Botanical Spirit je stále trendy
Jestli vás uklidňuje pohled do zeleně, milujete rostliny i divokou přírodu, sníte o exotických dálkách s puncem luxusu, tento styl bydlení si zamilujete. Potřebovat budete hodně zelené, cokoli s florálními motivy, dostatek přírodních materiálů a sem tam nějaký zlatý detail.
Styl bydlení nazvaný Botanical je už pár let mezi námi, přesto nepřestává být oblíbený a v mnoha ohledech přidává na síle. Je totiž pro odvážné a od skandinávského minimalismu, nebo romantického provensálského stylu plného levandule a shabby chic nábytku jsme se k němu museli propracovat. Botanical trend vychází z koloniálního stylu bydlení, inspiruje se naivními obrazy Henriho Rousseaua (1844-1910) a tajemnou atmosférou exotické džungle.
Pro milovníky zelené
Ústřední barvou tohoto bydlení je zelená, kterou doplňují především zemité tóny a přírodní barvy. Vyplatí se sázet na tmavě zelenou, hnědou, bílou a černou, ty občas rozzáří výraznější barva, která přitáhne pozornost. Doplňkovými odstíny jsou modrá, cihlová, béžová, hnědá, žlutá, šedá nebo oranžová. Určitě se nejedná o styl bydlení, který sedne každému a vyžaduje určitou dávku odvahy, ale také přemýšlení nad každým kouskem, abyste dosáhli kýženého efektu. Klidné atmosféry exotiky docílíte florálními motivy, které se objevují na čalouněném nábytku, bytovém textilu, bytových doplňcích, ale také na velkoformátové tapetě. Zelené a květinové vzory pak doplňuje dřevo ve všech podobách. Divokost interiéru mohou doladit živé rostliny jako palmy, banánovníky nebo kapradiny, kterým se v interiéru daří. Květiny v botanických jsou zpravidla umístěné úplně všude. Zabírají okenní parapety, stoly, police, stojí na regálech i na podlaze. Podobně by to mělo vypadat i v domovech fandů tohoto stylu. V prostoru by také neměly chybět motivy exotických zvířat a šelem. Vhod přijdou i nevšední dekorace inspirované exotickým ovocem, palmami nebo mořskými živočichy.
DIY dekorace za pár korun
Proměna bydlení do zcela jiného stylu nemusí zákonitě znamenat, že utratíte spoustu peněz. Stačí pár pečlivě vybraných kousků a váš domov změní svůj ráz. S tímto stylem se pojí také spousta dekorací, které dozdobí vaši zeď. Jestli máte starý herbář, zarámujte jeho jednotlivé stránky a ozdobte malovanými rostlinami zdi pokoje. Podobně mohou fungovat i kousky tapety kterou použijete na jedné stěně, zatímco kousky tapety ve zlatých rámech použijete na vedlejší stěně. Využít můžete i skleněné rámečky, do kterých vylisujete listy kapradin. Jestli chcete docílit koloniálního vyznění interiéru a nechce se vám pořizovat dekorace ve zlatém dekoru, stačí si pořídit zlatou barvu ve spreji. Vyrobíte si tak zlaté květináče, drobnější dekorace, menší nábytek, nebo rámy obrazů. Potřebnou atmosféru zaručí textil s exotickými motivy. Objevit se může na polstrování, polštářích, nebo závěsech.
Jaký nábytek pořídit?
Krása pramení z jednoduchosti a praktičnosti každého kousku nábytku. Důraz se přitom klade na správný výběr materiálu. Jak už samotný styl napovídá, jedná se především o přírodní materiály. Ideální je nábytek v boho a koloniálním stylu, s tímto stylem ladí nábytek z ratanu a proutí. Nejvíc si s ním ale rozumí nábytek vyrobený z kvalitních luxusních dřevin, a to zejména těch tropických. Chybu neuděláte, když sáhnete po dnes tolik módním teaku nebo palisandru. Nábytek doplňte suvenýry z cest. S dekoracemi nešetřete, ozdobte odkládací stolky i stěny.
Botanic chic přidává špetku glamour
Jestli patříte spíš mezi romantiky a raději než těžký samet a tmavé dřevo vás oslovuje svěží interiér, je pro vás ideální směr zvaný „botanical chic“. Ten se snaží odlehčit klasický „botanical trend“ a přizpůsobit ho milovníkům botanických zahrad, kteří současně fandí glamour stylu a potrpí si na luxus. Kromě rostlinných motivů, které vyzdvihují krásu sakur a růží, zde najdeme hebce čalouněný nábytek v pastelových tónech, nechybí měkké taburety a zrcadla ve zlatých nebo stříbrných odstínech. Nečekejte divokou džungli, ale elegantní interiér, kterému vládne lehkost. Tento styl miluje zrcadlový povrch, svěží žlutou, sorbetově růžovou či pastelově modrou barvu.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení