Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Naučíme vaše děti uklízet rychle a s radostí: Praktické vychytávky, které zaženou nepořádek

Také už jste šlápli na kostičku z lega a vašemu dítěti šlo v tu chvíli o holý život? Uklízení nebaví nikoho, ale můžeme se pokusit udělat z něj zábavu, nebo čas strávený touto činností minimalizovat.

Terezie Benoni | 20. 08. 2024

Základem je především věci minimalizovat, nehromadit je a s těmi nepoužívanými se umět snadno a definitivně rozloučit. Propagátorkou minimalistického životního stylu je uklízecí guru, japonská hvězda Marie Kondo. Právě ona radí, že nepořádku musíme předcházet . Určitě si už v této chvíli říkáte, že s dětmi je to zhola nemožná. S každými narozeninami a Vánocemi hračky rostou geometrickou řadou a úložných prostor ubývá. Nezoufejte. Zaveďte si pravidlo, že než práh domu překročí nové věci, musí zmizet něco z těch starých. Děti se tomu bránit nebudou, když budou na tento systém zvyklé, a navíc když to zaručuje nové hračky. Také samotné dárky nakupujte s rozmyslem a už při jejich výběru naplánujte jejich budoucí místo. Domluvte se také s příbuznými, aby nekupovali tunu hloupostí, ale hračky, které děti skutečně užijí. Jak vnést do hraček nějaký řád?

Galerie: Kam s hračkami

Čtěte také: Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Je to víc než pět let, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vyrostl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.

Jednoduchá pravidla, která fungují

Jako maminka dvou malých dětí, bojuji s nepořádkem nepřetržitě. Děti mají navíc tu schopnost, že neustále mění se svým vybavením místo, takže za jedno dopoledne zvládnou zaneřádit celý dům. Ne vždycky to klapne, ale osvědčilo se mi pravidlo, že se nikdy nesmí vyndat víc věcí najednou. Zkrátka s tou stavebnicí si už nehrajete, tak ji ukliďte a teprve pak si vytáhněte lego. Děti většinou toto pravidlo dodržují, takže se domácnost nezvhrne do absolutního chaosu a hračky jsou stále alespoň nějak základně roztříděné. Neodcházíme z nepořádku, abychom se do něj zase nevracely. To bývají ty nejrychlejší úklidy. Děti se těší ven, takže jsou schopné spolupracovat a jde to jako na drátku. Návrat do uklizeného domova je pak veselejší a unavení po procházce můžeme s klidným srdcem odpadnout u pohádky. A tím nejdůležitějším pravidlem je stanovit věcem přesné místo. Děti musí vědět, kam věci patří a pak mohou uklízet. Projděte si s nimi jednotlivé police a skříňky. Ukažte jim, jak uklízíte vy a ony to pak skvěle napodobí. Kam ale se všemi plyšáky, figurkami a neforemným legem?

Galerie: Nejstylovější boxy na hračky

Čtěte také: Mariana Prachařová nás pozvala na návštěvu svého zbrusu nového bytečku

Je to teprve dva týdny, co se Mariana přestěhovala do nového pražského bytu. Teprve je ve fázi zabydlování, ale už teď je jasné, že tu vytvoří útulný domov.

S praktickými vychytávkami je bude úklid bavit

Naše děti mají opravdu hodně knih, takže v jejich dětském pokoji nemohla knihovna chybět. Kromě polic na stěně, má syn také příruční knihovnu u psacího stolu. Na drobnější předměty má v knihovně několik košíků a krabic, kam může své poklady schovat. Šuplíky u psacího stolu má pak jasně rozdělené na psací potřeby, věci na vyrábění a pak jednotlivé bloky. Jestli máte milovníky plyšáků, tak jako my, určitě si poříďte nějaké velké proutěné truhly, nebo látkové koše. Výhodou truhly je, že dospod můžete umístit i nějakou krabici s hrami a zvenčí moc hezky vypadají. Věčný problém je pro nás lego, kterého stále přibývá. Nechtělo se nám vyhodit originální krabice, ale lego se v nich špatně uchovává. Proto jsme jednotlivé stavebnice přemístili do menších plastových krabic s víkem, kde je také návod a ty papírové krabice rozložili a umístili na dno dřevěné truhly. Na nich pak stojí jednotlivé krabice. Lego, které je složené, je pak vystavené na policích a různě se obměňuje. Malé figurky zvířátek dáváme do speciálního látkového koše. Draci a rytíři mají místo v dřevěné truhle. Neosvědčil se nám látkový kapsář, kde bylo všechno a vlastně nic. Naopak si nemůžeme vynachválit policový díl s jednotlivými boxy a koši, kde je místo na stolní hry, stavebnice i drobnější předměty. Všechno pěkdě oddělené. Využít se dá také prostor pod postelí, kam je můžné vložit klasický šuplík, nebo plastový box. Problém je s prachem, takže do tohoto vyčleněného prostoru umisťujte jednotlivé uzavíratelné krabice či boxy, po kterých snadno sáhnete. Tak s chutí do toho!

Čtěte také: Proměna zchátralé půdy v romantické podkroví

Pavel se svým partnerem Robertem už sedm let opravuje prvorepublikovou vilku ve Staré Huti u Dobříše. Loni přišlo na řadu podkroví, které za pouhých sedm týdnů proměnili v romantickou ložnici s pracovním koutem. A nechybí ani postel pro jejich milované ohaře!
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×