Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Říká, že žijí jako předválečné babičky, jejich domov je přitom odvážný, nechybí retro i bazarový nábytek

Ania a Grzegorz žijí v hájovně, do které se zamilovali. Oslnil je starý dub, duše domu i vzpomínky na lidi, co tu žili před nimi. „Našli jsme místo, kde se mísí vůně domácího koláče, retro design a svoboda, o které se mnohým jen zdá,“ vypráví. Zveme vás na návštěvu do sousedního Polska!

Terezie Benoni | 8. 10. 2024

V říjnu 2013 se Ania a Grzegorz rozhodli koupit starou hájovnu, která je okamžitě nadchla svou jedinečnou atmosférou a hlubokou nostalgií. Dům, ukrytý uprostřed lesa a obklopený vzrostlými stromy, je od prvního okamžiku vtáhl do světa, kde čas ubíhá vlastním tempem: „Tomuto místu říkáme Na okraji času. Grześ se vyzná ve všem od šití kalhot až po stavbu terasy. Jeho prababička byla Češka a pochází ze Zelówa, města nedaleko Lodže, kde je početná česká menšina,” vyprávía Ania, která miluje vyprávění dlouhých příběhů nad dobrým koláčem. „Jsem jako ty předválečné babičky,“ směje a dodává: „Jsme odvážní v životě i v interiérovém designu, máme rádi retro, černý humor, dobré jídlo, rozhovory s lidmi, máme odstup od světa, politiky i sebe sama. Dáváme druhý život nábytku, procházíme veletrhy starožitností a stále si slibujeme, že tohle už je opravdu poslední věc, kterou si kupujeme.“

Galerie: Dům Na okraji času

Čtěte také: Třicetiletý Radim proměnil chalupu z 18. století v perlu Valašska

Když Radim Filgas spatřil poprvé starou chalupu v Lužné u Vsetína, byla v katastrofálním stavu. Přesto se rozhodl ji koupit a svépomocí ji zrekonstruovat. Dnes, po dvou letech tvrdé práce, je z ní útulné a stylové bydlení, které respektuje historický půvab, ale nechybí ani moderní vymoženosti. Jak probíhala tato fascinující proměna a co stálo za Radimovou vizí?

Víc než jen obyčejné bydlení

V průběhu let prošel jejich dům rozsáhlou rekonstrukcí, která nejenže obnovila původní krásu stavby, ale také přidala moderní prvky, aby z domu vytvořili útulný a udržitelný domov. S pomocí rodiny a přátel se jim podařilo zachovat místo, kde se krásně žije a zároveň obnova proběhla s maximálním respektem k historii místa. Život v hájovně je pro ně více než jen bydlení, je to způsob existence v souladu s přírodou a časem, který tu plyne pomalu a klidně. Ania se zaměřuje na design a rekonstrukci interiérů, kde mísí eklektický styl s prvky vintage, skandinávského a francouzského designu. „Dům Na okraji času je jako naše velké, staré dítě, které každou chvíli oblékáme do něčeho jiného. Mám vystudovanou filmovou školu a sochařství a Grześ studoval malířství. Ten vymaloval celý dům a jeho interiéry,“ vypráví Ania. „Máme také kočku Beziu. Vybrala si nás a zůstala. Má tu misku a postel, ale má i svobodu, o které si můžeme nechat jen zdát. Je to nejšťastnější stvoření, které znám a moc jí závidím. Protože kdo by nechtěl celý den lenošit pod hortenzií na terase nebo v zimě u krbu?“

Čtěte také: Petra a Andy neuvěřitelným způsobem zrekonstruovali usedlost v zoufalém stavu: „Byli jsme bláhoví blázni,“ říkají

Darmyšl je velmi malebná bohem zapomenutá vesnička na úpatí Sedmihoří a právě tady se Petra s Andym pustili do rekonstrukce rozpadajícího se stavení. Jejich příběh má dobrý konec. Co dobrý, fantastický!

Rekonstrukci zvládli povětšinou sami

„V říjnu roku 2013 jsem našla inzerát. Do té doby jsme si prohlédli mnoho domů, ale jen tento měl podle nás duši, potřebnou nostalgii starých časů. Možná za to může ten rozložitý dub, který obklopuje celý dvůr, možná jsou to okolní dřevěné stodoly,“ přemítá Ania. „Určitě nás pomohli přesvědčit bývalí majitelé, kteří jsou neskutečně přátelští. Stali se z nás přátelé.“ Dům renovovali za pochodu a během té doby žili v těžkých podmínkách, doslova skautským stylem. „Ale nevadilo nám to. Věděli jsme, co chceme, ale ještě víc, co nechceme. Díky pomoci rodiny a přátel se nám podařilo rekonstrukci zdárně dokončit. Důkladně jsme zrekonstruovali hlavní budovu, okolní budovy jsme vyčistili na holé dřevo. Hospodářské budovy byly v celkem dobrém stavu a my jsme chtěli zachovat jejich původní vzhled, proto jsme je nechali téměř beze změny.“ Svým hostům nabízejí dva útulné pokoje s přístupem na terasu, které jsou navrženy s důrazem na detail a pohodlí a sami v hlavní budově bydlí. Okolní les a starý sad poskytují nekonečné možnosti k odpočinku a rozjímání. Ve společném prostoru je obývací pokoj s krbem, dvěma pohodlnými pohovkami, houpacím křeslem a velkým stolem.

Čtěte také: Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u známé blogerky

Zařídit kuchyň na chalupě bývá často velký oříšek. Dostat do ní všechny moderní vymoženosti, tak aby se v ní pohodlně vařilo a přitom neztratila nic ze své autentičnosti stojí trochu přemýšlení. Nechte se inspirovat, jak si skvěle poradila foodblogerka Kateřina Kuranová, známá také jako Smooth and Cooking.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

×