Výsledky ankety o kuchyňský deskách. Jsou s námi přes tisíc let!
Milé čtenářky, moc vám děkujeme za účast v anketě. Nasbírali jsme celkem 128 vašich ohlasů a teď si můžete přečíst, jak to celé dopadlo. Pojďme si probrat jednotlivé otázky a odpovědi.
1. Jakou pracovní desku máte doma?
- Jasně zvítězilo „lamino“. Obyčejné. Jedná se v podstatě o silnější vrstvu papíru nalisovaného na dřevotřískovou desku. Já ji mám také a vás je 56 % hlasujících. Myslím, že čtenářka Martina shrnula tuto volbu za mnohé nás: „Na masivní dřevo jsem neměla odvahu. Na kamennou finnace :-).“
- Skutečný laminát, odolný (CPL nebo HPL) má 11 % hlasujících.
Jiná Martina má doma desku HPL: „Přijatelná cena, obrovský výběr dekorů, dá se hezky sladit s interiérem, snadno se udržuje, není náchylná na vodu a barevné potraviny, dá se i chemicky jednoduše dezinfikovat,“ pochvaluje si.
- Dřevo udržuje doma 23 % hlasujících. Miloslav po deseti letech se dřevem píše: „Deska se lehce čistí, po naolejování vypadá jak nová a voní.“
- Umělý kámen má 6 % hlasujících. Martina píše: „Vsadila jsem hlavně na dlouhověkost, krásný design a údržbu a taky bezspárovost.“
- Přírodní kámen má 4,5 % hlasujících. Alice píše: „Velká odolnost: v předcházejícím bytě po 20 letech stále stejná, pěkný vzor a barva, přírodní materiál, na pohled i dotek fajn.“
- Objevilo se také pár desek z keramiky, nerezu a jedna MDF.
I keramická deska může mít velmi zajímavý design. Foto: Kamendekor.cz
2. Jak dlouho ji máte?
- Naše pracovní desky máme dohromady 1140 let!
- V průměru máme pracovní desku 8,8 roku.
Největší držákem je lamino deska čtenářky Věry: 40 let!
3. Jaké škody jste na nich zatím způsobily a čím?
- Jednoznačně vítězí škrábance od nože (většinou na první pohled neviditelné) následované očekávatelnými škodami, jako je například kolečko od horké litinové konvice, poškození paličkou, která se netrefila do masa, vrypy po padajícím půllitru nebo po neposedných nůžkách na kuře.
- Dále jste psali spíše unikátní případy: například skvrny od vyteklých baterek, fleky od univerzálního lepidla či „skvrny neznámého původu“.
- Hodně zabrat nám dává vyčistit kari a červenou řepu.
Lamino-zkušenosti dobře shrnuje čtenářka Milena: „Po deseti letech prakticky bez poškození, jen sem tam drobný vlasový škrábaneček, zejména na jednom místě, kde jsem používala třecí misku a měla pod ní zřejmě nějaké zrnko písku nebo kamínek.“
Dřevo: krásné, voňavé, snadno opravitelné, ale pozor na vodu. Foto: Unsplash.com
4. Jaké výhody má vaše pracovní deska?
- Nejčastěji ve vašich odpovědích zaznívalo: líbí se mi / ladí s kuchyní / je odolná a dobře se čistí / je příjemná na dotek.
- I když má většina z nás lamino, máme ho rády, dáváme na něj pozor a hodně si ho chválíme. Třeba, že je levné, dost vydrží, nabízí na výběr spoustu barev, vzorů a reliéfů.
Čtenářka Lucie má už 6 let desku z přírodního kamene: „Hlavní výhodou je její odolnost. Mohu na ní krájet nebo pokládat horké hrnce. Velmi dobře se udržuje v čistotě. A samozřejmě design. Díky přírodnímu kameni působí linka luxusním dojmem.“
Ušlechtilý beton má ohromný šarm a lze z něj tvarovat dřez i odkapávací plochu. Foto: Svecbeton.cz
5. O jakých deskách sníme?
- Laminu by zůstalo věrných jen 10 % hlasujících.
