Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Třicetiletý Radim proměnil chalupu z 18. století v perlu Valašska

Když Radim Filgas spatřil poprvé starou chalupu v Lužné u Vsetína, byla v katastrofálním stavu. Přesto se rozhodl ji koupit a svépomocí ji zrekonstruovat. Dnes, po dvou letech tvrdé práce, je z ní útulné a stylové bydlení, které respektuje historický půvab, ale nechybí ani moderní vymoženosti. Jak probíhala tato fascinující proměna a co stálo za Radimovou vizí?

Terezie Benoni | 5. 09. 2024

Radim Filgas se ve 30 letech rozhodl pro něco, na co by si troufl málokdo. Koupil starou, zpustlou chalupu z 18. století a během dvou let ji vlastními silami proměnil v kouzelný domov, který kombinuje historii s moderním komfortem. „Pocházím z Valašských Příkaz ale chalupu mám v Lužné u Vsetína. Rekonstrukci jsem zahájil ve svých 28 letech. Od dětství mě baví zahrada a příroda, kde nejraději trávím i volný čas,“ začíná své vyprávění. „S postupem času, jsem se začal kvůli práci věnovat víc moderní architektuře a designu. Začal jsem si uvědomovat, že prostředí ve kterém žijeme a osoby se kterými se setkáváme, mají obrovský vliv na nás samotné. Tak jsem se snažil to svoje prostředí udělat příjemné, abych se v něm cítil dobře a byl obklopený lidmi, které si zve sama chalupa.” V raném dětství sem jezdil na chalupu, která stojí naproti, které v rodině odjakživa říkají „Komora“.  Po nějaké pauze se začal na místo zase pomalu vracet a všímat si ostatních domků okolo. „V té době jsme začali přemýšlet, že by bylo fajn kdyby se sousední chalupa někdy koupila. Nechtěli jsme tam totiž nikoho cizího a líbila se nám představa, mít tady takovou hezkou komunitu stejně laděných domků. A ta chvíle přišla v roce 2021, kdy majitel zemřel a dům včetně sousedních menších staveb bylo možné koupit. Pánovi nikdy nikdo neřekl jinak než Hajan, název chalupa Hajan tak zůstalo dodnes.“

Galerie: Na návštěvě v chalupě Hajan

Čtěte také: Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Citlivě zrekonstruovaná chalupa s wellness zónou a spoustou prostoru umožňujícího i vícegenerační využití nebo pronájmy stojí na místě původní hospodářské usedlosti ze 17. století, na jihovýchodním svahu v malé poklidné obci v podhůří Jizerských hor a Krkonoš.

Rekonstrukce na vlastní triko

Od června 2022 následující dva roky probíhala rekonstrukce. „Šel jsem do toho sám na vlastní triko. Věděl jsem, že pokud toto dotáhnu zdárně do konce, budu mít radost a bude to příjemné prostředí hlavně pro mě. Proto večery patřili sepisování úkolů na další den a nákupům velkého množství materiálů a domlouvání řemeslníků,“ vypráví Radim Filgas. „Chalupa byla spíš na ostudu, než aby ji člověk obdivoval. Ale některé detaily mě nadchly. Při první prohlídce domku, mě doslova dostal překládaný strop a původní pec. Všechno ale bylo v katastrofálním stavu. Od počátku jsem měl jasnou vizi, jak chalupu znovu přivést k životu. Inspiraci jsem hledal ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, zároveň jsem nechtěl, aby to působilo příliš staromilsky. Prostor má být obývaný a funkční.“ Dnes využívá chalupu sám, ale nabízí ji také k pronájmu.

Info ikona

Místo obrazu dominuje místnosti výhled do přírody.

Náročnější rekonstrukce, než se zdálo

Místnost, kde je jídelní stůl, kuchyňská linka a vstup na terasu, byla původně tmavá a ponurá a to kvůli vnitřní příčce uprostřed místnosti. „Necítil jsem se tady dobře. Chtěl jsem do ní vnést víc světla a modernějších vstupů. Původní průchod, kde byl dřív chlívek, jsem nahradil skleněnou výplní s výhledem do zahrady. Je to teď takový živý obraz, který se mění podle ročního období.“ Nejdříve bylo nutné chalupu zbavit vlhkosti a vyměnit staré trámy. Stavbu bylo také potřeba zpevnit. Protože se Radimova představa neshodovala s rychlou necitlivou rekonstrukcí stavebních firem, rozhodl se, že si najme na složitější úkoly řemeslníky, ale do většiny práce se pustil s vervou sám. „Myslel jsem si, že oťukám omítky, ale musely jít dolů celé. To pro mě jako malého investora i toho, kdo si celou stavbu řídí od začátku do konce, byla obrovsky náročná situace. A takových bylo. Nejdříve jsem si říkal, že rekonstrukce nemůže být tak náročná, ale mýlil jsem se. Nikdy jsem ale neměl pochybnosti o tom, že by to nedopadlo dobře. Bylo hlavně těžké najít řemeslníky, kteří mi budou ochotni pomoci. Nechtěl jsem totiž vymýšlet něco, co je už vymyšlené našimi předky. Kouzlo staré chalupy ale nakonec zůstalo a za to jsem moc rád.“

Čtěte také: Na návštěvě v chalupě z 16. století: Michal s Terezou usedlost v Bezovém údolí přestavěli na místo, kde se plní sny

Proměnu křížové chalupy, jedné z několika dochovaných staveb svého druhu v Česku svěřili noví majitelé těm nejlepším řemeslníkům za využití tradičních postupů i materiálů. Autentická přestavba ctí podobu chalupy z počátku 19. století, přestože dochované zprávy hovoří o vzniku chalupy ještě z doby předbělohorské.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Lidé a místa
Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

×