Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 3. díl: rozebíráme konkrétní příklady

Přinášíme vám nový seriál, ve kterém společně s odbornicí přehledně rozebíráme základní pravidla interiéru podle Feng Shui a vysvětlujeme, jak se snadno dají napravit případné chyby. Tentokrát si podrobně rozebereme pět konkrétních obýváků různých stylů, dispozic i barev. Najde se mezi nimi typově i ten váš?

Anna Černotová | 4. 08. 2019

V prvním a druhém díle jsme se dozvěděli, jak si v obýváku uspořádat sezení i ostatní nábytek a  jaké dekorace a barvy nám do prostoru přinášejí dobrou energii. Dnes pro nás Radka Hozmanová, zakladatelka Evropské školy Feng Shui, rozebírá pět konkrétních obývacích pokojů s jejich chybami i přednostmi. Podobá se některý z nich tomu vašemu? Možná se právě teď dozvíte, co vám vytváří neklid v mysli nebo proč tu nechce rodina trávit čas pohromadě. 

Velká okna jsou moderní, ale neznamená to, že principiálně je to harmonické řešení.

Naddimenzovaná okna zády k výhledu

Velká okna jsou moderní, ale neznamená to, že principiálně je to harmonické řešení. Je to příliš otevřený prostor, ve kterém se po čase můžeme cítit moc nekoncentrovaně a nejsme schopni dotahovat věci. Není zde rovnováha mezi stínem a světlem. Určitě bych doporučila závěs, třeba průhledný, s příměsí vlny na zimu, se lnem na léto. V souvislosti s tím bych řešila i polštářky na sofa, které by měly mít odstíny z interiéru, některé jednobarevné s výraznou strukturou, některé s vhodným vzorem.

Pohovka a stolek

Postavení pohovky zády ke krásnému výhledu na hory? Vždyť to je nesmysl. Navíc tady máme nechráněná záda. Chybí zde protistrana k hovoru v podobě  dalšího dvojkřesla, nebo dvě samostatná křesílka nebo taburety. Konferenční stolek je malý a má trojúhelníkovitý tvar, což není zrovna věc, která by vedla k souladu. Vhodnější je čtverec nebo kruh, který naopak symbolicky vede podvědomí ke vzájemnému porozumění.

Lampy a květiny

Chybí tu stolní lampy, doporučuji dvě k tomuto sezení, protože je to sudý počet a ten je více klidný, jinový. Pomůže definovat konkrétní místo na sezení. Na strop bych navrhla raději nenápadné přisazené stropní světlo, protože toto je příliš malé, nic neřešící, navíc bere pozornost výhledu ven. Snažila bych se vyhnout tomuto druhu palmy, vidíte sami, že je ztracená v celém velkém prostoru. Rovněž tvar listů je příliš úzký, pocitově jsou to „nožíky“, které vytvářejí neklid v mysli. Doporučuji vysokou rostlinu, klidně velikosti dospělého člověka, několik výhonů a velké listy, například klasický fíkus či fíkus lyrata.

Stylový chaos, ale energeticky v pořádku. 

Stylový chaos, ale energeticky v pořádku

Zde vidíme krásný historický prostor. Bohužel, je to velký stylový zmatek a troufám si říct, že i nevkus. Co se týče rozmístění nábytku, vypadá, že by mohlo vyhovovat. Sezení je schované vlevo od vstupu, sofa má pevná záda a k němu jsou dvě historická křesílka. Kulatý jídelní je zde v pořádku, protože kruh stahuje pozornost na jeden bod, to znamená, že i zde, v tomto velkém prostoru udělá službu, jakou má. Koberec pod stolem je v pořádku, definuje místo, máme teplo pod nohama když sedíme a jíme, nebo chceme-li i po jídle zůstat sedět a jen tak klábosit. Naproti od vstupu jsou skříně, to je v pořádku.

Koberec a drobnosti

Nyní je potřeba říct, že k sezení bych doporučila větší koberec, může to být „peršan“ se středovým vzorem. V této velké místnosti pomůže středový vzor stáhnout pozornost a definovat tím místo k sezení. Chtělo by to něco malého na konferenční stolek, svíčku v kalíšku, misku s květinu v malé váze. Neuděláme chybu, pokud umístíme postranní malý stolek mezi pohovku a okno a postavíme na něj stolní lampu.

Jídelní stůl a židle

Ten bych nechala odkrytý, bílý. Vypadá to na stejnou bílou sérii, která je na nábytku v místnosti. Na prostředek dejme krásnou mísu s ovocem, prostírání. Pozor však na židle – je vhodné je doplnit ze stejné  nábytkové série nebo využít jiné starožitné dřevěné kousky třeba z bazaru, možno čalouněné pro pohodlí.

Závěsy, světla, obrazy

Textil v okně je velice nevýrazný, délka by měla být až na zem. Barvu a vzor bych doporučila až podle rozboru prostoru. Starodávná komoda uprostřed mezi okny je dobré řešení tohoto místa, ovšem bez červené lampy, ponechala bych pouze televizi a umístila bych kolem například partnerské nebo rodinné fotografie nebo do rámečku vložila kousek pěkné tapety, dala malou sošku a podobně. Lustr je krásný, stylový a dominuje celé místnosti jako povedený šperk. Nad bílou komodu bych umístila velký obraz nebo sbírku menších obrázků. Téma bych vybrala podle toho, v jakém sektoru se nachází a jakou životní oblast dle rozboru toto místo představuje.

Obývák spojený s kuchyní.

