Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?
Vanilkový cukr je nedílnou součástí pečení a ani to vánoční se bez něj neobejde. Jeho výběr může dost výrazně ovlivnit, jaká bude výsledná chuť upečené dobroty. Ať už sáhnete po přírodním vanilkovém cukru, nebo jeho levnější variantě s vanilinem, pamatujte, že kvalita surovin je klíčem k úspěchu.
Vanilka by se dala bez obav pasovat na královnu všeho koření. Do Evropy se dostala v 16. století díky španělským mořeplavcům, kteří ji objevili v Mexiku. Její lahodná chuť a vůně nás doprovází už spoustu let a mnoho potravin by bez ní nemohlo existovat. Bohužel je to také hodně drahá surovina, a proto vznikl vanilín, její syntetická náhražka, která je mnohem levnější. Stejných kvalit ale samozřejmě nedosáhne. Setkáváte se s ním pravděpodobně hodně často, protože na pultech obchodů jsou obvykle hlavně produkty, které pravou vanilku neobsahují. Proč je ale právě vanilka tak jedinečná? Hlavně z toho důvodu, že ve vanilkovém lusku se nachází kombinace mnoha aromatických látek. Lusky není jednoduché vypěstovat a trvá to dlouho. Vanilkový lusk je plodem vanilkovníku plocholistého, což je orchidej. Zraje asi sedm měsíců, následně se ručně sklidí a suší na přímém slunci. Poté se musí lusky třídit, zabalit a poslat. Svou typickou vůní získávají lusky až po fermentaci a dalších zpracovatelských procesech. Vanilka se dnes pěstuje hlavně na Madagaskaru a Réunionu.
Víte, že vanilka není žlutá?
Také si vybavíte při slově vanilka okamžitě žlutou barvu? Chyba lávky. Vůbec není žlutá. Zrníčka ve vanilkovém lusku jsou černé, žluté jsou pouze listy rostliny, ale ty nikdo nejí. Žlutou barvu obvykle potravinám s vanilkou dodaly úplně jiné ingredience, hlavně vaječné žloutky. Vzhledem k tomu, že květy orchideje jsou žluté a žluté květy bývají často zobrazené na vanilkových produktech, brzy se v hlavách lidí zaselo přesvědčení, že vanilka je prostě žlutá. Může mít ale jakoukoliv barvu.
Vanilkový nebo vanilinový cukr?
Vanilkový cukr obsahuje přírodní vanilkové aroma získané z mletých lusků, vanilkového extraktu nebo přírodního vanilkového oleje. Je dražší, ale jeho vůně výrazně komplexnější, protože přírodní vanilka podle některých studií obsahuje 180 až 200 aromatických složek. Může být vyroben z mleté vanilky, vanilkového extraktu nebo přírodního vanilkového aroma. Vždy by mělo být uvedené na obalu a často i s procentuálním vyjádřením podílu vanilky ve výrobku. Čím více, tím lépe. Vanilin je naproti tomu umělé aroma přírodního nebo syntetického původu. I když voní jako vanilka, nemá s ní nic společného a vždy se jedná jen o jednu aromatickou látku a postrádá bohatost přírodního aroma. Dříve se vyráběl extrakcí z uhlí, dehtu, fermentované rýže či dřevin. Dnes je to stále dřevěný odpad, rýže nebo odpad, který vzniká při výrobě celulózy v papírnách. Dokonce se podařilo vědcům z Edinburské univerzity ho vyextrahovat z použitých plastových lahví. Ale chcete opravdu doma jíst cukroví z plastových lahví? Jeho výhodou je samozřejmě cena, která je mnohonásobně nižší.
Jak poznat v obchodě vanilkový cukr a vanilinový cukr? Jednoduše. Tam, kde je pravá vanilka, najdete vyobrazené vanilkové lusky nebo něco podobného a název Vanilkový. U vanilinu nic takového být nesmí. K výběru vás může inspirovat test časopisu dTest. Ten otestoval hned několik vanilkových a vanilinových cukrů. Vítězem testování vanilkových cukrů se stal dmBio Bourbon Vanilezucker, který měl nejvyšší podíl přírodního aroma a nejlepší poměr ceny a kvality. Z vanilinových cukrů si vedl nejlépe Papa Baker Vanilinový cukr. Naopak nejhorší výsledky mezi vanilkovými cukry si odnesl Albert Vanilkový cukr, Vitana Vanilkový cukr, Karlova koruna/Penny vanilkový cukr Bio a Dr. Oetker Vanilkový cukr. Mezi vanilinovými cukry skončil na posledním místě vanilinový cukr Vitana a Dr. Oetker.
Nechcete riskovat? Vyrobte si domácí vanilkový cukr
Lahodná vůně vanilky patří do mnoha receptů a rozhodně ji potřebujete při pečení vánočního cukroví. Nemusíte ale platit vysoké ceny za malé pytlíčky s vanilkovým cukrem a jak je vidět často pochybné kvality. Vanilkový cukr lze jednoduše připravit doma a získat tak přírodní produkt s intenzivním aroma, který předčí mnohé kupované alternativy. Stačí jen pár ingrediencí a trocha trpělivosti. Potřebujete cukr, je jedno zda krystal, krupici nebo moučku a vanilkové lusky. Nejlepší je, když koupíte ingredience v bio kvalitě a třtinový cukr. Vanilkové lusky bývají často v akci, tak si je pohlídejte, ať vás to stojí méně peněz. Na 500 g potřebujete dva vanilkové lusky.
Postup:
- Vanilkový lusk podélně rozřízněte ostrým nožem. Lžičkou vyškrábněte semínka a přidejte je do nádoby s cukrem.
- Prázdný lusk nevyhazujte. Rozlomte ho na menší části a přidejte k cukru. Během skladování ještě předá cukru další aroma.
- Promíchejte cukr se semínky vanilky. Pokud chcete jemnější konzistenci, můžete směs rozmixovat. Uzavřete do vzduchotěsné nádoby.
- Uložte nádobu na suché a tmavé místo. Ideálně nechte cukr alespoň dva týdny, aby plně nasál vůni vanilky.
- Zdroj článku
-
dTest.cz, pubs.acs.org, pubs.rsc.org, svetplodu.cz