Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Nepřehlédněte: Vše, co potřebujete vědět o živém vánočním stromečku a jak o něj pečovat

Jestli patříte mezi milovníky klasiky a vůně živého jehličí, ujistěte se, že jste dostatečně informováni v tom, jak o stromek pečovat. Když dodržíte těchto několik tipů, vydrží vám krásný po celé svátky, jestli pořídíte ten v květináči, vydrží i dlouhé roky.

Terezie Benoni | 4. 12. 2023

Základní dilema je, jestli sáhnete po stromku řezaném, nebo po tom v květináči. Květináčové stromky jsou obecně pěstovány ve volné půdě (nebo speciálním způsobem v květináči), ze které jsou následně vyorány a přesazeny do květináče. „Pro všechny, kteří hledají ekologickou volbu jsou ideální stromky určené k dalšímu pěstování. Tyto stromky jsou pěstovány buď přímo v květináči, nebo jsou do nich přesouvány tak, aby nedošlo k poškození kořenů. Díky tomu je rostlina schopna i nadále přes kořenový systém přijímat vodu a živiny z půdy. Takový stromek můžete, stejně jako umělý, používat opakovaně, nebo jej jednoduše přesadíte do zahrady. Druhou možností jsou stromky, které nejsou určeny pro budoucí pěstování. Tyto rostliny jsou z půdy vyřezány se značně redukovanou částí kořenového systému. Kořen stromku zvyšuje jeho stabilitu v květináči, a částečně transportuje vodu z půdy, čímž prodlužuje jeho životnost. Kořeny jsou ale natolik zredukovány, že další pěstování není možné,“ vysvětluje  odborník z oddělení zahrady Hornbach Karol Schwarz. Na rozdíl od řezaných stromků jsou ty květináčové náročnější na aklimatizaci. Před samotným zdobením dejte rostlině minimálně jeden týden, vhodnější dva, pro dostatečné přizpůsobení interiérovým teplotám. Ideální teplota prostoru pro aklimatizaci je 8 až 10 °C. Substrát v květináči udržujte stále vlhký, v rámci zálivky ale nepoužívejte žádné podpůrné výživové přípravky, jako v případě řezaných stromků. Stejný proces aklimatizace platí i při opětovném přesunu stromku do vnějšího prostředí. V případě příliš nízkých teplot lze aklimatizaci prodloužit, nebo je třeba  rostlinu venku chránit dodatečným způsobem, ať už namulčováním či zabalením do jutoviny. Stromeček i po přemístění ven pravidelně zalévejte.

Galerie: Jak pečovat o vánoční stromek
Mohlo by se vám líbit

Nástěnný vánoční stromek z větví šetří místo a my víme, jak si ho jednoduše vyrobit

Trápí vás nedostatek místa, ale po vánočním stromku toužíte? Světýlek ani kouzelných ozdob se vzdát nemusíte. Vyrobte si s námi nástěnný stromek, kam je všechny zavěsíte.
marianne.cz

Jak pečovat o řezaný stromek

Nejvhodnější je pořídit si stromek hned na začátku prodeje, kdy je i největší výběr. „Zákazníci si často myslí, že stromky prodávané začátkem sezóny jsou vypilovány mnohem dříve než ty prodávané před Vánocemi. Skutečnost je ale taková, že všechny jsou vypilovány v přibližně stejnou dobu. Nemusíte se proto bát, že by vám listopadový stromek dlouho nevydržel. Právě naopak. Tím, že stromek koupíte dříve, můžete mu spíše dodat chybějící vodu a živiny,“ vysvětluje Karol Schwarz. Ještě přímo u prodejce si můžete nechat svůj nový stromek ofrézovat. Řezané stromky se ale nedoporučuje při prodeji frézovat. Je to proto, že těsně pod kůrou se nacházejí důležitá vodivá pletiva (kambium a lýko), která zabezpečují transport vody a živin do celé dřeviny. Při frézování se tato pletiva odstraní, což může v konečném důsledku zkrátit životnost stromku. Vhodnějším způsobem k zajištění vláhy je koupit stojan na stromeček o větším průměru tak, aby se do něj kmen stromu vešel bez dodatečných úprav. Co se ale určitě doporučuje, je udělat nový řez – zkrátit stromek min. o 3 až 5 cm. „Původní řez od pěstitele je již starý a vodivá pletiva v kmeni odumřelá. Nejsou tedy schopny dobře přenášet vodu a živiny do vyšších částí stromku. Obnovený řez umožní, aby se voda dostala k živým pletivům a stromek tak mohl čerpat živiny. Důležité je však ponořit jej do vody ihned po provedení nového řezu,“ upozorňuje odborník Schwarz. Pro všechny typy živých stromků platí jedno společné pravidlo. Jak řezané, tak květináčové stromky ve vnitřních prostorách trpí, a proto je nejlepší nechat je co nejdéle venku. Před zdobením je ještě důležité stromeček vhodně aklimatizovat, neboť nárazová změna teploty představuje silný šok. Stromeček nechte ideálně venku v kbelíku s vodou, na stinném a dobře větraném místě. Pozor ale na příliš větrná místa, kde se může stromek vysušit. Před zdobením stromek aklimatizujte ve vnitřním nevytápěném prostoru po dobu přibližně dvou až tří dnů. Teplotní rozdíl mezi vnějším a vnitřním prostorem by neměl být vyšší než 10 °C. Následně můžete stromek přesunout na zvolené místo, které je dostatečně daleko od topného tělesa. „Doporučuji používat stojany s integrovanou vaničkou, ve které udržujte stálou hladinu vody. Do vaničky můžete přidávat také speciální vyživující koncentrát, který udrží stromek v dobré kondici a zabrání rozvoji hnilobných procesů,“ radí Karol Schwarz.

 

Jak dlouhý budete potřebovat světelný řetěz?

Info ikona
Jak vybrat světelný řetěz
Mohlo by se vám líbit

Zbývá měsíc do Vánoc: Nalaďte se pořádně na sváteční atmosféru

K vánocům patří blýskavá světýlka, která během chvilka navodí sváteční atmosféru. Navštivte svátečně vyzdobená města a užijte si netradiční procházku se světelnou výzdobou. Tradiční cesta světel je před vánočními svátky připravena ve Světlé nad Sázavou, v Třebíči a nově také v Bystřici nad Pernštejnem. Projděte si malebná města a nalaďte se na vánoční notu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×