Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Lenka s Annou přišly na to, jak se zbavit nežádoucího zvuku

Dvě mladé designérky toužily vytvořit produkt, který bude nejen esteticky dokonalý, ale také maximálně funkční. Založily Lappa Studio, kde dnes můžete pořídít dokonalé akustické panely, které nejen pomohou vyřešit problém s nechtěným hlukem, ale budou ozdobou každého interiéru. Za svou práci si odnesly nejedno ocenění. V čem je kouzlo těchto ojedinělých lapačů zvuku?

Terezie Benoni | 23. 06. 2021

Jak se vaše tvůrčí duo dalo dohromady?

Anna: S Lenkou jsme se poprvé potkaly za studií na Pražské UMPRUM v ateliéru textilního designu. Po studiích jsme si společně pronajaly sdílený atelier, kde jsme ale zpočátku každá pracovaly na svých projektech. Postupně nás ale samostatná práce omrzela a začaly jsme se k projektům vzájemně zvát. Zjistily jsme, že práce ve dvou je zábavnější, a že o věcech rády nahlas komunikujeme a tím se vše rychleji tvaruje a posouvá. Zároveň jsme zjistily, že se dobře doplňujeme a spolu dokážeme věci zpracovat komplexněji.

Kde vznikl nápad na výrobu akustických panelů?

Lenka: Nápad v nás dozrával poměrně dlouho. Obě jsme vždy měly velký vztah k volnému umění, Anna nějaký čas studovala malbu a já volnou grafiku. Zároveň nás ale vždy lákal užitný aspekt věci, i z toho důvodu jsme hledaly produkt, který by v sobě spojoval obě kvality, a to jak estetické, tak funkční. Zásadní moment pak přišel v momentě první zakázky, kdy nás oslovil kamarád (nynější Lenčin manžel), abychom jako textilní designérky vyřešily akustický problém v jeho kanceláři. Protože to byla naše první realizace, spoustu věcí jsme ještě neměly podchycených. Akce se ale nakonec vydařila, a akustika se zlepšila, což nás nadchlo a začaly jsme uvažovat nad tím, jak tuto problematiku uchopit profesionálněji.

Galerie: Studio Lappa
Mohlo by se vám líbit

Tři mladé rodiny si dohromady koupily vilu a vytvořily dokonalé bydlení

Bydlení ve vlastním historickém, ale individuálně zrekonstruovaném domě se zahradou, pár kroků od stanice metra je snem, který si může dovolit naplnit opravdu málo rodin s malými dětmi. Když ale spojily síly hned tři takové, aby si koupily třípodlažní vilu před rekonstrukcí, výrazně se svému snu přiblížily. Úkolem architektů bylo vytvořit všem budoucím obyvatelům potřebné soukromí.
marianne.cz

Jak vlastně fungují?

A.: Panely snižují dobu dozvuku v místnosti, to znamená, že absorbují nežádoucí odrazivé zvuky, které známe z mnoha prostor. Zvuk si můžeme představit například jako pingpongový míček, který poletuje místností a odráží se od stěny ke stěně, dokud jeho energie nevyprchá. Abychom tuto odrazivost eliminovali, zasazujeme do prostoru akustické panely, které zvuk absorbují a nedovolují mu odrazit se a cestovat dále. Zvuk se pak v pórovitém akustickém panelu přeměňuje na tepelnou energii. 

V čem vidíte jejich největší přínos?

L.: Nejpřínosnější je podle nás to, že panely obohacují prostor vizuálně, ale zároveň do něj vnáší klid a ticho. To, že spojují tyto dvě kvality nám přijde jako nejdůležitější pilíř Lappy. Prostory, ve kterých je špatná akustika často působí chladně a neútulně. Navíc špatný dozvuk způsobuje, že si lidé špatně rozumí, překřikují se a negativní efekt se tak násobí. Akustické panely mají za úkol tento hluk eliminovat a přinést do prostoru více klidu a intimity. S tím přichází i lepší soustředění a usnadnění komunikace.

Hodí se kamkoli?

A.: Panely se hodí jak do veřejných, tak i soukromých interiérů. Řešili jsme většinou kanceláře, obytné minimalistické interiéry, nebo třeba i ordinaci. Poslední dobou se nám také dost ozývají i lidé, kteří mají zájem o jeden kus jako sólo doplněk do interiéru. Akustická kvalita je pak pro ně jen přidaným bonusem. Podle typu interiérů je pak dobré přizpůsobit barevnost a potisk tak, aby splňovaly účel a panely například nebyly tak náchylné na ušpinění.

Info ikona
Lenka s Annou přišly na to, jak se zbavit nežádoucího zvuku
Mohlo by se vám líbit

Nová zahrada Oudolf Garten zve návštěvníky na toulky mezi třicet tisíc rostlin

Zahrada, jejímž autorem je holandský designér Piet Oudolf, byla ve Vitra Campus založena v květnu 2020 a je nyní v plném květu. Umělecky poskládaná divočina s třiceti tisíci rostlinami pokvete od léta do raného podzimu. Zahrada v kampusu doplní stavby od Franka Gehryho, studia Herzog a de Meuron nebo Zahy Hadid.
marianne.cz

Jak je jejich výroba technicky náročná, jak se vám podařilo vychytávat nějaké ty mouchy?

A.: Mouchy asi budeme vychytávat vždycky:) Rády bychom produkt zdokonalovaly i nadále. Například požadavky na nehořlavost od některých klientů pro nás byly v poslední době velkou výzvou a nebylo jednoduché je naplnit. Stejně tak se stále snažíme ''vychytat'' barevnost panelů, digitální tisk, který pro zpracování textilií využíváme je často alchymie, barvy vypadají úplně jinak na monitoru a jinak v reálu. Proto u zakázek na míru vždy děláme zkušební nátisky, aby se barvy doladily k dokonalosti. Zároveň také objevujeme naše limity tvarových variant panelů, samotný textil nám často klade hranice, kam až můžeme zajít.

Barevné i tvarové spektrum panelů je skutečně široké, děláte i nějaké na míru?

L.: Většinu projektů jsme zatím řešily na míru, kdy se speciálně upravovala velikost i barvy pro daný prostor. Jsou to právě naši klienti, kteří nás často vyvedou z komfortní zóny, a to třeba volbou barev. Vždy nás ale spolupráce a názor klienta posunuly dále. Skvělá je pro nás také spolupráce s architekty, kteří navrhují konkrétní interiér a akustické řešení zahrnou už do samotného návrhu. Architekti jsou často skvělí psychologové, a navíc mají cit na to, co daný prostor potřebuje.

Můžeme si je někde prohlédnout naživo?

L.: V současnosti upravujeme náš atelier v Holešovicích na malý showroom spojený s dílnou, takže po domluvě tu bude určitě možné setkání, kde rády naše produkty ukážeme. Z našich realizací pak můžeme nabídnout ke shlédnutí například akustický triptych vytvořený ve spolupráci s Esté architekty, ten najdete v Loving Bistru v OC Flora.

Info ikona
Lenka s Annou přišly na to, jak se zbavit nežádoucího zvuku
Mohlo by se vám líbit

Klidný a sluncem zalitý rodinný dům ve stylu Art Deco

Oblíbený styl Art Deco se po sto letech vrátil do moderního domu, který šikovní architekti přeměnili na dokonalý domov se spoustou světla.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Lidé a místa
Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

×