Co potřebuje kuchyň a my v ní

Moderní interiér, ve kterém se spojuje kuchyně, jídelní prostor a obývací část. Zde bych viděla jako nepříliš vhodné dispoziční řešení kuchyňské linky a místa k sezení. Totiž, chceme-li vařit a rádi vařit, je potřeba vytvořit takové místo, zázemí, kde budeme reálně i pocitově chráněni. Vstup do prostoru zleva na obrázku bych doplnila o částečnou stěnu, abych vytvořila faktickou přepážku na lince mezi vstupem a oknem. Kuchyni bych navrhla zleva „ do L“, aby pro jídelní kout vznikl chráněný kout od linky a zůstal výhled z okna ven.

Světlo a barvy

Lustr bych doporučila jen jeden, nikoli dva jiné tvarově i barevně, navíc v polaritních barvách. Příjemný je materiál, dřevo v oříškové barvě se svislou kresbou. Zajímavá je roletka, ovšem dodala bych závěs nebo hustější záclonu z přírodních vláken, která zklidní pocity. Každý textil zároveň i tlumí zvuky, hlasy a logicky vnáší víc klidu. Při výběru barev na stěně bych se přikláněla ne k bílé, ale využila bych příjemný lehký pískový tón z barev ve dřevěné podlaze. Viděli byste, jak tento úkon stáhne kontrasty a zpříjemní a zklidní pocity a nálady.

Sezení a nábytek

Sezení u pohovky je prostorově správné. Pohovka má za sebou pevnou zeď, má k sobě dvě křesílka. Je možné doplnit i dva taburety, které poslouží například i jako osobní odkládací postranní stolky. Barvenost je kontrastní, modré sofa (barva prvku vody) a křesílka ohnivější verze (barvy prvku ohně). K sezení bych doplnila i ze strany od vstupu druhý identický bílý postranní stolek, na oba bych postavila stejné lampy. Nad gauč bych přidala ještě jeden typově stejný obraz, ovšem v jiné barevnosti, například zelené tóny spolu s teplou žlutou. Všechny tyto doplňující úpravy vedou k vytvoření pocitu stabilního sezení. Vzor kostky na koberci je příjemný, žlutá na křeslech je také fajn, doplnila bych modrý polštářek na druhé křeslo. Na sofa bych položila polštářky v souladu se závěsy na oknech, tyto jsou hodně dráždivé v barvě studené žluté a nemají vazbu na nic v okolí, je to taková barevná ostrá střelba

Tomuto obýváku chybí jasný koncept.

Dobrý prostor, ale trochu sterilně zařízený

Obývák působí jakoby nedotažený. V základu pěkná, přirozeně prosluněná místnost, která ale nemá koncept, ani nevidíme detaily, které potěší oko. Postavení pohovky je podivné, uprostřed místnosti, navrhovala bych ji posunout tak, aby za zády měla stěnu a přitom se sedící člověk mohl pohodlně dívat na televizi. Abychom navodili zázemí pro ostatní členy rodiny a přátele, potřebujeme doplnit další pohodlnou židli nebo dvě další křesílka či pufy. 

Konferenční stolek a odkládání

Uprostřed sezení bychom měli umístit konferenční stolek, může být dřevěný ve stylu let šedesátých, na něj misku, vázu s květinou. Po stranách hlavní pohovky z každé strany, nebo aspoň z jedné, by se hodil malý postranní stolek. Může tu být jedna stylová kovová stojací lampa. Dobře uděláme položením vlněného koberce ať v modernějším duchu, typu gabbeh nebo klasický peršan. 

Barvy a obrazy

Interiér působí sterilně, změnila bych proto barvu na jemnou pastelovou, podle rozboru Feng Shui. Můžeme přemýšlet o jemné olivové nebo okrové. Na stěnách je hodně prázdno. Hodí se obrazy s motivem podle toho, jakou životní oblast dané místo zobrazuje, zda jde o vztahy, slávu či třeba hojnost. Zajímavým prvkem by byla i soška přivezená z cest. Parapet bych zpestřila něčím zajímavým, třeba zátiším tří skleněných váz různých barev a tvarů, na které pronikající denní světlo udělá krásný efekt. Rovněž bych vytvořila akcent v barvě svíček, z bílé bych přešla na barvu ohně, fuchsiovou, oranžovou a podobně. Prostor unese i větší květinu v proutěném květináči.

Obývací zákoutí je výraznější povahy.

Zajímavé místo, ale tapetu dejme jinam

Obývací zákoutí je výraznější povahy, ale potřebuje doplnit některé předměty, abychom vnímali úplnost prostoru. Jak na to? Předně změnou postavení pohovky. Stojí zády k oknu, takže si blokujeme výhled ven, který je důležitý, abychom i v životě měli výhled, rozhled, nápady, viděli se v budoucí perspektivě. 

Stolky, televize a drobnosti

Osobně bych vyměnila stolek za jeden větší a ten menší bych u něj ponechala. Ten, co je nyní větší, bych použila jako postranní. Doplnila bych k sofa dvojkřesílko a jeden původní solitér z šedesátých let. Pokud chceme mít na stěně televizi, tapetu tak silného vzoru bychom za ní už dávat neměli, bude nás při sledování hodně rušit. Můžeme ji dát například na jinou stěnu, nebo její motiv použít na velký obraz nad pohovku. Pufy bych zde úplně zrušila, stylově sem nesedí. Koberec bych ponechala.

Látky a kam s nimi

Použila bych novou zajímavou látku na čalounění a závěs, abych přinesla akcent, výraz a dynamiku k tomuto zákoutí. Vybrala bych neutrální vzor zelené barvy, abych propojila výraznou tapetu s další větší plochou v obýváku a další látku bych použila na polštářky.

Foto: Unsplash, Pixabay.com

Další díly seriálu naleznete zde: 

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 1. díl - sezení, nábytek a televize

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 2. díl - barvy, obrazy a osvětlení

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×