Jak rodina s láskou proměnila poděděný dům v místo plné francouzského šarmu
Pozdně viktoriánský dům byl postavený už v roce 1898. Rodinu stálo velké úsilí vrátit mu zašlou krásu. Většina starého nábytku pochází z francouzského venkova, ale s tradičním anglickým stylem dokonale ladí.
„Když jsme byli s bráchou malí, pustila se naše maminka do prodeje nemovitostí, aby nás finančně zajistila. Kvůli tomu jsme se mnohokrát stěhovali. Maminka často řešila, jak vhodně zařídit jak náš domov, tak objekty na prodej,“ vzpomíná čtyřiatřicetiletá Freya Hunt na to, kde se vzala láska k interiérovému designu. „Maminka se nás často ptala na názor, jaké má použít barvy a vzory. Díky tomu jsme se toho s bratrem hodně naučili. Asi 90 % mých znalostí pochází od ní, zbylých 10 % je inspirace, kterou hledám na internetu.“ Všechno, co za ty roky nasála při návštěvách londýnských nemovitostí, zúročila, když se s manželem Jamesem pustili do opravy domu v severovýchodní části města nazvané Walthamstow.
Ze dvou bytů zase jeden
Pozdně viktoriánský dům byl postavený už v roce 1898 a někdy ve 20. letech ho tehdejší majitelé rozdělili do dvou samostatných bytových jednotek. „Museli jsme udělat dost práce, abychom ho proměnili zpět v jeden velký funkční rodinný dům. Spojili jsme dvě sousední kuchyně a vytvořili velkou prostornou kuchyň. Stejně tak jsme znovu propojili dva obývací pokoje v jednu velkou místnost. Je skvělé, že dnes můžeme využívat celý dům.“ Dostatek místa si pochvaluje také dcera Alice a určitě si ho užívá i kočka Badger. Ke starým britským domácnostem neodmyslitelně patří krby a i v tomto domě jich hned několik najdeme. Některé jsou stále funkční, jiné mají pouze dekorační funkci. „Když jsme dům koupili, všechny staré krby byly odstraněny a buď zaslepeny nebo nahrazeny docela neatraktivními plynovými kamny. Podařilo se nám přes ebay sehnat staré kusy s krásným mramorovýmm obkladem. Některé z nich jsme museli hodně opravovat a trvalo to skutečně dlouho, ale jsme s výsledkem spokojeni, protože domu dodávají charakter a osobité kouzlo. Dva krby jsou funkční, ale ty mramorové jsou pouze na okrasu.“
Piano nejen k dekoraci
Obývacímu pokoji v přízemí dominuje klasické piano. „Miluji hudbu. Moje matka, než měla děti, byla operní zpěvačkou a můj táta je také muzikant. Takže hudba je obrovskou součástí mého života. Hraji na klavír i na violoncello a nejraději doma trávíme čas všichni spolu s nějakou krásnou hudbou v pozadí. Věřím, že domov by měl být místem, kam se můžete večer vrátit, pustit krásnou hudbu a zapomenout na všechny životní problémy,“ přemýšlí Freya. Prostor nynější kuchyně byl dřív přepažený a rozdělený do dvou místností. Dnes si rodina užívá velkého prostoru a krásného pohledu z oken. „Důležitá je pro mě vzdušnost. Zařizovala jsem dům s úctou k jeho historii s použitím jednoduchých neutrálních skandinávských prvků.“ Většina starožitného nábytku pochází z domu ve Francii, kde dlouhé roky žila Freyina matka. „Před několika lety se rozhodla přestěhovat zpět do Anglie a koupila mnohem menší dům. Darovala nám proto spoustu starého borovicového nábytku, krásných perských a kilimových koberečků, piano a další zajímavé historické kousky,“ pochvaluje si. Kromě toho rádi s manželem navštěvují blěší trhy a to právě ve Francii. Nový nábytek a dekorace nakupují od sofa.com, Habitat, John Lewis a nechybí ani klasická Ikea. Jídelní stůl pořídili přes ebay, podobně jako staré dveře nebo krbová kamna. Dřevěný obklad v jednotlivých místnostech vyrobil Freyin manžel. Původní dlažbu v chodbě se podařilo zachránit. Také podlahy v patře jsou původní, protože byly překryté koberci a laminem.
Článek vznikl ve spolupráci s Freyou Hunt (our_home_in_the_stow)
- Zdroj článku
-
Článek vznikl ve spolupráci s Freyou Hunt (our_home_in_the_stow)