohy. „Velmi často se pak setkávám s blokádami krční, hrudní páteře a žeber,“ doplňuje Ivo Peřina, fyzioterapeut z institutu Asklepion. Každý se chce kvalitně vyspat. Ale jak na to?
Základem kvalitní čalouněné postele je odolná a snadno udržovatelná potahová látka. Foto: Unsplash.com
Kombinování krok za krokem
Nejdříve vyberte vhodný typ matrace pro vaši postavu. „Nekupujte matraci bez předchozího vyzkoušení. Jednoznačně doporučuji zvolit prodejce, který vyzkoušení umožňuje,“ radí Ivo Peřina. K matraci pak doplňte vhodný typ roštu. „Ideální je zakoupit takový, který doporučuje přímo výrobce matrace. Nejčastěji se hodí k pružinovým matracím pevný dřevěný rošt, k latexovým předpružený lamelový rošt a k pěnovým lze volit rošt dřevěný i lamelový,“ vysvětluje Stanislav Šabršula. V posledním kroku vyberte rám postele, který by se vám měl nejen líbit. „Důležité je, aby měl rám takové uchycení pro rošty, které bude k vybraným matracím a roštům pasovat. U dřevěných rámů postelí (ideální jsou rámy z tvrdších dřevin) by tloušťka čel a postranic měla být od 25 mm a více. U čalouněných je důležitý pevný korpus postele a čalounění odolné proti oděru. U postelí z dřevotřískových desek je pak vhodná tloušťka 32 mm a více a kvalitní spojovací kování, které umožní opětovné složení a rozložení postele.“
Novou matraci vybírejte v prodejnách, kde si ji můžete přímo vyzkoušet. Foto: Pixabay.com
Na co nezapomínat?
Pevná deska bez otvorů použitá jako rošt není pro vaši postel ideální. Matrace musí dostatečně větrat. Problematické mohou být také spojené manželské matrace. „Co vyhovuje jednomu, nemusí sednout druhému, a proto doporučuji volit matrace samostatné,“ upozorňuje ze zkušenosti fyzioterapeut Ivo Peřina. Vyvarujte se posteli příliš krátké (správná matrace by měla přesahovat člověka o přibližně 20 cm) a zároveň posteli příliš nízké. „Optimální výška postranic postele je okolo 50 cm nad podlahou,“ říká Stanislav Šabršula. Ideální výšku celého lůžka, která se pohybuje mezi 55–65 cm, lze pak vhodně dotvořit matrací určité tloušťky a nastavením roštu do požadované výšky. Důležité je také zjistit, jak vysoko do čela postele bude vámi vybraná matrace s roštem zasahovat. „Nezapomínejte také, aby matrace po vložení do postele byla zasunuta v rámu minimálně 5 cm a zároveň byla vysunuta zhruba 10 cm nad hranou postranice. Při sezení na posteli vás tak nebude tlačit bočnice postele do stehen.“
Před nákupem si zkontrolujte, jak bude matrace zasahovat do čela postele. Foto: Vše z masivu
Zkušenosti odborníků na závěr:
Stanislav Šabršula, obchodní ředitel SNOOZE s.r.o., www.znackove-spani.cz
„Dnes nejprodávanější kombinací jsou stále pevnější typy pěnových matrací s dřevěným roštem a konstrukčně pevným dřevěným rámem postele. K těmto typům se přidávají čalouněné typy kontinentálních postelí, ale také ekonomičtější dýhované postele DTD nebo LTD v imitaci dřevin a v bílých provedeních.ׅ“
Ivo Peřina, fyzioterapeut, Asklepion – Institut klinické a estetické medicíny, www.asklepion.cz
„Nevhodně zvolené lůžko může zhoršit zdravotní stav člověka. Setkávám se s tím v praxi velmi často. Nejvíce rizikové jsou v tomto ohledu náhlé změny matrací, roštů a polštářů.“