Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Michaela a Petr si pořídili letohrádek nedaleko Mikulova ze 17. století a opravili ho v neuvěřitelné místo

Portz Insel byl letohrádek vybudovaný v 17. století a panstvo se sem jezdilo bavit, střílet bažanty a pořádat vyjížďky na loďkách. Čas ale jeho slávu odnesl a nebýt manželů Cibulkových, nejspíš by nakonec úplně zmizel v náručí přírody. A to by byla škoda. Říct, že je tady hezky, je totiž málo. Genius loci by se tu dal krájet.

Terezie Benoni | 27. 06. 2024

Bude to už deset let, co se jeden červencový podvečer vydali Michaela a Petr Cibulkovi hledat sklepy letohrádku Portz Insel, kde by nově uskladnili své sekty. „Vůbec jsme to nemohli najít, ani nikdo z okolí nevěděl. Nakonec jsme v džungli kopřiv a náletových dřevin našli díru do země, kde jsme tušili sklep zpola zasypaný zeminou,“ vypráví Michaela. Chvilku tam jen stáli, než si všimli, že nedaleko prosvítá budova. Prosekali se dál a objevili ruinu letohrádku. „Vyškrábali jsme se po zbytcích schodiště na podestu, měli jsme výhled na rybník a nastával téměř kalifornský západ slunce,“ říká Michaela. Během minuty se manželé rozhodli, že tu zůstanou. Cesta, kterou museli ujít, aby letohrádek nedaleko Mikulova propojený s jejich vinařským podnikáním vzkřísili, nebyla jen růžová. „Nejhorší je, když se začnou kupit problémy. Řešili jsme finance, památkáře, ochranáře, České lesy, rybníkáře, řemeslníky, výpadky dodávek materiálu a agresivní turisty, kteří se dožadovali vstupu… Někdy jsem si říkala, proč já nešťastná jsem si nevzala Pištu Hufnágla!“ směje se Michaela. Pomyslný Pišta by s ní ale v reálném životě stačil držet krok asi tak pět minut.

Galerie: Magický letohrádek

Čtěte také: Petr Fiala a jeho žena Petra citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.

Rozhodně se nevzdávají

Michaela i Petr jsou zvyklí jít na dřeň, pracovat do úmoru a nevzdávat se. Oba pocházejí ze severní Moravy a jejich heslo zní, že nic není problém. Rozhodně nečekejte, že by se v letohrádku „zakopali“. Jsou to světoběžníci, kteří i díky vinařskému byznysu podnikají cesty po Francii, Itálii či Portugalsku a další svůj domov opečovávají nedaleko Prahy. V letohrádku si zařídili v podkroví a přízemí soukromé prostory, prostřední podlaží, které má samostatný vchod, je komerční – degustační. „Ve světě a u vinařů obecně je obvyklé propojovat podnikání a vlastní bydlení. Když mají hosté oslavu, tak je prostě zavřu, jdu spát a ráno jen spočítám, kolik toho vypili. A když je nejhůř, prostě sem nikoho nepustíme,“ říká Michaela. Letos v létě bude u letohrádku po dvou letech dokončený nový vodní prvek a spoustu energie Michaela dává i do zahrady. „Máme velký zeleninový záhon, takže jsme v zásobování včetně komerčních akcí soběstační, jedna celá strana zahrady bude také hotová: zasadili jsme nové stromy, růže, jiřiny a tak dále, aby to tu kvetlo celý rok.“ A kdo sází a pleje ty latifundie? Ano, hlavně Michaela, jen těžší práce nechává na pomocnících. Jak stíhá, když s manželem provozují vinařství, vinotéky a bistra? To ví jen ona. Ale občas se ztratí z dohledu. Najdete ji usazenou v některém ze čtyř bastionů ve zdi kolem letohrádku, jak odpočívá a plnými doušky si užívá magie zdejšího místa. Tomu se říká umění žít.


TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

Čtěte také: Rekonstrukce třípodlažního rodinného domu v Jenštejnu: Černé prvky se prolínají celým interiérem

Třípodlažní rodinný dům volal po rekonstrukci, proto majitelé oslovili ateliér BekArch. Architekti z velké části zachovali dispozice a zvolili téměř monochromatické barevné provedení celého interiéru. Tmavé, v některých případech vysloveně černé prvky se prolínají celým interiérem. Jako páteř celého domu od přízemí po podkroví stoupá černé kovové schodiště.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Lidé a místa
Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

×