Co když se rostlinám přestane z nějakého důvodu dařit?
Klienti mě mohou kdykoli kontaktovat přes instagram, ideální je poslat fotku situace. Klidně ale přijedu a jako rostlinkový doktor zhodnotím jejich stav osobně. Často se s klienty i domlouváme na pravidelných údržbách.
Existují nějaké nešvary v rozmisťování pokojovek?
Lidé často umisťují kvítka na parapet, kde stojí jak vojáci v pravidelných rozestupech, a to nikdy nevypadá hezky. Když přijdu ke klientovi na konzultaci, radím, jak je poskládat k sobě a jak si pomoci třeba různými stojany, podpěrami nebo policemi. Tato služba je hodně oblíbená. Na internetu najdete, jak zajímavě naaranžovat obrazy nebo vázy, ale nikde nenajdete radu, jak nainstalovat květiny tak, aby vyzdvihly interiér anebo jako solitér udělaly pořádný wow efekt.
Prozraďte, co tedy s takovými „vojáky“?
Udělat z nich něco, co bude vypadat promyšleně. Pravidlem je seskupit je do malých skupinek, ideálně po třech. Je to magické číslo, které vždy funguje. Nemyslím tím ale, abyste k sobě dali tři fíkusy, nýbrž tři různé pokojovky s různou dimenzí. K vysoké přidejte například splývavou a k nim třetí menší – košatou, která kompozici dodá objem. Anebo z jednoho z vojáků udělat zcela samostatný prvek.
Co když toužíme po větším množství rostlin, ale v bytě na ně není dost místa?
Pak je možnost květiny zavěšovat, například do macramé závěsů, případně využít nástěnný květináč nebo poličky, kde vyzní spolu s hezkou knížkou. Lidé mají tendenci dávat do malých prostorů spoustu malých květináčků, jenže ty pak působí chaoticky. Nebojte se proto sáhnout spíše pro velké rostlině, třeba monsteře nebo palmě.
TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: SIMONA BRATRŠOVSKÁ