Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Milovaná babička byla základní inspirací při zařizování fascinujícího moderního loftu, který vzdává poctu prvorepublikové éře

Světoběžníkova babička byla celoživotní blízkou přítelkyní Elišky Junkové, laskavé a odvážné dámy, ambasadorky Bugatti na Cejlonu. Její příběhy se točily kolem zasloužených vítězství, jízdy s obrovským citem pro auto i pro trať. Připravte se na  setkání (post)industriální architektury s duchem modernismu počátku 20. století.

Terezie Benoni | 26. 12. 2023

„Když se rozhodl stát světoběžníkem, otevřel oči a snil. Vzpomínal na vyprávění své milované babičky plné aut s chladičem ve tvaru koňské podkovy. Světoběžníkova babička byla celoživotní blízkou přítelkyní Elišky Junkové, laskavé a odvážné dámy, ambasadorky Bugatti na Cejlonu. Její příběhy se točily kolem zasloužených vítězství, jízdy s obrovským citem pro auto i pro trať. Řídíš rychle a plynule. Držel se toho celý život, nikdy věci nelámal přes koleno. Věděl, že krása leží mezi dvěma krajnostmi, řádem a složitostí. Znal cenu časem prověřeného designu. Nepopíral, že forma následuje funkci. A se starou černobílou fotografií dvou usmívajících se mladých žen v Bugatti T35, zasypaných květinami, vstoupil do svého nového pražského loftu,“ popisují příběh tohoto jedinečného interiéru autoři projektu ze SKULL studio.  „Do industriálního skeletu / loftu jsme vestavěli poctu modernismu prvorepublikové éry. Návrhem interiéru se prolíná duch imaginárního hrdiny. Vizionáře. Cestovatele časem. Světoběžníka, který s přesným zaměřením sleduje spirálu vývoje moderního věku. Neulpívá však pouze v minulosti, má fantazii a prostředky spoluutvářet podobu budoucnosti. Slovo spoluutvářet je klíčem k pochopení rozvržení prostorových funkcí.“ Osobnost závodnice Elišky Junkové prostupuje návrhem celého loftu. Je to právě průkopnická éra automobilových závodů, jejíž duch ovlivňuje klima loftu. Meziválečné období 20. století, dvě odvážné dekády, kdy člověk plný sebedůvěry hleděl do hvězdné budoucnosti, objevoval nové technologie, neznal limity... Modernismus, futurismus, funkcionalismus spojuje fascinace čistými liniemi, energií v pohybu, aerodynamickými tvary, zaoblenými rohy. Klasické modernitě je podřízena i paleta elementárních materiálů, kov, beton, dřevo, kámen, sklo.

Info ikona
Milovaná babička byla základní inspirací při zařizování fascinujícího moderního loftu, který vzdává poctu prvorepublikové éře

„Pohyblivé stěny a závěsy umožňují variabilně členit obytné zóny, aniž bychom přišli o volnou, vzdušnou a svobodnou dimenzi místa. Vestavěná část rozšiřuje obytnou plochu a spoluutváří dynamiku prostoru.“

Duch modernismu minulého století a současný design

Otevřenému prostoru dominuje centrální obývací část. V jedné ose je situována kuchyňská linka s barovým ostrovem a rozměrný jídelní / konferenční stůl. Zakončením středové osy je výsuvná projekční plocha, která kryje celý formát pásového okna, jež vyhlíží do krytého garážového stání (sběratele automobilů). Velký otevřený prostor je klíčovou definicí loftu. Pohyblivé stěny a závěsy umožňují variabilně členit obytné zóny, aniž bychom přišli o volnou, vzdušnou a svobodnou dimenzi místa. Vestavěná část rozšiřuje obytnou plochu a spoluutváří dynamiku prostoru. Patro nese funkci vyvýšené galerie – můstku. Součástí je též lůžko pro hosta. Můstek skrývá průchozí šatnu a oddělené místnosti se sprchou a toaletou. „Uvolněná atmosféra se sofa, konferenčním stolkem a geometrickou knihovnou. Formálnosti odložte stranou. Velkoformátové okno, prosklené dveře, kdykoli je možné přejít na verandu, prostor se rozšiřuje. Červený neon přidá na uvolněné atmosféře, vzpomínka na noční jízdu neznámým velkoměstem,“ popisují architekti základní pocit z interiéru. „Velkorysost otevřeného prostoru akcentuje zasazení lázně / smaltované vany mezi lounge a ložnici. Světoběžník, náš hrdina, je suverénní požitkář a přímo z lázně vychází v županu prosklenými dveřmi na balkon, kde si dopřává sklenici svého oblíbeného Boulevardier. Interiér je navržen se záměrem proměnného uživatelského programu. Náš hrdina si v loftu užívá svou splendid isolation, věnuje se duševní potravě. Otevřený plán bez pevných příček mu dopřává dostatek prostoru k rozletu myšlenek. V pravidelných intervalech se z duchaplného samotáře stává hostitel salónů. Příležitosti pořádání společenských akcí v klubovém formátu jsou zapsány v DNA prostorové dispozice. Jídelní, konferenční část, bar a lounge fungují jako organický celek. Hosté se v každé části cítí ve středu dění. Pro soukromý rozhovor či chvíli solitaire je zde vyvýšené patro galerie. Můstek, ze kterého téměř nepozorován přehlédnete veškeré dění v patře pod vámi.“

