Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Jak si sami spočítat rekonstrukci? 3. díl – práce řemeslníků, nábytek a vybavení domácnosti

V posledním dílu našeho seriálu, který je určen všem, kteří se chystají rekonstruovat, se dozvíte, jak přibližně spočítat náklady na práci řemeslníků, co si zvládnete udělat sami i jak vybrat kvalitní vybavení bytu. A nakonec si shrneme, kolik to všechno bude stát.

PŘIPRAVILA: KATEŘINA ČÍŽKOVÁ

Anna Černotová | 15. 10. 2019

V prvních dvou dílech seriálu jste se mohli dozvědět, kolik zhruba stojí služby architekta a případně i designéra, jakou částku z rozpočtu si ukrojí výměny rozvodů vody, elektřiny a plynu a také kolik asi bude stát výměna oken a podlah či rekonstrukce stěn

Práce: Svépomocí, nebo s profesionály? 

U rekonstrukce menšího rozsahu zvažte, zda byste příslušné práce nezvládli sami. Nespornou výhodou je ušetření peněz (za práci i dojezd firem) a dohled nad kompletně vykonanou prací. Významných negativem je ale časová náročnost a chyby, který se můžete dopustit. Při rekonstrukci vlastními silami nebudete mít možnost ani případné vady reklamovat. Při větší rekonstrukci oslovte odborné firmy a zkušené kvalifikované řemeslníky. Jejich kvalitu si dopředu prověřte. Čtěte reference, ptejte se na jejich předchozí zakázky, kontaktujte bývalé klienty nebo sbírejte tipy a doporučení od známých. Přehledně zpracované ceny jednotlivých řemeslných prací najdete na CenikyRemesel.cz. Vyhledáte zde i ceny různých demontáží nebo přesuny materiálu, se kterými musíte také nutně kalkulovat. Ideálně hned po provedené rekonstrukci přistupte k úklidu. Při menší rekonstrukci si vystačíte s vlastními základními čistícími nástroji. Při větší rekonstrukci oceníte firmy specializující se na úklid po stavbě. Firmy jsou vybaveny například technickým vysavačem nebo parním čističem oken. Cena se odvíjí od velikosti uklízeného prostoru a pohybuje se kolem 70-100 Kč za m2 s ohledem na rozsah prací.

Některé práce zvládne šikovný kutil sám, pokládání obkladů ale vyžaduje zručnost a zkušenost – i malá chyba je hned vidět. Proto si opravdu dobře rozmyslete, jestli se na to cítíte.

Některé práce zvládne šikovný kutil sám, pokládání obkladů ale vyžaduje zručnost a zkušenost – i malá chyba je hned vidět. Proto si opravdu dobře rozmyslete, jestli se na to cítíte.

Vybavení: Hlavně funkční

Při sestavování rozpočtu neopomeňte připočítat samotné vybavení bytu či domu. Významnou položku v něm bude tvořit nábytek. Při dobrém plánování vás ale nemusí stát jmění. Nejprve si dobře změřte velikost jednotlivých místností. Zbytečně veliké kusy nábytku mohou interiér příliš zaplnit. Porovnejte pak své prostorové možnosti s produkty na internetu, kde i přímo zjistíte aktuální ceny. Sáhněte především po univerzálních kouscích, které jsou nadčasové a dobře se kombinují. Rozpočet můžete také snížit, pokud se podíváte po bazarech. Ušetřené peníze můžete následně investovat do dekorací. Započítejte také ceny za osvětlení (oblíbená papírová stínidla s kabelem a objímkou sežene už od 150 Kč, luxusní pak v řádech tisíců; za montáž si firmy účtují od 200 Kč/hod. a samozřejmě dopravu), při rekonstrukci kuchyně připočítejte cenu za nové spotřebiče (lednici, varnou desku, troubu, mikrovlnku, elektrickou konvici; seženete celkem od 40 000 Kč výše), do koupelny novou sanitu (umyvadlo, umyvadlovou skříňku, zrcadlo, baterie, WC mísu; od 35 000 Kč výše). V rozpočtu počítejte i s dekoracemi (závěsy, polštáře, květiny, nástěnné hodiny, obrazy atp.; pokud jste minimalisté vystačíte si s pár tisíci, pokud se rádi obklopujete drahými látkami nebo uměleckými předměty počítejte v řádech deseti tisíců).

Do plánů započítejte i náklady na dekorace a osvětlení.

Do vybavení nezapomeňte připočítat i dekorace a osvětlení.

Na konci 

Nyní zrevidujte svůj úvodní propočet: Kolik můžu do rekonstrukce celkově investovat? Co přesně chci změnit? Co chci naopak během rekonstrukce zachovat? Pokud jste překročili svou plánovanou investici, zkuste proškrtat položky, které nutně nepotřebujete. Hledejte levnější alternativy. Na čem šetřit ne/můžete, už víte. Při sestavení finálního rozpočtu můžete zjistit, že našetřené peníze nepokryjí rekonstrukci v kvalitě a rozsahu, kterou jste si představovali. Je pak na zvážení, zda s rekonstrukcí počkat nebo ji provézt ve více etapách.

Slovo odborníka za návěr: 

Michal Swadosch, vedoucí firmy Swadosch

„Ceny rekonstrukcí se mohou navýšit, pokud například rekonstruujeme staré rákosové stropy. Při práci se zjistí, že stav stropu již neumožňuje natažení nové omítky. Pak je nutné situaci řešit například vytvořením sádrokartonových podhledů. Na podlahách mohou být zase po odkrytí lina objeveny ztrouchnivělá prkna. Setkáváme se i s případy, kdy majitel zakoupí byt s údajně zrekonstruovanými elektrickými rozvody. Až na místě se zjistí, že v mědi je vyvedena pouze jedna zásuvka. Zbytek rozvodů rekonstrukcí neprošel a je stále v hliníku. Zde se pak původní rozpočet může navýšit výrazně.“

Foto: Unsplash.com

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×