
Hledáte letos originální program na prvního máje? Vydejte se do pražského planetária, které leží na kraji parku Stromovka. V 19 hodin tu začíná vyprávění o Héraklovi, jehož souhvězdí v tento čas svítí na noční obloze nejjasněji, a jeho velké lásky Déianeiry. Romantický večer tu pak zakončí baletní představení How many attempts left? Dancing under the stars.

Už jste navštívili impozantní pražskou Villu Richter s přilehlou Svatováclavskou vinicí? Ideální příležitost máte 1. května! Chystá se zde ochutnávka s úžasným výhledem na starou Prahu, která tradičně odstartuje růžovou sezónu a vy můžete první máj přivítat sklenkou moravského nebo českého růžového vína. Čeká vás 160 vzorků růžových vín z Moravy nebo z Čech, které představí přes 30 vinařů. Svátek růžových vín proběhne 1. května od 10 do 18 hodin, za vzorky vín se platí pomocí nabíjecích digitálních náramků, které budou k dostání při vstupu.

Milovníky poctivé kávy bude zajímat edukačně – zábavně – gurmánský program Historická kafírna, který se uskuteční ve sváteční středu 8. května na hradě Šternberk. Zavítá sem totiž principál studia Bez Kliky, výřečník a vyznavač dobré kávy Roman Prokeš. Sebou přiveze mimo kávy i historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si budete moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče. Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či té filtrované. Program se uskuteční v prostorách nově zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně, která byla slavnostně otevřena v červenci 2017.

A v Rakovníku se podíváme, jak se žilo ženám před sto lety! 8. 5. totiž v mansardě Muzea T. G. M. začíná výstava Žena a její svět v době první republiky, která prezentuje život a postavení žen v časech, kdy se ženy pozvolna stavěly v dosaženém vzdělání, v možnostech vykonávání zaměstnání i ve společenském životě na úroveň mužům. V rámci akce Vysoká brána 2019 vystoupí 8. 5. na výstavě jazzový kytarista Libor Šmoldas, a to v časech od 11:15–11:45 a od 15:00–15:30 hodin.

S výstavou Hvězdy stříbrného plátna je v nádherné brněnské prvorepublikové vile Stiassni spojen i bohatý doprovodný program. Jeho vyvrcholením je promítání filmu pro pamětníky, spojené s komentovanou prohlídkou vily. Promítá se 4. května od 18:00, více informací a rezervace zde.

A u Brna ještě chvilku zůstaneme. KOMA je výstava, představující současnou komiksovou tvorbu díky iniciativám KOMIXXX, galerie Šaufenster a časopis Aargh!. V sobotu 3. května v 16:00 proběhne na zámku Kynžvart vernisáž a den poté v 11:00 provede výstavou její kurátor Tomáš Řepa. Více informací zde.

Zlín od 3. do 10. května bude žít festivalem Zlin Design Week. Čekají vás výstavy, galavečer mezinárodní soutěže pro nadané designéry či konference evropských rozměrů. Vše se ponese v duchu pokroku a vykročení ze zajetých systémů, protože hlavním tématem pátého ročníku festivalu je revoluce. Projekt připravují studenti z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a vstup na výstavy je zdarma. Program a více informací najdete zde.

Od 1. do 8. května bude Výstaviště Kroměříž patřit všem milovníkům květin díky už 43. ročníku největší zahradnické prodejní výstavy v České republice - Floria JARO 2019. Nakoupíte tu všechno potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců a okouzlí vás pavilony, vyzdobené v duchu letošního tématu, kterým je květinový zvěrokruh.

Legendární Hrnčířské trhy v Berouně se konají dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Letos termín připadá na sobotu a neděli 4. a 5. května a kromě záplavy nádherné keramiky, skla nebo dřevěných výrobků nebudou chybět koncerty, ochutnávky piva a vína či přehlídka staročeských gastronomických specialit. O tom, kdo nás zaujal na loňských podzimních trzích, si můžete přečíst v našem ohlédnutí.

Ve Valašském muzeu v Rožnově můžete 1. května vidět, jak se staví tradiční májka. Akce vypukne ve 14:00 hodin v Dřevěném městečku, hrát, tančit i stavět máj bude Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří.

Pokud vás výletní trasa povede na Křivoklát nebo do jeho okolí, určitě byste neměli minout Hamousův statek ve Zbečně. Je to selská usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou a výměnkem. Stáří stavby je vskutku unikátní – nadsklepní dubová konstrukce tvořící základ spodní komory je z konce 16. století! Otevírací doba a více informací na Hamousuv-statek.cz.

Komory Hamousova statku jsou jedlové a jsou z let 1579 a 1756, nejmladší je krov z konce 18. století. Expozice v domě přibližuje tradiční řemesla a způsob života ve venkovské usedlosti. A pozor, o sobotách bývá součástí prohlídky ukázkové pečení chleba v černé kuchyni s chlebovou pecí! Otevírací doba a více informací na Hamousuv-statek.cz.

Po návštěvě Hamousova statku se můžete ze Zbečna vydat k hrázi přehrady Klíčavy, která zásobuje pitnou vodou město Kladno. Je to pěkná, nenáročná, asi 3 km dlouhá procházka lesem. Celá vodní nádrž je obklopena Lánskou oborou a není veřejně přístupná, dojít lze pouze na korunu hráze. Foto: Wikipedia.cz
Prohlédněte si další galerie
- Jak se rodina vypořádala s nedostatkem prostoru: Moderní přístavba k vesnickému domu
- Inspirujte se nápady známých blogerek a vyrobte si stylové velikonoční dekorace
- Jarní trendy v interiéru 2025: Připravte se na explozi barev, přírodní prvky a chytrý design
- Design jako intimní dialog: Příběh manželů, kteří v jižních Čechách tvoří nábytek s duší
- Kategorie Marianne bydlení