Jak utěsnit okna a dveře před zimou: Jednoduché triky ušetří tisíce a udrží teplo doma
Cítíte, že vám táhne kolem oken a občas vás ovane studený vzduch? Může to být znak toho, že vám dobře netěsní okna a dveře. Přestože se to zdá jako maličkost, rozdíl ve výdajích za energie může být výrazný, dokonce až 30 %. Jak poznat, kde vám uniká teplo? Podívejte se na praktická a jednoduchá řešení, která zvýší tepelný komfort v domácnosti.
Tepelné ztráty kolem oken a dveří jsou nejčastěji způsobeny stárnutím těsnění, malými netěsnostmi, nedokonalým umístěním oken nebo dveří nebo opotřebením rámů. Pokud vás v zimě při posezení u okna šimrá studený průvan, může být na vině právě nedostatečné těsnění. Problém se většinou projeví s prvními mrazy, kdy si všimnete vyšší spotřeby energie za vytápění. Každý malý únik tepla znamená vyšší náklady a k tomu i menší pohodlí u vás doma. Nejsnazší způsob, jak zjistit, zda vám někde uniká teplo, je zkusit jednoduchý test s plamenem svíčky. Zapalte zapalovač nebo svíčku a pomalu ji veďte podél okenních nebo dveřních rámů. Pokud plamen začne blikat, můžete si být jisti, že jste našli místo úniku vzduchu. Dalším znakem je viditelná vlhkost nebo plísně kolem oken a dveří, což je důsledek rozdílu teplot na studeném povrchu. Jako první pomoc může být utěsnění něčím, co máte po ruce. Zkuste tam dát ručník, deku nebo třeba vycpanou punčochu, následně přichází na řadu praktičtější řešení a naštěstí není jen jedno.
Utěsnění oken není žádná věda
Pokud máte plastová okna nová a v záruce, můžete je reklamovat. Technik vše zkontroluje a seřídí tak, aby všechny části oken a dveří přesně naléhaly. Pokud už záruka skončila, máte možnost objednat alespoň pozáruční servis nebo to zkusit sami s imbusovým klíčem a manuálem od výrobce. Je možné také vyměnit poškozené kování a těsnění, které zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Použít je možné silikon, který nastříkáte na vnitřní stranu rámu. Náročnější situace nastává u starých dřevěných oken a dveří, které jsou na tepelné ztráty náchylnější. Situaci můžete vylepšit nalepením nového těsnění. Dnes jsou na trhu kvalitní silikonová, pryžová nebo pěnová, která se snadno instalují a výrazně zlepšují izolaci. Změřte mezery kolem rámu, vyberte správnou tloušťku a nalepte na vnitřní křídlo okna, popřípadě mezi dva sešroubované rámy, když se jedná o zdvojená okna. Zamezit průvanu zpoza dveří, mimo koupě nových, může zajistit vyšší práh nebo těsnící lišty s kartáčem.
S pomocí silikonu zvládnete okna utěsnit i sami.
Izolační folie, těsnící pásky nebo závěsy
Silikonové těsnící pásky jsou pružné, snadno se nainstalují a zvládnou utěsnit i drobné nerovnosti. Hodí se na dřevěná i plastová okna a vydrží několik zimních sezon. Stačí pásku nalepit na čistý, suchý povrch okna nebo dveří a máte zajištěnou okamžitou ochranu před průvanem. Velký efekt mají i těžké závěsy, zástěny nebo jiné látky. Ty nemusí jen dekorovat interiér, ale poslouží jako další vrstva izolace. Existují speciální termo závěsy a zatemňovací role zabraňující tepelným ztrátám. Pokud máte jednoduchá okna bez dvojskel, doporučujeme použít tepelně izolační fólii. Mohou být průhledné, snadno se aplikují přímo na skleněnou plochu, a přitom dokážou snížit nebo zamezit úniku tepla. Navíc chrání okna před rosením.
Proč je důležité dbát na těsnost oken a dveří?
Únik tepla způsobený nedostatečně těsnícími okny a dveřmi zvyšuje spotřebu energie, což vede nejen k vyšším účtům za topení, ale také zbytečně zatěžuje životní prostředí. Kvalitní těsnění a izolace vám umožní mít doma příjemné klima bez přílišné regulace teploty. Neméně důležité je zdravotní hledisko. Průvan a nerovnoměrné teploty přispívají k nachlazení či bolesti kloubů. S přípravami na utěsnění začněte ještě před nástupem větších mrazů. Věnujte oknům a dveřím několik hodin a výsledek vás v zimních měsících rozhodně potěší.
- Zdroj článku
-
hornbach.cz, ekolist.cz