Jak celá stavba probíhala?
Naše vysněné Spaní na medu jsme stavěli v průběhu proticovidových opatření, takže to nebylo úplně jednoduché. Odpoledne přišly i děti pomáhat. Pak byla zima a sníh. Kvůli sněhu, kterého v Říčkách (kde bydlíme) bývá i na jaře mnohdy až po kolena, trvalo všechno dvakrát déle než obvykle. Tomáš vždy nastudoval všechny technologie a pracovní postupy, nakoupil potřebný materiál, naplánoval, co se bude ten den dělat a pustili jsme se do toho. Projektového manažera zkrátka v sobě nezapře. Včelí sezóna začíná v dubnu a to byl milník, ke kterému ve svém časovém harmonogramu všechno směřoval. Tomáše v jeho myšlence nemohlo nic zastavit, v dubnu bylo Spaní na medu hotové. Již v průběhu dokončovacích prací jsme splnili podmínky společnosti Amazingplaces a naše Spaní na medu se stalo součástí nabídky jejich kouzelných míst v ČR. Unikátní koncept našel velmi brzy své obdivovatele a hned tuto první sezónu bylo plně vyprodáno. Dokonce jsme se hned v prvním roce provozu stali drželi ocenění „Glamping roku“ od Amazing places. Ze zpětných vazeb, které jsme získali od našich hostů, jsem si znovu uvědomili, o jak unikátní věc se jedná. Lidé mohou dokonale splynout s přírodou na úžasném místě a ještě zdravotně benefitovat z přítomnosti včel. Navíc je mohou pozorovat ve „včelí televizi“ (celoskleněném úlu, který Tomáš konstrukčně navrhl a postavil) a mohou se tak mnohé dozvědět o životě včelího společenství.
Kde jste brali pro svůj koncept inspiraci?
Myslím, že v tomto projektu se odrazilo přesně to, co je v nás a jací doopravdy jsme. Co máme rádi, jak a kde žijeme, co jsme se naučili, jaký máme vztah k přírodě i k ostatním lidem.
Existuje podobných koncept někde na světě? A popřípadě inspirovali jste se např. řešením bezpečnosti?
Podobný koncept propojení glampingu a apiterapie jsme nikde nenašli, ani u nás a ani ve světě. Nádherných glampingových míst je v celém světě opravdu hodně a prokazatelně také existuje léčebný obor apiterapie, ale propojení těchto dvou oblastí je unikátní. V apiterapii (která využívá včel k léčebním procedurám) existují tzv. apidomky, ve kterých jejich navštěvníci na sebe nechají pozitivně působit včely. Lidé odpočívají zhruba 2 hodiny v tzv. včelím biopoli, tedy v blízkosti včelích úlů (zpravidla leží nad nimi). Někdy se tomu říká „včelí sauna“. Ale v těchto domcích se většinou nedá přespávat, a nebo jen velmi nepohodlně. Není u nich žádné zázemí, jako např. koupelna, kuchyňka atd. Co je velkou zajímavostí, je naše „včelí televize“ (jak tomu Tomáš začal říkat), ve které můžete pozorovat život včelího společenství. Tento prosklený úl je unikátně řešen tak, aby odkrýval velkou plochu včelích buněk (1/4 z celého úlu). Tomáš chtěl umožnit hostům to, aby viděli včely v jejich přirozenosti, tak jak opravdu žijí, co se opravdu v úlu děje. Díky této speciální konstrukci je možné pozorovat všechny činnosti, které včely v úle dělají, celý jejich životní cyklus (matka klade vajíčka, krmení plodu, zavíčkování plodu, líhnutí včel, snůška medu a pylu, včelí tanec atd.) Šlo mu o to, aby se také pozorováním včel hosté dozvěděli nové věci o jejich životě a fungování.
Kde přesně mají včelky úly?
Bezpečnost a oddělení včel je řešeno hodně podobně jako v „apidomcích“. Včelí úly jsou přímo v maringotce pod lavicí, na které se odpočívá. I když mají včely i lidé svůj bezpečně oddělený prostor, naši hosté mohou být opravdu jen pár centimetrů od včel, v jejich léčivém biopoli a dýchají úlový vzduch, který k nim přirozeně proniká přes sítě umístěné nad úly.