Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Neskutečná proměna tajného dvora na Hradčanech: Nové proboštství se otevírá veřejnosti

Návrh rekonstrukce a dostavby dvorních křídel Nového proboštství vychází z konceptu otevření dvora veřejnosti. Vzniká tak nový prostor, doposud nepřístupný, který umožňuje návštěvníkům příjemně posedět v malebném zákoutí s výhledem na Jelení příkop a Míčovnu v Královské zahradě.

Terezie Benoni | 10. 08. 2024

Bylo vaším snem příjemně posedět v malebném zákoutí s výhledem na Jelení příkop a Míčovnu v Královské zahradě? Dnes už je to možné! Žádný jiný dvůr na severní parkánové hradbě Hradu není veřejně přístupný, dnes se ovšem veřejnosti otevírá Nové proboštství. V jeho dvoře vznikly dvě přístavby v místech původních hospodářských stavení. V jedné se předpokládá využití pro administrativu, v druhé se plánuje prosklená kavárna. „Oprava stávajícího domu Nového proboštství probíhala z většiny v restaurátorském režimu, s drobnými úpravami dispozic, která zajistila větší vzdušnost a otevřenost budovy a odstranila pozůstatky kasáren,“ vysvětluje autor tohoto jedinečného projektu hlavní projektant Václav Hlaváček, jednatel Studia acht. „Architektonickým záměrem byla v první řadě památková obnova historické budovy zčásti řešená jako rehabilitace jejích interiérů i exteriérů s evokací podoby z doby vzniku historického objektu v závěru 19. století. Budově se nyní navrátilo původní určení, administrativní provoz církevních institucí, zejména Metropolitní kapituly u sv. Víta.“

Galerie: Přístavby a rekonstrukce Nového proboštství

Čtěte také: Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit

Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.

Návštěvníci se budou mít na co těšit a kde si odpočinout

Na historických dveřích a oknech byly obnoveny fládrované povrchy, dlažby byly doplněny v odpovídajících formátech a vzorech, dřevěné a parketové podlahy byly repasovány, resp. rekonstruovány. Nové konstrukce jako jsou například skleněné příčky, byly navrženy soudobě, ve střídmém, materiálově kvalitním a nadčasovém řešení. V historické stopě původních hospodářských stavení byly zbudovány nové dvorní přístavby s předpokládaným komerčním využitím vázaným na turistickou návštěvu areálu hradu. V přístavbě na západní straně dvora (s rozšířením do severního suterénu) je předpokládán provoz drobného gastra – kavárny, na východě dvora je univerzální obchodní jednotka. V nových objektech jsou určujícími materiály kamenné obklady z vyhnánovského pískovce, decentní dlážděné a dřevěné podlahy a prosklená fasáda se subtilními ocelovými rámy. „Unikátně dochovaná kachlová kamna tvoří jeden z výrazných prvků interiéru objektu. Všech sedmnáct řad kachlů bylo dochováno v autentické podobě. Restaurování se dotklo zejména poškozených exponovaných detailů a prasklých kachlů. Zároveň došlo k plošnému očistění bohatě profilovaného povrchu a následnému sjednocení barevnosti s nově doplňovanými plombami,“ popisuje Václav Hlaváček. „Nad hlavním schodištěm a v kapli restaurátorský režim zahrnul dřevěné kazetové stropy s bohatou výmalbou. Nejvíce degradované části vlivem zatékání střešním pláštěm byly odstraněny a doplněny ve stejném tvaru. Ve zbylé ploše proces restaurování zahrnoval plombování prasklin, odstraňování nánosů nečistot a obnovu výmalby jejím doplněním a zcelující retuší.“ Dalším zásadním počinem je rehabilitace dvorní zástavby. Na severní straně dvora na hraně parkánové hradby je v místě zamýšleného Mockerova altánu osazen objekt kamenné vyhlídky s kašnou. Kašna je řešena v kombinaci materiálů mrákotínské žuly a litého bronzu. Dvůr je nově zadlážděn žulovou dlažbou z lomu Březinka dle autorského návrhu.

Čtěte také: Chtěli byste zámek v podhůří Krkonoš? Žádný problém! Jeho 25 místností vám ale dá zabrat

Občas se v nabídce realitních kanceláří objeví skutečný skvost a historická památka. Někdo uvidí šanci komerčně uspět, jiní se s pořádnou dávkou entusiasmu pokusí zachránit střípek z dob minulých. Máte takovou odvahu?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

×