Galerie: Bydlení Světoběžníka

Z průmyslové části Prahy žádána lokalita

Modřany, bývalá historicky významná průmyslová část Prahy, vstupuje do nové éry. Její industriální ráz zůstal a vytvořil jedinečného genia loci. Z míst, kam se před sto lety sjížděli tisíce dělníků, je dnes vyhledávaná rekreační lokalita se spoustou vyžití.  S projektem Vanguard přichází populární fenomén loftového bydlení také do Prahy. Bývalá továrna na letecké součástky Microna v Modřanech je jako stvořená pro kreativní duše toužící po nepopsaném listu papíru, na který by otiskly svůj životní styl a vkus. V rámci 14podlažní prefabrikované ocelobetonové konstrukce je 150 loftů ve stylu Shell & Core o rozloze od 40 do 700 m2. Variabilita prostorů Shell & Core skýtá navíc ideální příležitost nejen pro bydlení, ale také pro kancelář, uměleckou dílnu nebo fotografický ateliér. Osobitý design projektu nese otisk renomovaných architektonických studií: Ivanky Kowalski, studia OOOOX, studia SKULL a Ing.arch. Michaely Záhorovské. Vizi unikátního loftového domu zhmotnil s citem pro zachování genius loci Ing. arch. Petr Drexler.  Příslib zajímavé komunity podporuje i promyšlené zázemí. Studio OOOX navrhlo také společné prostory projektu. Vedle služeb recepce a concierge se v bývalém podzemním bunkru nachází luxusní wellness s proskleným 18 metrovým bazénem, saunou, masážemi a fitness, hned vedle je multifunkční místnost s možností kinoprojekce a na střeše zase najdete společnou terasu a saunu s malebným výhledem na řeku a okolní zeleň Malé a Velké Chuchle.

O studiu / autorovi

SKULL studio je laboratoř myšlenek, konceptů a vizí. Pod hravou taktovkou studia tyto vize ožívají a stávají se hmotnými objekty rozličných charakterů. Socha se stává herním prvkem, krajina hřištěm, interiér uměleckým dílem, fotografie obrazem. Multidisciplinarita je v DNA studia. A tak se LEBKA vždy usmívá. Interdisciplinární přístup sdružuje odborníky z prostředí umění, nových technologií a dalších oborů.

Matěj Hájek (* 1982 Praha) je český umělec, zakládající člen skupiny Ztohoven. Studium na Akademii výtvarných umění v Praze absolvoval v ateliéru sochařství u Jaroslava Róny. Jeho autorská tvorba se pohybuje na pomezí architektury, sochařství a landartu. Dlouhodobě se věnuje vztahu socha-hra-učení, realizovaném v podobě rozměrných projektů dětských hřišť. V roce 2021 realizoval na přímé pozvání hlavního kurátora Benátského bienále architektury instalaci s názvem OFF FENCE / PLOTY. Projekty, na kterých se podílel, získaly ocenění Grand Prix Architektů, Dřevostavba roku či nominaci na Czech Grand Design. Od října 2019 je doktorandem na domovské AVU.

Bet Orten (* Praha). Dílo multižánrové vizuální umělkyně a fotografky Bet Orten se pohybuje mezi stylizovanou fotografií, dokumentem, nebo krajinářskou tvorbou. Její fotografie připomínají básnické obrazy nebo dojmy ze známých, avšak nikdy napsaných příběhů. Bet získala své zkušenosti převážně v zahraničí. Žila v New Yorku, kde pracovala jako asistentka v týmu amerického fotografa Stevena Kleina. Absolvovala University od Artrs London (London College of Fashion) se zaměřením na tvůrčí módní fotografii. V roce 2012 obdržela českou cenu Grand Design v kategorii "Fotografka roku". Společně s partnerem Matějem Hájkem, založili v roce 2020 multi-oborové studio S K U L L.

Pavel Krajčík (*1986 Praha) Je kreativním stratégem a obchodním mozkem S K U L L. Své mnohaleté zkušenosti s obchodem a řízením společností získal zejména v zahraničí. Pracoval jako ředitel pro Evropu společnosti Lasvit, kterou řídil více než 8 let z Londýna. Vedl expanzi retailu a projekty uměleckých instalací pro galerie, veřejné instituce, luxusní hotely a soukromé interiéry v Londýně, Paříži, Tel Avivu, New Yorku a dalších místech po celém světě. Po angažmá na pozici obchodního ředitele sklářské firmy Moser byl v roce 2022 přizván k partnerství do SKULL studia.

Mohlo by se vám líbit

Světlý vzdušný byt s dřevěnými podlahami, jehož majitelé milují společenský život

Děti jim odrostly, a tak mohli majitelé tohoto velkoryse řešeného bytu obětovat jednu z ložnic a dali přednost prostorné jídelně, kam mohou usadit i početnější návštěvy.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

×