2. Vyberte materiál tapety
Papír je cenově dostupnější, ale není tolik odolný proti oděru. Na exponovanějších místech určitě zvolte odolný a dobře omyvatelný vinyl. Další možností je čím dál oblíbenější vlies, jehož výhodou je, že tapeta se později snáze odstraňuje z povrchu. „K dispozici je také textilní tapeta s povrchem připomínající plátno, papírová tapeta imitující omítku nebo vliesová varianta, která se dá v souladu s ekologií aplikovat bez PVC a nechává stěny dýchat,“ vyjmenovává Petra Biolková z Atisk.cz s tím, že devadesát procent zákazníků sahá po hladké variantě z vliesu, která je pro domácí použití nejpraktičtější.
3. Pusťe se do tapetování
Kromě šikovných rukou a velké dávky trpělivosti budete potřebovat:
- obyčejnou tužku
- pravítko
- metr
- olovnici
- vodováhu
- nůžky
- zalamovací nůž
- přítlačný pryžový váleček
- měkký tapetovací kartáč
- tapetovací štětku nebo váleček na lepidlo
- lepidlo na tapety (podle konkrétního druhu tapety)
- kbelík
- žebřík
- měkký hadr
Důležité rady a tipy:
- Podklad by měl být hladký, nejlépe napenetrovaný, aby tapeta dostatečně držela. Na samotné malbě nebo čerstvě vymalované stěně se ohřeje jen chvíli.
- Při stanovení rozměru tapety počítejte s cca 5 cm na každé straně více. „Při tapetování může nastat situace, že stěny nejsou zcela rovné a je dobré mít tyto centimetry v záloze. Při instalaci tapety dojde potom k ořezu těchto částí,“ upozorňuje Hana Velátová.
- Tapety se lepí vždy zleva doprava. „Pokud jsou přesahy kvůli grafice na obrázku, druhý díl se přelepí přes první,“ radí Petra Biolková.
- Během schnutí tapet udržujte teplotu v ideálním rozmezí 18 až 20 °C. Vyvarujte se proto průvanu i přílišnému topení. Tapety musí schnout minimálně 12 hodin, lepší je ale vyčkat jednou tolik.
Tip na závěr: Zpracování složitějších motivů, s čímž souvisí i náročnější aplikace kvůli napojování vzorů (zejména, pokud chcete po vzoru Spižírny tapetu opravdu až do stropu), svěřte raději odborníkům. Celý proces ovšem pečlivě hlídejte. „Firma, která tiskne na tapety a samotní tapetáři se mezi sebou musí domluvit na postupu práce, aby se jednotlivé pruhy vytiskly ve správném směru. Určitě je potřeba udělat vzorky a otestovat je na místě,“ doporučuje Kamil Štajgl.
Rovnou předem varuje, že jde o pěkný oříšek. „Když to ale všechno zvládnete a získáte unikátní výsledek, pak z toho máte radost. A proto jsem i já vděčný, že mě redakce Marianne Bydlení oslovila a já se s vámi mohl o takovou drobnost podělit,“ uzavírá s úsměvem.