Zázrak v srdci Brna: Nový park vytváří moderní oázu a místo, kde chcete trávit volný čas
Nový park v historickém centru Brna přináší inovativní přístup k městskému plánování a vytváří prostor, kde se střetává klid s akcí. Park, navržený s ohledem na udržitelnost a biodiverzitu, nabízí nejen klidná zákoutí, ale i prostory vybízející k aktivnímu trávení volného času. Pojďte se podívat, jak se tento prostor stal oblíbeným místem pro setkávání a relaxaci.
Městský park na Moravské náměstí vymezovaly vzrostlé stromy na obvodu. Park byl dlouhodobě zanedbaný a původní stav prostorového vymezení byl nefunkční. Křížení cest na centrálním prostoru s kašnou nenabízelo žádnou přidanou hodnotu a nevybízelo k pobytu v parku. Hvězdicovitý způsob uspořádání cest paradoxně park odřezával a rozděloval jej na jednotlivé segmenty, které byly ve své hloubce nevyužívané. „Na základě urbanistických, architektonických, krajinářských a společenských vazeb dekódujeme území. Výsledný návrh zpřístupňuje park a zachovává jeho původní krajinářské hodnoty. Konceptu prostorově dominuje prázdno v centru parku s jeho kulturně společenským potenciálem a vymezený prstenec vzrostlých stromů, který doplňujeme, ale také zpřístupňujeme pomocí okružní promenády s kavárnou a s dětským hřištěm. Různá intenzita užívání je jeden ze základních principů konceptu, kdy se kolem kavárny a centrální plochy předpokládá nejvyšší zatížení a směrem k vnějšímu okraji zatížení slábne. Promenáda pod korunami vzrostlých stromů nabízí klid, centrální plocha akci a hru,“ vysvětlují architekti ze studia Consequence forma architects Martin Sládek a Janica Šipulová. Park se stal novým vibrujícím místem, vytvářejícím svou poetiku klidu a akce, v kontrastu s okolním šumem a tepem města a dopravy. Projekt představuje komplexní přístup revitalizace intenzivně využívaného veřejného prostoru v historickém centru Brna pro 21. století. Park pracuje s prvky modrozelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu, spoluvytváří komunitu a je inkluzivní.
Brněnské moře uprostřed historického centra
Výraznou dominantou je plocha uprostřed, která přináší do Brna nový veřejný prostor – urban arénu. Místo pro setkávání lidí v centru parku s fontánou tvořící vodní zrcadlo nebo mlžící mrak. Aréna je definována uprostřed parku masivní lavici, která podporuje klid místa a utváří náruč. Unikátní prostor je určený výhradně pro pěší a nabízí něco nového – sdílené pohodlí. Velkorysá lavice vybízí k svobodě, kdy je dovoleno ležet, sedět, válet se, hrát si a to pro všechny. Místo tím dostává obrovský náboj. S prvním sluncem se aréna zaplňuje. Plocha fontány se stává jevištěm. Vždy je na co se koukat a vždy se něco děje. Je to akce nebo ne-klid vodní hladiny. Každý procházející se zapojuje svým pohybem. Vodní zrcadlo umocňuje zdvojeným obrazem každou situaci. Velký vliv na dění uprostřed má režim fontány, který přitahuje a vybízí k interakci a hře. V letním období, kdy život ve veřejném prostoru graduje, je místo plné dětí. Příjemné osvěžení si občas dopřejí i dospělí. Odpočinek a akce, slunění a osvěžení místu vtiskly novou přezdívku "brněnské moře". Centrální plocha se svou dynamickou živostí i poetickým klidem je středobodem návrhu. Místo měnící svůj rytmus v rámci ročního období ale i během samotného dne.
Nechybí dětské hřiště ani kavárna
Pro novou podobu parku bylo také velmi důležité objevit potenciál severní části a umístit zde kavárnu a dětské hřiště. Původně nevyužívané plochy se zcela proměnily v atraktivní místo s výhledem na nově objevenou vedutu města s Kostelem sv. Tomáše. Pavilón kavárny tvoří rozhraní mezi parkem a městem a posiluje městský charakter jinak dopravně vytížené ulice Koliště, která se postupně proměňuje v městský bulvár. Samotná kavárna s terasou zakončuje okružní stinnou promenádu pod vzrostlými stromy a vytváří kolem sebe různé prostory k pobytu a interakci. Poskytuje zázemí pro své hosty, ale také pro přilehlé dětské hřiště nebo pro svůj "speakers corner", kde se občas konají menší divadelní, hudební a jiné akce. Kavárna je tak důležitým generátorem společenských a sociálních aktivit a stává se těžištěm parku. „Částečně transparentní střechou kavárny prorůstá strom. Základy v jednom bodu vynáší osmi metrovou elipsu – Slunce, kterou protíná střecha kavárny. Polovina objektu se zrcadlí nad střešní rovinu. Elipsa z leštěné oceli se ve dne ztrácí, se západem slunce se zjevuje díky světelné instalaci a jemně zakončuje pohledovou osu z centra. Téma zrcadlení, počátku a jemné otázky spojené s naší společností vzbuzuje neonové slovo Budoucnost na rezavém objektu kavárny, fasáda je totiž z povětrnostně odolné oceli, která postupně rezaví,“ vysvětlují architekti. Autorské dětské prvky vychází z konceptu města jako kavárenské velmoci. Různě velké bílé prvky se jakoby rozutečou po parku. V kontrastu k živému okolí kavárny jsou travnaté a luční plochy, které naopak nabízí klid a stín na okružní promenádě.
Navržené s ohledem na enviromentální udržitelnost
Modrozelená infrastruktura vrací vodnímu režimu jeho původní podobu. Tato přírodně blízká opatření zadržují srážkovou vodu v co největší míře v parku, aby tam bezpečně vsakovala do podloží a lépe dotovala vegetaci. V horkých dnech je v parku a jeho okolí příznivé mikroklima, které podporuje i samotný prvek fontány a jeho chladivé mlžné trysky. Řešení parku nabízí prevenci proti záplavám a proti suchu systémově a nejúčinněji. Všechny zpevněné plochy jsou spádované a voda sváděná do štěrkových průlehů a systémů štěrkových rýh. Část dešťové vody slouží jako zálivka pro lužní záhon, stromy v mlatu nebo pás na severní hraně parku. Nové stromy v mlatu jsou sázeny se strukturálním substrátem (štěrk obohacený biouhlem a kompostem), který drží vlhko dlouho po dešti, zachovává půdní vzduch a distribuuje živiny. Další stromy doplňují park po obvodu. Výběr druhů navazuje na stávající pestrost a doplňuje jej o nedomácí dřeviny s toleranci ke klimatickým změnám. Koruny keřů jsou postupně vynášeny do výšky a vytváří solitéry. Větší plochy trávníků a podrostových záhonů se stromy díky svému hlubokému štěrkovému profilu přijímají a vsakují vodu plošně. Trávníky jsou ve třech typech: piknikový zátěžový trávník v centrálním prostoru parku; trávinno-bylinné společenstvo v polostínu pod stromy a na průlehu; štěrkový trávníky kolem hracích prvků a doseté spáry chodníků z žulové dlažby. Výrazným prvkem parku je lem, který tvoří bylinné patro, keře a stromy.
- Zdroj článku
-
linka.news, Consequence forma architects