Dřevo jako obnovitelný zdroj tepla může být spolehlivým řešením pro každou domácnost. A jeho ceny klesají
Topení dřevem odjakživa patří mezi nejdostupnější, nejlevnější a nejoblíbenější způsoby vytápění domácností. Přestože se objevují různé nepravdivé informace o zákazu vytápění pomocí dřeva, stále je to jeden z nejdostupnějších zdrojů energie. Aktuální pokles cen palivového dříví jeho přínos ještě zvyšuje.
Odborníci z oblasti vytápění dřevem se stále potýkají se zprávami o údajném zákazu topení dřevem a dalšími myty. Z tohoto důvodu vznikla i Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), jejíž cílem je informovat veřejnost o tom, jak dřevem správně topit a zároveň vyvracet právě takové dezinformace pomocí osvětové kampaně Poleno povoleno. „Přibližně každý třetí zákazník vyjadřuje obavy, aby neinvestoval do zboží, které nebude možné v blízké budoucnosti používat,“ vysvětluje Michal Bartoška, předseda AEVD. „Chceme ukázat nejen to, že lze se dřevem vytápět efektivně a s nízkými náklady. V poslední době se ale soustředíme hlavně na nejrůznější mýty a nepravdy, které se kolem vytápění dřevem šíří,“ dodává.
Skončily staré kotle, ale dřevem se topí dál
Podle Michala Bartošky došlo pravděpodobně u lidí k záměně informací. Od roku 2012 totiž platí zákaz starých kotlů na pevná paliva 1. a 2. třídy, přičemž od září 2024 na toto mohou být uplatňovány sankce. Na moderní zařízení splňující přísná kritéria se toto nařízení nevztahuje. „Zvěsti o konci topení dřevem posílily především poté, co klesly extrémní ceny zemního plynu, které přinesly první měsíce válka na Ukrajině a co lidé začali hledat náhradu za opravdu vysoké platby za plyn nebo elektřinu využívané na vytápění. I proto, že 1 kWh energie ze dřeva je asi třikrát levnější než plyn a pětkrát než elektřina,“ upřesňuje Bartoška. Faktem také zůstává, že někde si dřevem nebo jiným pevným palivem opravdu nezatopíte v lokálním topidle, což je například domácí krb nebo kamna na dřevo. Obvykle je to hlavně v centrech měst s vyšší koncentrací dopravy, jako je Praha 1 a další.
Vytápění dřevem může být velmi levné
Topit dřevem se vyplatí a může jít dokonce o nejlevnější způsob vytápění. A to i v případě, kdy do ročních nákladů připočteme pořizovací náklady na kamna či kotel. Jejich životnost je totiž obrovská a čítá desítky let. Obecně nejdostupnější a nejlevnější je dřevní biomasa. Letošní topná sezóna začala brzy, ale většina domácností ušetří. Průměrná cena palivového dříví poklesla na 1633 Kč za PRMS (prostorový metr sypaný) včetně dopravy, zatímco v loňském září byla 1845 Kč. Nejvyšší ceny dříví dosáhlo během energetické krize v roce 2022, kdy se pohybovaly kolem 2580 Kč za PRMS. „Náklady na vytápění rodinného domu o spotřebě energie 14 MWh/rok palivovým dřevem jsou oproti zemnímu plynu poloviční, a oproti elektřině dokonce až čtvrtinové,“ srovnává Bartoška. Za ideální postup označuje AEVD situaci, kdy se mohou různé systémy vytápění doplňovat a kamna slouží hlavně jako záloha, která není závislá na dodávkách a cenách energií. Energetická krize vedla ke zvýšené poptávce po lokálních topidlech a tím pádem k růstu cen a nedostatku dřeva. V reakci na to výrobci navýšili kapacity, a proto se trh nyní stabilizoval.
Dřevo váže velké množství energie a správným topením získáte mnohem více tepla a pohody za méně peněz a vaší práce. Správný způsob topení zároveň ovlivňuje stav, funkčnost, účinnost a životnost vašich kamen, spalinových cest a komínu.
Jak správně topit dřevem?
Jednou z reakcí na energetickou krizi byl vývoj nových a úspornějších lokálních topidel. Kamna i krbové vložky dnes mají vysokou účinnost spalování a zároveň spotřebují méně paliva. Vhodně zvolený typ topidla dokáže uspořit další výdaje a zvýšit komfort vytápění. Pro efektivní a ekologické vytápění je důležité používat kvalitní suché dřevo s vlhkostí pod 20 %. Toho se dá dosáhnout při skladování na vhodném místě po dobu asi dvou let. Vlhké dřevo snižuje účinnost a zvyšuje spotřebu. Při zakládání ohně dejte větší polena naspod a na ně položte tenčí třísky. Ty zapalte shora, aby byl oheň čistší s minimem kouře. Během hoření regulujte přívod vzduchu podle intenzity plamene a dřevo přikládejte vždy až tehdy, když došlo k úplnému dohoření té předchozí. Správné topení prodlužuje životnost topidla a komína a snižuje emise škodlivin. S tím souvisí i výběr kvalitního zařízení. Investujte do úsporných a ekologických krbů, kamen či kotlů. Nezapomeňte také na jejich pravidelné čistění a kontrolování odborníkem. „Odborná instalace, pravidelná údržba a správné používání jsou klíčové pro dosažení maximální efektivity vytápění, tedy úspor, a zároveň minimálního dopadu na životní prostředí. Věřím, že se díky naší snaze vytápění dřevem stane trvale udržitelným řešením pro mnoho domácností, které hledají ekologické a zároveň ekonomicky výhodné způsoby vytápění. Tento způsob totiž nejen že poskytuje neocenitelné teplo a pohodu, ale zároveň podporuje rodinnou atmosféru, která je základem každého domova,“ uzavírá Michal Bartoška.
- Zdroj článku
-
aevd.cz