- 31 % , tedy téměř každá třetí z nás si přeje dřevo, protože „milujeme přírodní materiály“, a dřevo je „příjemné na dotek“.
- 27 % touží po přírodním kameni a 12 % po umělém kameni. Čili kámen, ať už jakýkoli, je jednoznačným vítězem se 39 %.
- Spoustu z nás neví, jakou by si vybrala. Hlavně chceme, aby byla „odolná“ a pokud možno „přírodní“.
Skleněná pracovní deska v matu je velmi elegantním kouskem. Foto: Barevnaskla.cz
Mám-li shrnout ještě dílčím způsobem vaše odpovědi
- Čtenáři, kteří mají dřevo, si ho v drtivé většině pochvalují a volili by ho znovu. Mají rádi, jak stárne i jak se na něm podepisuje život rodiny, a tak mu leccos odpustí. Je ale pár jedinců, co by do něj už takzvaně nešli, hlavně kolem dřezu se jim objevila plíseň nebo bobtnání. Naštěstí se dřevo dá zbrousit a obnovit, což si všichni pochvalují.
- Přírodní i umělý kámen jsou obvykle bez škrábnutí i po letech, i když na tvrdém povrchu už našlo svůj osud hezkých pár skleniček.
- Obecně nás hodně trápí netěsnící dřez či jiné spáry a mezírky na okrajích desek, kde se chytá vlhkost a usazuje voda.
- Co se týká barevnosti, někteří si nemohou vynachválit tmavý design: je hezky kontrastní ke světlým skříňkám a je na něm vidět každý drobeček. Jiným se na na tmavém podkladu špatně pracuje a neustále viditelné drobečky jim vadí. Volbu výrazně světlého či tmavého odstínu tedy určitě zvažte, musí vám hlavně osobně vyhovovat.
Lamino dnes můžete pořídit v luxusním provedení. Foto: Unsplash.com
Jak vybírat pracovní desku
- Ať už chcete mít desku z betonu, kamene, terrazza nebo skla, najděte si nejlépe českého výrobce. Všechny reklamace, opravy a další věci se budou vyřizovat lépe.
- Zjistěte si, jaké výrobce či prodejce poskytuje záruky, osvědčení, certifikáty.
- Pečlivě se vyptejte na ošetřování a údržbu.
- Navštivte několik showroomů, nechte poslat vzorky.
- Vybraný materiál si osahejte, sžijte se s ním.
- Zjistěte si, jak se do vašeho vybraného materiálu bude zapouštět dřez a jak bude napojen na obklad. Například nerez, umělý kámen nebo beton dokáží bez jakéhokoli přechodu vytvarovat dřez.
- Levný „luxusní“ materiál nekupujte.
Milé čtenářky, anketa s vámi mě ohromě bavila. Měla jsem pocit, že jsem aspoň na chvilku u vás v kuchyni. Olga Procházková, editorka. Foto: Robert Tichý
Jak to vidím já
Strávila jsem ve vašich kuchyních celý den a zde i moje odpovědi:
- Mám sedm let obyčejné lamino a jsem s ním spokojená.
- Je na něm pár vlasových škrábanců a taky důlek, spadlo mi tam dekorativní závaží po babičce.
- Deska je příjemná, barevně ladí a vydrží. Dávám na ni pozor.
- Sním o skleněné pracovní desce. Nemám ráda chladné věci, ale dnes už dělají i se speciální matovým pórovitým povrchem, který je i na dotek měkčí a teplejší. Vydrží snad úplně všechno.
V červnovém čísle chystáme na servisních stránkách velký přehled různých druhů desek. Pět čtenářů, jejichž kompletní odpovědi z této ankety budou uveřejněné v červnovém tištěném vydání, dostane dárek.