Česká myslivost kombinovaná se severským minimalismem
Hytta leží na jižním svahu na okraji borového lesa, který chatu dělí od okolní civilizace a poskytuje dostatek soukromí a klidu. Půdorysně navazuje na bývalou mysliveckou chatu, jejíž tvarové pojetí z velké části respektuje. V přízemí se nachází obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna, technická místnost a venkovní koupelna přístupná zvenku. Hlavní obytná zóna je otevřena do štítu, aby poskytovala velkorysý prostor pro přemýšlení. Z obytné zóny je přístupná koupelna, která díky černé stěrce a nábytku upoutá svou intimní atmosférou. Součástí kuchyně je schodiště ze subtilního plechu zavěšeného na táhlech, které svou lehkostí volně stoupá do podkroví. V podkroví se nachází hlavní ložnice orientovaná na východ. Velkým oknem vstupuje do ložnice ranní sluníčko a dává vám možnost sledovat probouzející se přírodu rovnou z postele. Z ložnice je přístupná také jedna ze dvou útulen. Druhá útulna využívá loftu hlavního obytného prostoru a je přístupná po žebříku. Díky dvěma útulnám, se v Hyttě pohodlně vyspí až šest osob. Velký dubový jídelní stůl v obytném prostoru plní zároveň i funkci pracovního stolu. Technické zázemí pro práci se dá pohodlně vysunout nad stůl z jedné ze skříněk knihovny. Kvalitu pracovního prostředí zlepšuje také internet od Starlinku a biodynamické osvětlení, které po setmění neobsahuje modré záření a lépe se vám tak usíná. Chata je vytápěná primárně litinovými kamny na dřevo. Sekundární temperování je zajištěno podlahovým topením. Jen pár metrů od Hytty najdete moderní finskou saunu s otužovací kádí. Objekt je umístěn v mírně svažitém terénu, díky čemuž nabízí při saunování nerušené výhledy do přírody. Stavba má rozměry 6 x 3,5 m a skládá se z odpočinkové zóny, sprchy a samotné finské sauny. Stejně jako samotná Hytta se nese v duchu skandinávského minimalismu a díky fasádě z opalovaného dřeva téměř splývá s okolní přírodou. Stavba je založena na zemních vrutech a do objektu se vstupuje přes ocelovou rampu, což dodává stavbě příjemnou lehkost.
O autorech projektu:
Ing. arch. Adam Hofman
Vystudoval fakultu architektury ČVUT v Praze. Už při studiu navrhl Hyttu, aby hned po promoci mohli s Dominikem začít s její realizací. Následující rok téměř žil na stavbě, aby jako architekt dostal vhled do stavařské praxe. Po dokončení Hytty odešel na stáž do vídeňského ateliéru querkraft. Nyní pracuje pro Architekten Kneidinger v rakouském Linci. Vášeň našel v koncepčních úvahách, upřímných materiálech a jednoduchých liniích.
Dominik Ilichman
Vystudoval práva na Karlově univerzitě. Pracuje jako produktový manažer v technologické společnosti Productboard a zabývá se umělou inteligencí. Zaměstnání mu umožňuje pracovat na dálku, čehož často využívá a cestuje po světě jako digitální nomád. V minulosti společně s Adamem založili projekt Ponožky na cestách, aby motivovali kamarády k cestování s batohem na zádech. O zkušenosti z cest Dominik v roce 2020 mluvil na konferenci TEDx. V současnosti s Adamem rozvíjí Hyttu.