Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Jezírko je nový bazén! Čtyři věci, které potřebujete vědět, než si ho pořídíte

Koupací jezírka už dávno konkurují klasickým bazénům – nejenom, že jsou ve své přirozenosti krásnější, ale nepotřebují chlorovat – mají totiž, podobně jako voda v přírodě, samočistící schopnost. Ale ještě, než se pustíte do stavby, je potřeba si ujasnit několik základních věcí.

Anna Černotová | 3. 06. 2019

1. Typ jezírka

Velké koupací jezírko je v podstatě něco podobného, jako přírodní jezero. Nádrže tohoto typu jsou zcela přírodní, bez techniky. Koupací jezírka jsou, stejně jako přírodní vodní nádrže, užitková – plavací část zabírá maximálně 30% hladiny, zbytek tvoří regenerační zóna, osídlená vodními rostlinami, která se stará o čištění vody. Toto řešení je nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější na prostor – potřebuje plochu minimálně 200 m².

Koupací jezírko s umělou cirkulací vody je vybaveno čerpadlem s nízkou spotřebou energie, fontánou nebo kaskádou, čímž je zajištěn nucený pohyb vody. Jezírka tohoto typu mohou mít poměr plavací a regenerační zóny 1:1.

Jezírka s dnovou výpustí a skimmerem fungují tak, že znečištěná voda je čerpána spodní výpustí do mechanických filtrů. Nečistoty z povrchu jezírka sbírá skimmer. Vyčištěná voda se vrací zpět do jezírka potůčkem, kaskádami nebo vodopádem. Koupací jezírka vybavená skimmerem, dnovou výpustí a mechanickým filtrem mohou mít poměr koupací zóny k zóně regenerační přibližně 3:2

Máte-li k dispozici málo místa pro vytvoření rozsáhlé regenerační zóny, musíte koupací jezírko vybavit dobrou filtrací. Je to dražší, zato velmi účinné řešení, protože supluje samočisticí pochody tím, že písek ve filtru poskytuje velký prostor pro usazení tzv. užitečných bakterií, které vodu čistí. Je-li filtrace doplněna UV lampou a odlučovačem fosfátů, lze regenerační plochu výrazně zredukovat. Koupací jezírka s výkonnou filtrací mohou mít regenerační zónu zabírající jen asi 20–30% celkové plochy jezírka, výborně se tak hodí zejména pro malé pozemky.

Součástí jezírka může být i molo s žebříkem. Foto: Zahradni-jezirka.cz

Součástí jezírka může být i molo se schůdky. Foto: Zahradni-jezirka.cz 

2. Výběr místa

Na začátku cesty stojí výběr té správné části zahrady, do které vodní prvek umístíte. Zvolené místo označte a promyslete důkladně, jak bude voda vypadat ze všech možných úhlů – z různých koutů zahrady, ale i od vchodu do domu či přímo z místností. Rozmyslete si také, zda dáváte přednost klidné vodě nebo raději pohybu. Uvědomte si, že v případě klidné vody hraje její okolí klíčovou roli - právě ono se totiž v hladině bude zrcadlit, a ne vždy je výsledek tak estetický, jak si lidé ve svých představách kreslí. Zjistěte také, jak na vodu budou dopadat stíny od domu nebo okolních velkých stromů. 

Foto: Jezirkanaklic.cz

Kromě koupací části musí mít jezírko i regenerační zónu. Jejich vzájemný poměr záleží na tom, jaký typ jezírka zvolíte. Foto: Jezirkanaklic.cz

3. Uklidní, nebo vynervuje?

Voda je prostě přirozený živel, ale na druhé straně ihned ukáže i sebemenší chyby v projektu. Mnoho lidí si například neuvědomí, že tekoucí voda je dost hlučná a jezírko umístí tak, že je zvuk následně ruší. Všechny vodní prvky samozřejmě potřebují filtry, kvalitní odtok vody, blízkost rozvodových sítí a rovněž snadný přístup, aby vše bylo možné bez problémů udržovat. Při zařizování byste měli myslet na to, že pokud chcete mít jezírko stále udržované a čisté, je nutné mu věnovat určitou pozornost. 

Foto: Zahradapraha.cz

Zvuk tekoucí vody uklidňuje, ale pokud je takový prvek moc blízko domu, může být až nepříjemný. Proto všechny úpravy pečlivě promyslete. Foto: Zahradapraha.cz

4. Cena

Pokud chcete opravdu dobře navržené jezírko, ve kterém se nebude kazit voda, nechte si ho vytvořit specializovanou firmou. Cenu jezírka tvoří dohromady materiál, technologie, ale i práce, proto, pokud jste schopni si některé práce udělat sami (například porvedení hrubých výkopových prací, zajištění a dopravu kamene a písku), můžete dosáhnout velkých úspor. Odborné práce, jako je pokládka fólie, její slepení, instalaci technologií a výsadbu rostlin svěřte vždy raději odborníkům. Obecně lze říci, že cena koupacího jezírka s plochou hladiny okolo 100 m² se bude pohybovat v řádu statisíců korun.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×