Býval oblíbeným cílem výletů i filmařskou lokalitou. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů. Historie barokního zámku Bzí na Českobudějovicku je však mnohem delší.

„Zámek byl svépomocí udržovaný, a i když postupně chátral, stále v něm byl život. Po revoluci ale bohužel nastal zlom. Objekt šel z ruky do ruky různým majitelům a nakonec se objevil ve veřejné dražbě,“ popisuje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které se rozhodlo do dražby zapojit a zámek koupil. Architektonické studio LOXIA se rozhodla koupit zámek Bzí ze 14. století, který dlouhá léta chátral.

Čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím byl přestavěn kolem roku 1651 ze starší tvrze, v roce 1754 byl upraven. Od roku 1978 sídlilo v objektu JZD Rozkvět, dále zde byla likérka, sýrárna i byty.

„Zámek dlouho trpěl tím, že byl přístupný všem a odevšad. Nemohli jsme přihlížet tomu, jak chátrá,“ říká Jana Mastíková. Uvnitř zámku se dochovaly valené klenby a dvě místnosti se zrcadlovými klenbami se štukovou výzdobou. K zámku patří hospodářské budovy, bývalý lihovar, kaple sv. Floriána a rybník.

Historická perla v jižních Čechách konečně zase ožije. Zámek Bzí ze 14. století, který dlouhá léta chátral, se konečně dočká rozsáhlé renovace.

„Snažíme se nejdříve řešit akutní záležitosti, protože několika objektům se zřítila střecha, třeba budovu okálů jsme museli kvůli havarijnímu stavu zdemolovat,“ popisuje průběh renovace Mastíková.
Architektům zároveň bylo hned jasné, že zámek může mít před sebou ještě velkou budoucnost. „Delší dobu jsme hledali nemovitost, do které vložit naše know how. Chceme Bzí vdechnout nový život, hledáme jeho skrytý potenciál. Nedaleká vesnice Bzí je sama o sobě hodně malá, a tak je v okolí příjemný klid. Zároveň má skvělou polohu v rámci dopravní dostupnosti. Až se podaří dostavět dálnici z Prahy do jižních Čech, bude zámek vzdálen jen hodinu jízdy z hlavního města,“ říká Jana Mastíková.

„Zámek dlouho trpěl tím, že byl přístupný všem a odevšad. Nemohli jsme přihlížet tomu, jak chátrá,“ říká Jana Mastíková. Uvnitř zámku se dochovaly valené klenby a dvě místnosti se zrcadlovými klenbami se štukovou výzdobou.

„Snažíme se nejdříve řešit akutní záležitosti, protože několika objektům se zřítila střecha, třeba budovu okálů jsme museli kvůli havarijnímu stavu zdemolovat,“ popisuje průběh renovace Mastíková.

„Chceme vybudovat multifunkční prostor s restaurací a možností se ubytovat, plánujeme výstavní místnost, hezké zahrady a společenský sál. Čeká nás hodně práce, ale bude to stát za to,“ slibuje Jana Mastíková.

Začalo se renovací stájí, což je obrovská budova s mansardovou střechou přiléhající k zámku. V ní bude v budoucnu umístěna restaurace a také prostor pro kongresová zasedání.

Pro veřejnost by se brány zámku mohly znovu otevřít v roce 2030.
Prohlédněte si další galerie
- V mini bytě si mladý lékař pěstuje rajčata, která zalévá vodou ze sprchy
- Jak se rodina vypořádala s nedostatkem prostoru: Moderní přístavba k vesnickému domu
- Design jako intimní dialog: Příběh manželů, kteří v jižních Čechách tvoří nábytek s duší
- Renesanční dům v Mikulově skrýval víc, než kdokoli čekal: Architekti odhalili středověký poklad!
- Kategorie Marianne bydlení